Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Adrian13
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 25 Noi 2017, 19:00

Aprindere martor ulei si zgomot motor

25 Noi 2017, 19:34

Salutare tuturor.
Vreau sa incep prin a spune ca sunt la prima masina si va cer ajutorul pentru ca nu prea ma descurc, momentan.
Saptamana trecuta am achizitionat un Seat Leon 2011, 1.2 tsi din Germania.Masina arata si functioneaza ireprosabil.
Problema este ca, in vreo 3 randuri, mi s-a aprins martorul de ulei atunci cand eram in plan inclinat si viram stanga, a facut un beep scurt dupa care s-a oprit .Dupa ce am dus-o la tester mi s-a spus ca nu apare nimic, dar crede ca ar fi distributia de vina.
Dupa ce am citit mai multe legat de acest tip de motor am aflat ca ar fi unul cu probleme, si distributia(mai ales lantul) ar fi probleme recurente.Am inteles ca si turbina ar reprezenta o problema.
Exista solutii definitive la problemele pe care le ridica motorul sau constructia lui face ca ele sa tot apara?Am atasat un clip in care am inregistrat sunetul motorului.
Va multumesc.

https://streamable.com/fxld1
 
Avatar utilizator
LKN17
Mesaje: 17
Membru din: 29 Noi 2017, 15:25

Re: Aprindere martor ulei si zgomot motor

21 Ian 2018, 19:35

Iti consuma foarte mult ulei de asta iti apare senzorul in bord, lipsa ulei, esti sub limita de minim pe joja! Iar cu privire la filmulet acolo se aude lantul de la distributie! Schimba distributia! Daca ai cod motor CDAA sa stii ca e o problema de fabrica a motorului pentru consumul de ulei!
Seat Leon 1P1 1.8 TSI 118 kw DSG7 10/2009

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori