Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
GabrielaPetrea
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 14 Mai 2018, 20:12
Localitate: Bucuresti

Seat Leont: martori de bord aprinsi si limitare viteza

14 Mai 2018, 20:25

Buna tuturor,
Am si eu o situatie cu masina mea, marca Seat Leon Copa, motor 1.3, supra alimentat, 105 CP, 2011...I-am facut revizia de curand si i-am schimbat cele necesare+ Inlocuire pneuri cu cele de vara...dupa aceste 2 operatiuni, in timp ce conduceam, mi s-au aprins in acelasi timp 4 martori de bord: EPC, cel indicator de pneuri, cel indicator de ESP, cel indicator de problema la motor (“motorasul”). Pana acum am fost la AutoSoft, mi-au facut o diagnosticare care le-a indicat o problema la cilindrul 4, in urma careia, pentru inceput, mi-au schimbat o bujie...dupa ce am plecat din service mi s-au reaprins cam toti martorii de bord de dinainte, mai putin cel de motor...acum, la cateva zile distanta, martorii de bord care s-au aprins initial, sunt in ”echipaj” complet! :) Deci inclusiv “motorasul”. Si inca ceva...masina nu mai are putere...cand accelerez parca nu se duce...desi apas pedala cat se poate de mult. Pare ca si cand are o limitare de viteza. As vrea sa stiu daca v-ati confruntat cu un astfel de caz...si bineinteles, sunt in cautare de service-uri/ mecanici priceputi pe acest tip de masina.
Multumesc si sper ca nu v-ati plictisit citind! :)
Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Seat Leont: martori de bord aprinsi si limitare viteza

16 Mai 2018, 11:21

Buna Gabriela.. Nu ne-am plictisit citind, stai chill :)

Insa:

- Ai postat in sectiunea gresita, am mutat eu topicul tau intre timp acolo unde ii e locul.

- Mai verifica odata ce motorizare are masina. 1.3 supraalimentat de 105 cai nu prea exista.

- Completeaza locatia la profil. Sa stim daca iti recomandam mecanici din Dolhasca sau din Zabrauti.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
GabrielaPetrea
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 14 Mai 2018, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leont: martori de bord aprinsi si limitare viteza

16 Mai 2018, 13:59

Buna, Cosmin!
Multumesc pentru raspuns.
Stiu ca e motor de 1.3...dar atasez poza din talon aici....Sunt din Bucuresti, am updatat la profil.
Intrebarea ramane inca valida. :)
Merci!
Imagine
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Seat Leont: martori de bord aprinsi si limitare viteza

18 Mai 2018, 12:25

GabrielaPetrea scrie:
Stiu ca e motor de 1.3...dar atasez poza din talon aici....


De fapt cilindreea motorului este de 1.2 TSI, mentionata si la pozitia P.1
cod motorizare CBZB (105cp) din pozitia D.2 a certificatul de inmatriculare

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori