Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
 
Avatar utilizator
cev13
Mesaje: 478
Membru din: 05 Dec 2008, 12:58
Localitate: Brasov

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

23 Ian 2009, 09:08

cry_wum scrie:
eu am constatat ceva, referitor la greierii astia, dar credeam ca sunt eu nebun si de aceea nu am zis pana acum. vorbin cu un tovaras zilele trecute mi-a zis si el acelasi lucru: cand ploua, sau dupa ce spala masina, parca nu se mai aud asa tare greierii, zgomotele de haion, chedere, incuietori, etc...si in general masina e parca mai compacta. voi aveti impresia asta, sau suntem 2 nebuni? :)

Nu, nu sunteti nebuni. Greierii ingheata si fug la...vecina lor, furnica :lol:
LEON FR eclipse orange 2018
ex:LEON 1.4 2008
 
Avatar utilizator
screen
Mesaje: 69
Membru din: 25 Sep 2010, 21:34
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

06 Mar 2011, 01:37

:( si eu am unu care ma scoate din sarite .imi vine sa vand si masina zici k e caruta .din spate se aude un zdrancanit cand merg pe drum denivelat ca si cum se aude tavita aia dar nu e de la ea am dato jos de undeva de la haion banchete nu pot sa mi dau seama ce imi sfatuiti sa fac?
Cand mai da caldura o sa pun silicon la toate usile la imbinari intre fata de usa si tabla .Ce altceva mai e de facut in legatura cu greierasi?? :shock:
 
Avatar utilizator
andrei.27kim
Mesaje: 2498
Membru din: 27 Mai 2008, 20:06
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

06 Mar 2011, 11:38

screen cel mai probabil zgomotul pe care il auzi tu provide de la haion(am observat ca la majoritatea masinilor care au haion apare in timp un zgomot la incuietoare). Sfatul meu e sa reglezi incuietoarea(defapt reglajul se face din cuiul de care agata incuietoarea, cel aflat in portbagaj) si sa vezi daca zgomotul persista.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan
 
Avatar utilizator
livache'87
Mesaje: 443
Membru din: 29 Apr 2009, 16:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

06 Mar 2011, 13:02

:hi probabil ca in timp se slabeste incuietoarea si nu mai strange cum trebuie...aceeasi problema am avut si eu la usa din fata stanga, chiar de cand am luat-o din show-room. :( Pana la urma s-a dovedit ca incuietoarea nu trage suficient usa si se misca cheder pe cheder, de acolo si greierasul.

probabil ca siliconul dat la spalatorie pe componentele negre din plastic si cauciuc mai amortizeaza sunetul pentru un timp, de aceea pare "mai inchegata".

baftala depistat greierasi :wink:
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
Avatar utilizator
screen
Mesaje: 69
Membru din: 25 Sep 2010, 21:34
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

06 Mar 2011, 13:20

multumesc de raspuns .Si inca ceva care am uitat la usa soferului daca o inchid si stau langa masina si imping de usa se aude un sunet fier pe fier ca si cum usa nu e inchisa bine cred k de la incuietoare .ce pot face ? cum strang si ce pe acolo ? :bounce:
 
AndreiFR
Mesaje: 88
Membru din: 25 Feb 2008, 23:52
Localitate: Bucuresti

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

14 Mar 2011, 21:59

La mine se aude cate un pacanit la usa de la sofer atunci cand trec peste o denivelare. Imi face asa din primul an....si acum s-a intensificat.Am dat cu vaselina la incuiteori la balamale,....dar nimik. Nu stiu ce sa fac. Se poate regla ceva p acolo??
Seat Leon II FR 2.0 TDi 170cp
Imagine
 
Avatar utilizator
screen
Mesaje: 69
Membru din: 25 Sep 2010, 21:34
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

14 Mar 2011, 22:08

si eu am usa de la sofer cred ca sa lasat daca imping in ea se simte ca nu e inchisa bine si se aude un zgomot de la broasca ca atinge cu fieru de o tine inchisa si lafel nush cum sa o fac sa nu mai faca asa .ma dispera . :yah

 
AndreiFR
Mesaje: 88
Membru din: 25 Feb 2008, 23:52
Localitate: Bucuresti

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

15 Mar 2011, 20:33

Da....e foarte stresant, ca itzi tzacane acolo in cap. Sper sa gasim o rezolvare pana la urma.
Seat Leon II FR 2.0 TDi 170cp

Imagine
 
Avatar utilizator
screen
Mesaje: 69
Membru din: 25 Sep 2010, 21:34
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

15 Mar 2011, 21:35

cred ca trebui schimbata broasca de la usa .pentru ca am vazut ca ,clatau ala e lasat unpic mai jos fata de celelate
 
AndreiFR
Mesaje: 88
Membru din: 25 Feb 2008, 23:52
Localitate: Bucuresti

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

15 Mar 2011, 22:43

Dar nu cred ca de la broasca vine zgomotul. CRed ca de la balamalele din fata.....
Seat Leon II FR 2.0 TDi 170cp

Imagine
 
Avatar utilizator
screen
Mesaje: 69
Membru din: 25 Sep 2010, 21:34
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

15 Mar 2011, 23:05

din ce am vazut nu mai tine usa bine inchisa daca imping in ea de afara spre interior se aude un bocanit de fier e ala de e pe stalp cred in ala bate .
 
Avatar utilizator
dzaraider
ClubSEAT Team
Mesaje: 673
Membru din: 05 Ian 2011, 12:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

03 Apr 2011, 08:22

Salut, am observat ca la leonul meu cand dadeam muzica un pic mai tare incepea ceva sa zbarnaie pe la portiere si am observat ca se aude din dreptul bucatilor de material textil...Ca sa rezolv problema, am cautat pe forum si am gasit topic pentru demontarea acelor bucati de material de pe fetele de usi, dupa ce le-am demontat...am gasit si problema...in spatele acelor bucati de material textil, pe fata de usa exista un cheder de cauciuc care are rolul de a opri orice vibratie a bucatii de plastic pe care sta materialul, treaba e ca in timp se depune praf, se usuca, se umezeste (s.a.m.d.) si ajunge sa fie oarecum lipicios. Solutia a fost simpla si anume am dat cu un pic de vaselina pe toata lungimea chederului (adica i-am facut o pelicula foarte subtire de vaselina) si acum nu se mai aude nimic. :yah
Sper sa ii ajute si pe ceilalti membrii aceasta informatie intrucat este o solutie foarte simpla, rapida si economica pentru o problema foarte enervanta.
P.S.: Nu stiu daca la toate Leonurile este problema asta (sau daca este din cauza asta) dar poate o sa ajute pe cineva.

Respectele mele si sa auzim numai de bine :hi
 
Avatar utilizator
screen
Mesaje: 69
Membru din: 25 Sep 2010, 21:34
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

03 Apr 2011, 11:12

multumesc si eu lafel o sa le desfac azi :drive Si inca ceva pentru cine a auzit eu am subwoofer sub masina sub toba finala de esapament e o tabla si aia mai zdrangane . :cheers
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

21 Iul 2011, 01:59

Salut.

Sunt curios daca ati patit un lucru. La mers pe drumuri nu foarte netede (cu mici denivelari, cum se lasa asfaltul de la caldura spre exemplu, nu drumuri cu gropi) si cu o viteza de + 40-50 km/h, sa auziti un scartait venind de undeva dinspre parbriz, ca si cum ar fi ceva desprins si trepideaza.

Din ce am auzit pe la colturi, cauza ar fi adezivul cu care este lipit parbrizul si care la temperaturi mari se inmoaie putin, permitand o foarte usoara (nu se vede cu ochiul liber sau la mana) trepidatie a parbrizului. Ati sesizat ceva asemanator?

Mersi
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Zgomote, greierasi - posibile solutii de rezolvare

21 Iul 2011, 13:30

Daca se inmoaie de la temperatura nu ar avea cum sa scaqrtaie.
Parbrizul nu atinge nici o componenta metalica, sta pe un strat de rasina.
Cel mai probabil poate scartai o componenta a sistemului de ventilatie, adica grilele pentru degivrare, ori ceva pe acolo.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori