Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Adi18
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 08 Sep 2016, 15:48

probleme senzor abs sau rulment

08 Sep 2016, 16:01

Am un Leon din 2007, mi s-au aprins martorii ABS, ESP si presiune roti. La tester mi-a dat ca ar fi o problema mecanica la senzorul ABS dreapta spate. Am schimbat senzorul dar martorii au ramas tot aprinsi. Am ridicat masina pe elevator si am observat ca pe partea dreapta spate este lipsa din loc in loc aceea parte magnetica (sau de cauciuc, nu stiu excact) de pe rulment. In schimb la roata de pe partea stanga tot acel inel de pe rulment este intreg. Trebuie sa schimb rulmentul??
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: probleme senzor abs sau rulment

08 Sep 2016, 22:16

Dar firul care duce la senzorul ABS l-ai verificat, sa nu se fi ros? ca e posibil sa fie intrerupt
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: probleme senzor abs sau rulment

09 Sep 2016, 07:48

Adi18 scrie:
Am un Leon din 2007, mi s-au aprins martorii ABS, ESP si presiune roti. La tester mi-a dat ca ar fi o problema mecanica la senzorul ABS dreapta spate. Am schimbat senzorul dar martorii au ramas tot aprinsi. Am ridicat masina pe elevator si am observat ca pe partea dreapta spate este lipsa din loc in loc aceea parte magnetica (sau de cauciuc, nu stiu excact) de pe rulment. In schimb la roata de pe partea stanga tot acel inel de pe rulment este intreg. Trebuie sa schimb rulmentul??


Cred ca ti-ai raspuns singur la intrebare.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Gabriel M.
Mesaje: 4
Membru din: 28 Oct 2017, 19:34

Re: probleme senzor abs sau rulment

19 Sep 2018, 17:53

Cum ai rezolvat problema?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori