Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
popa.andreialex
Subiect Autor
Mesaje: 9
Membru din: 15 Mai 2016, 12:31

supriza la revizie

27 Dec 2017, 19:24

Salut,

Azi am decis sa ii fac revizia la leonul meu (1p 1.9tdi BLS 5+1 manual 2007) si in timp ce ma pregateam sa desfac surubul de la baia de ulei am descoperit problema ce se poate vedea in poza si video-ul atasat. Suruburile sunt sectionate, nu desfiletate. Imi poate spune cineva de la ce s-a intamplat asta, cat ma va costa aproximativ reparatia, si daca e problema mare ca mai conduc 100 de km cu ea pana ajung la service. Daca imi puteti spune si denumirea pieselor afectate (nu ma pricep) va sunt recunoscator.

Multumesc!!

[youtube]https://youtu.be/xb3VhSCj4KM[/youtube]
Imagine
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: supriza la revizie

27 Dec 2017, 20:59

Pare a fi planetara si nu cred ca mai este recomandat sa mergi cu ea asa, posibil sa se rupa de tot si ramai cu masina in drum.
Cred ca trebuie capul de planetara schimbat pare a fi partea spre cutie si cam aia e rezolvarea.
Spor
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
popa.andreialex
Subiect Autor
Mesaje: 9
Membru din: 15 Mai 2016, 12:31

Re: supriza la revizie

05 Ian 2018, 22:14

Salut, am inlocuit suruburile si am rezolvat. Un surub era rupt iar restul desfacute, cine a lucrat inainte nu a pus suruburi originale sau macar sa fie echivalentul originalelor. Mersi.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori