Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Iulian1996
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 21 Noi 2017, 17:51

Martor servodirectie +inchidere centralizata.

21 Noi 2017, 18:02

Salutare, bine v-am gasit! De curand (circa 2 luni) mi-am achizitionat un Seat leon 2007 asa ca am urmatoarele probleme.

Acum o saptamana mi s-a aprins martorul de servodirectie de culoare galbena, bineinteles ca se aprinde cand vrea el, nu ramane aprins in permanenta si nici nu pulseaza. se aprinde o data, se stinge si repeta acelasi stil.. de o saptamana vad ca nu se mai aprinde. M-am hotarat sa duc masina pe tester sa vad despre ce este vorba, prima data nu mi-a depistat nimic (m-am gandit ca poate-i vreo eroare) s-a reparins martorul si am fugit din nou pe tester.. la fel, nici macar o eroare... voi ce parere aveti?

Problema 2 este la inchiderea centralizata.. de inchis, se inchide din telecomanda.. dar de deschis, doar cu cheia in usa.. altfel nu.. totusi cand apas deschiderea telecomenzii mi se aprind semnalizarile+acel sunet ca functioneaza mecanismul... dar nu se deschide nimic.. la fel cand apas pe butonul de deschidere din interiorul masinii, se deschid doar 2-3 usi deseori si mai rar toate usile.

O seara buna!
 
Avatar utilizator
LECriss1337-
Mesaje: 51
Membru din: 20 Aug 2017, 10:23
Localitate: Iasi (IS) / Husi (VS)

Re: Martor servodirectie +inchidere centralizata.

23 Noi 2017, 23:20

Am avut si eu fix acceasi problema si le-am rezolvat astfel :
1.Martorul de la servo nu a mai aparut odata cu schimbarea bateriei. (cand cautam eu cauza problemei , cineva mi-a spus ca poate sa fie si din cauza carbunilor de la alternator , deci poti incerca si aceasta varianta).
2. Am fost la mecanic si a dat jos broasca usilor si le-a repus piesa cu piesa la loc si merg, acum se deschid bine. (dar mi-a zis ca e ceva temporar , daca se mai intampla asta , o sa trebuiasca sa imi cumpar broaste noi).
SEAT Leon - 2009 - 1.9 TDi
 
Iulian1996
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 21 Noi 2017, 17:51

Re: Martor servodirectie +inchidere centralizata.

26 Noi 2017, 18:46

LECriss1337- scrie:
Am avut si eu fix acceasi problema si le-am rezolvat astfel :
1.Martorul de la servo nu a mai aparut odata cu schimbarea bateriei. (cand cautam eu cauza problemei , cineva mi-a spus ca poate sa fie si din cauza carbunilor de la alternator , deci poti incerca si aceasta varianta).
2. Am fost la mecanic si a dat jos broasca usilor si le-a repus piesa cu piesa la loc si merg, acum se deschid bine. (dar mi-a zis ca e ceva temporar , daca se mai intampla asta , o sa trebuiasca sa imi cumpar broaste noi).


Mersi frumos, colegu'

Voi incerca variantele date de tine si voi reveni cu raspuns!

Sanatate
 
Iulian1996
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 21 Noi 2017, 17:51

Re: Martor servodirectie +inchidere centralizata.

15 Ian 2018, 20:05

Dupa atat timp, servodirectia inca s-a tot aprins insa nimic defect la ea, am fost din nou la tester, este senzorul de la volan.
Legat de usi, mi-a gasit macaraua (sofer si pasager dreapta) pe tester, voi merge la un electrician sa vad ce-i de facut si revin cu raspuns.
 
Iulian1996
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 21 Noi 2017, 17:51

Re: Martor servodirectie +inchidere centralizata.

13 Mai 2018, 18:00

Salut, revin cu niste informatii. Martorul de la servo nu s-a mai aprins deloc (pe tester nu mai apare nici macar o eroare legata de asa ceva) iar cu inchiderea, venind primavara.. cand apas pe deschidere din telecomanda mi se deschid toate 3 usi inafara de cea a soferului pe care o pot deschide doar din CHEIE. Ma gandesc ca iarna mi-a inghetat ceva pe acolo si tocmai de aia ramaneau inchise din telecomanda. A mai trecut cineva prin asa ceva? Inca nu am ajuns la electrician.
 
wolfram
Mesaje: 8
Membru din: 15 Mar 2017, 13:21
Localitate: Franta

Re: Martor servodirectie +inchidere centralizata.

29 Iun 2018, 14:25

Mi s-a aprins martorul de servodirectie si airbag dupa schimbarea bateriei. S-a rezolvat cu resetare la diagnoza VAG.
Seat Leon 2008 - 1.9/105

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: WaKo_ și 10 vizitatori