Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cricri
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 21 Mar 2008, 19:39
Localitate: craiova

adaptare cheie briceag seat leon 1P

22 Iun 2017, 18:54

Salut,
La un moment dat nu mi-a mai functionat cheia briceag la un seat leon 1P - in sensul ca nu mai puteam sa mai deschid/inchid masina din telecomanda.
Am incercat sa o repar ( refacut lipituri) insa tot nu a functionat motiv pentru care am cumparat de la reprezentanta o alta cheie (cost 312 leii) doar partea de telecomanda.
Am incercat sa o adaptez prin metodele pe care le-am gasit pe net
- am introdus cheia de rezerva care este cheie normala, am pus contactul iar cu noua cheie am deschis si inchis manual portiera tinand apasat pe butonul aferent 10 sec - nu a mers
- un incercat cu Vcds versiune 12.12.0 pe modulul 46 - canal 10 - o procedura pe care am gasit-o pe net - insa nu a functionat.
V-as ruga sa-mi spuneti daca se poate face adaptarea in vreun fel sau trebuie sa merg neaparat la reprezentanta?
Cealalta cheie pe care o am nu are telecomanda si are atasat de ea un cod format din 7 cifre.
Multumesc anticipat de ajutor
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: adaptare cheie briceag seat leon 1P

23 Iun 2017, 08:33

Doar cu VCDS merge.
Ori nu ai facut ceva bine, ori e de vina clona de VCDS pe care o folosesti.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
cricri
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 21 Mar 2008, 19:39
Localitate: craiova

Re: adaptare cheie briceag seat leon 1P

25 Iun 2017, 18:51

Ma ajuta cineva cu o recomandare de persoana care are soft bun pentru adaptarea cheii respective ?
Multumesc
 
Avatar utilizator
rodelxxx
Mesaje: 172
Membru din: 09 Mar 2010, 14:56

Re: adaptare cheie briceag seat leon 1P

30 Iun 2017, 06:54

Vezi ca gasesti chei pe aliexpress cu 12 dolari..foarte bune.. Iar cu adaptarea posibil sa fi facut ceva gresitsau ai ceva defect. eu am adaptat telecomanda in 20 de secunde.am urmat pasii dati de tine
- cheia cu cip si contactul pus
-cheia care urmează sa fie programata, in usa
- si inchis-deschis, cu apasatrea butoanelor aferente.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori