Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
marian8729
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 12 Iun 2018, 11:41

Problema delansare airbag

12 Iun 2018, 11:52

Am avut un incident in trafic, persoanei din fata mea i s-a oprit motorul, si am atins-o in partea din spate in momentul cand am plecat de pe loc. Masina persoanei din fata nu a avut nimic a plecat mai departe insa mie mi s-au deschis ambele airbag-uri. Este normal sa se deschida la un asemenea incident?. Mentionez ca masina este cumparata din romania si sunt singurul proprietar.
Atasez poze.
Imagine


Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
crsraull
Mesaje: 284
Membru din: 09 Aug 2016, 22:29
Localitate: Timisoara

Re: Problema delansare airbag

12 Iun 2018, 14:26

acolo in fata ai niste senzori care sunt conectati la modulul de airbag, posibil ca ai dat fix intr-un senzor si a trimis semnal la modul sa declanseze airbag-urile.
Seat "EGO" Leon 1p 2009 1,4 TSI
 
marian8729
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 12 Iun 2018, 11:41

Re: Problema delansare airbag

12 Iun 2018, 14:47

Ok, merci, am crezut ca a fost o problema la mine dar dupa ce am discutat cu mai multi mecanici este destul de plauzibil sa se intample acest lucru.Initial credeam ca este o viteza minima la care se declanseaza.
 
Avatar utilizator
crsraull
Mesaje: 284
Membru din: 09 Aug 2016, 22:29
Localitate: Timisoara

Re: Problema delansare airbag

12 Iun 2018, 17:06

Depinde ce citesc acei senzori(sunt senzori în fata și un uși, de presiune, accelerație etc) dar da, și viteza contează.
De exemplu, cei ce fac și testează module de airbag spun ca peste 60-70km/h (lucrez la conti fix în department unde se face testarea) nu mai are eficienta 100% airbag-ul.
Seat "EGO" Leon 1p 2009 1,4 TSI
 
piani
Mesaje: 3
Membru din: 15 Ian 2018, 19:41
Localitate: Timisoara

Re: Problema delansare airbag

09 Iul 2018, 21:28

Salut. Ca sa nu mai deschid nou thread...am descoperit ca Leon-ul meu (1P 2006) fusese implicat intr-un accident frontal/dreapta. Lonjeroanele sunt un pic indoite (nu a fost in stare proprietarul de atunci sa le indrepte ), bara+ faruri schimbate (bara metalica avand gauri adaptate ca sa se potriveasca pe lonjeroanele indoite) si colac peste pupaza... airbaguri lipsa. Situatia este urmatoarea, tot aveam DTC la modulul de airbag ca rezistenta de la centura sofer nu este corecta...am zis ca o fi o chestie de conexiune. Ulterior cand am descoperit lonjeroanele ne-am gandit ca probabil a schimbat restul, iar centurile doar le-a deblocat. Insa ce am descoperit cel mai trist azi este faptul ca la toate centurile sunt puse rezistente, airbagul de pasager nu exista, iar airbagul de la sofer nu este conectat. Trecand peste soc si trimiterea proprietarului anterior in iad, ma gandeam ce sa ma fac acum. Sa mai investesc in masina sau sa ii dau foc? Ce ar trebui sa mai adaug? Airbag pasager, centuri cu capsa functionala (macar pe fatza). Oare este nevoie si de senzorii din bara? Cu calculatorul de airbag reusesc sa comunic...si alte DTCuri nu are, trebuie oare schimbat si ala totusi? Ajutooor :)
 
marian8729
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 12 Iun 2018, 11:41

Re: Problema delansare airbag

09 Iul 2018, 21:42

salut,
eu am cumparat din dezmembrari cu 500 eur plansa de bord cu airbag pasager, airbag sofer(atentie sunt doua tipuri de prindere in 3 sau in 4 suruburi) si centuri fata stanga si dreapta. Calculatorul de bord rescris si montajul m au costat inca 300 eur.
 
piani
Mesaje: 3
Membru din: 15 Ian 2018, 19:41
Localitate: Timisoara

Re: Problema delansare airbag

09 Iul 2018, 22:01

Da...la mine e o magarie, plansa e schimbata, airbag sofer exista. Si ECU cred ca a fost rescris, caci altfel continea datele de crash si nu cred ca imi zicea doar de rezistenta de la centura. Ce sa zic..o romaneasca. @crsraull imi poti spune daca cu VCDSul pot sa vad crash data? Mersi

 
piani
Mesaje: 3
Membru din: 15 Ian 2018, 19:41
Localitate: Timisoara

Re: Problema delansare airbag

09 Iul 2018, 22:33

Si Marian, deci senzori nu ai schimbat, si nici in spate nu ai avut probleme, da? Si s-au schimbat airbagurile si doar s-a rescris ECU. Ma uitam la cateva firme mari de dezmembrari, as putea sa scap cu vreo 2-300 de euro
 
Avatar utilizator
crsraull
Mesaje: 284
Membru din: 09 Aug 2016, 22:29
Localitate: Timisoara

Re: Problema delansare airbag

09 Iul 2018, 23:03

Habar nu am daca poti sa citesti data crash cu VCDS .. cel mai bine cauti pe google si vezi ce zic baietii, legat de situatia ta ... e mega nasoala :/
Seat "EGO" Leon 1p 2009 1,4 TSI
 
marian8729
Subiect Autor
Mesaje: 4
Membru din: 12 Iun 2018, 11:41

Re: Problema delansare airbag

09 Iul 2018, 23:05

nu am schimbat senzorul, capsele sar doar la centurile conectate, atentie la plansa poate a fost imbracata si nu schimbata.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori