Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Vogans
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 12 Noi 2017, 18:25

Decantor ac scurgere ac infiltratii apa pasager

12 Noi 2017, 18:44

Salutare, descriu o problema pe care nu am gasit-o detaliata pana acum.
Am un Seat Leon TSI, 1.2 benzina, fabricatie 2012.
Dupa folosirea aerului conditionat/ac pe o perioada indelungata, am observat ca la virajul de stanga imi curgea apa in partea dreapta, cantitati destul de mari.
Am crezut ca este de la scurgerile de sub panoul de plastic din fata parbrizului, dar nu avea nicio legatura.
Problema era de la decantorul de aer conditionat din interiorul masinii, acolo unde se afla si radiatorul de incalzire. Pentru a vedea acel furtun trebuie sa dati la oparte mocheta si sa scoateti partea laterala a consolei.
Dupa cum puteti vedea si in cele 2 imagini, furtunul care iese din spatele decantorului si ajunge in podeaua masinii, scurgerea exterioara fiind dupa panoul termic.
Nu imi dau seama din ce motive acel condens nu se mai scurgea, doar dupa ce am suflat in furtun apoi am tras apa la fel cum se trage benzina pe furtun, apa a inceput sa curga.
Nu am reusit sa gasesc detalii despre decantor inca, dar daca gasesc ceva voi adauga acestui topic.
Multumesc.

Imagine


Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori