Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
dzaraider
ClubSEAT Team
Mesaje: 673
Membru din: 05 Ian 2011, 12:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nu se mai deschid usile si haionul

14 Iul 2016, 09:43

@ radu14m: e ok, NU trebuie sa afecteze doar usa pasagerului fata
 
Avatar utilizator
dzaraider
ClubSEAT Team
Mesaje: 673
Membru din: 05 Ian 2011, 12:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nu se mai deschid usile si haionul

14 Iul 2016, 10:16

Am atasat si pozele promise, sper sa ii ajute pe cei cu maxi-dot:
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

Si ca sa recapitulez + sa fie langa poze:
Selective unlock ON: Se deschide doar usa soferului la o apasare a butonului de deblocare de pe cheie. (pentru a debloca toate usile, trebuie apasat de 2 ori consecutiv butonul)
Selective unlock OFF: Se deschid toate usile la o apasare a butonului de deblocare de pe cheie.
 
sebi_pop
Mesaje: 61
Membru din: 08 Aug 2014, 21:03
Localitate: Oradea

Re: nu se mai deschid usile si haionul

18 Iul 2016, 16:55

Cosmin scrie:
Reconditionare incuietori sau inlocuire.


Se pot reconditiona incuietorile? Am adunat deja 2 pe acasa care nu mai merg.
Seat Leon Facelift 2011, 1.4 TSI Style -magico black BH 99 SBI
 
Avatar utilizator
cristimnt
Mesaje: 36
Membru din: 16 Feb 2015, 14:51
Localitate: Carei/Cluj
Contact:

Re: nu se mai deschid usile si haionul

26 Iul 2016, 07:54

In mod foarte bizar a aparut si la mine aceasta anomalie, fara sa fi umblat la setari. Am intrat in meniul central locking din maxi dot si am selectat factory default. SI-a revenit si se deschid din nou toate usile + haionul la o apasare.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: nu se mai deschid usile si haionul

27 Iul 2016, 08:00

sebi_pop scrie:
Cosmin scrie:
Reconditionare incuietori sau inlocuire.


Se pot reconditiona incuietorile? Am adunat deja 2 pe acasa care nu mai merg.


In principiu da. Adica se pot curata motorasele, se aduna depuneri acolo.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
sebi_pop
Mesaje: 61
Membru din: 08 Aug 2014, 21:03
Localitate: Oradea

Re: nu se mai deschid usile si haionul

06 Aug 2016, 09:59

Intre timp am dat peste cineva la Oradea care repara incuietori. Le inlocuieste motorasele si ofera si garantie. I-am lasat una sa vad ce iese. O sa va tin la curent.
Seat Leon Facelift 2011, 1.4 TSI Style -magico black BH 99 SBI
 
Avatar utilizator
DANI_CT
Mesaje: 18
Membru din: 03 Iul 2016, 16:58
Localitate: Constanta

Re: nu se mai deschid usile si haionul

11 Aug 2016, 17:06

Nu vă aruncați la schimbat încuietori, poate este totuși o chestie de soft și trebuie cumva resetat... Vorbiți cu un electrician. La mine zilele astea am obs că nu se mai deschide stânga-spate. Își revine dacă o deschid din interior, apoi la câteva zile iar o ia razna. Trebuie să ajung la un electrician să o pună pe tester și să vedem ce spune.

 
sebi_pop
Mesaje: 61
Membru din: 08 Aug 2014, 21:03
Localitate: Oradea

Re: nu se mai deschid usile si haionul

06 Sep 2016, 18:25

DANI_CT scrie:
. La mine zilele astea am obs că nu se mai deschide stânga-spate. Își revine dacă o deschid din interior, apoi la câteva zile iar o ia razna. Trebuie să ajung la un electrician să o pună pe tester și să vedem ce spune.


Nu cred ca va spune nimic Exact asa se manifesta cand incepe sa cedeze mecanismul de deschidere din broasca. Cand merge, cand nu merge. Cu timpul nu va mai merge deloc la deschidere. Am schimbat si eu deja 2 broaste pentru usa stanga spate (din dezmembrari). Acum din fericire am descoperit in oradea un electrician care repara broastele astea (le schimba mecanismul de deschidere din interior-un motoras cica). Am montat broasca reconditionata si merge brici. Deci pentru mitul ca gunoaiele de broaste produse de VAG nu se pot repara ci doar schimba: BUSTED
Seat Leon Facelift 2011, 1.4 TSI Style -magico black BH 99 SBI
 
Avatar utilizator
DANI_CT
Mesaje: 18
Membru din: 03 Iul 2016, 16:58
Localitate: Constanta

Re: nu se mai deschid usile si haionul

22 Sep 2016, 20:09

Așa e, e broasca de vină, pe comandă nou este cca 900ron, am găsit pe dezmembrări 150ron, urmează să o montez... Aveți idee cum se demonstrează fețele de uși?... aș vrea să o montez eu.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: nu se mai deschid usile si haionul

22 Sep 2016, 20:37

Fetele se usi se "demonstreaza" bine. Cateodata raman si ne-demonstrate, da' nu-i bai. :)

E un tutorial pe forum care iti arata cum sa DEMONTEZI fetele de usi. Insa daca n-ai mai facut asta niciodata, probabil nu ai nici sculele potrivite si mai mutl ca sigur rupi ceva pe-acolo.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
dan_edy
Mesaje: 26
Membru din: 07 Aug 2014, 18:27
Localitate: Brasov

Re: nu se mai deschid usile si haionul

30 Sep 2016, 22:20

Colegii am o rugaminte la voi, incercati sa lasati nr de telefon al baiatului de la Oradea pentru ca suntem mai multi pe aici posesori de leon iar asta este o problema des intalnita la grupul vag. Va multumesc si sa aveti km cat mai multi fara probleme. :)
 
sergiuflorin
Mesaje: 5
Membru din: 05 Noi 2016, 08:54

Re: nu se mai deschid usile si haionul

05 Noi 2016, 09:12

Imi cer scuze daca nu postez unde trebuie. Am aceasi problema cu inchiderea(leon,1.6 tdi,105 cp,din 2010). Am fost la electrician si cica e modulul de confort. Cand ajung sa il schimb revin cu detalii. O zi buna
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: nu se mai deschid usile si haionul

05 Noi 2016, 10:30

Modulul de confort nu prea se strica la 1P. Nu am intalnit pana acum nici unul defect. Esti sigur ca asta e problema?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
sergiuflorin
Mesaje: 5
Membru din: 05 Noi 2016, 08:54

Re: nu se mai deschid usile si haionul

05 Noi 2016, 12:11

Asa mi-a zis electricianul. Nici nu stiu ce sa fac. Cati mecanici,atatea pareri. M-as risca ca nu e foarte scump. Sa vad,cand ajung la tg mures
 
pityku96
Mesaje: 289
Membru din: 25 Oct 2013, 10:10
Localitate: Bucuresti

Re: nu se mai deschid usile si haionul

07 Ian 2017, 14:47

Va salut ! Am si eu o problema cu deschiderea portbagajului ! Aseara a mers perfect ! Azi cand am vrut sa il deschid , nu lua nici o comanda ! Se deschide doar daca tin apasat lung pe butonul de deschidere portbagaj de pe cheie , in rest nu se deschide la apasarea scurta a a butonului si nici la deschiderea masinii , cu toate ca e selectat sa se deschida toate usile (am maxidot) ! Nu am acces la vcds !

Ce ma sfatuiti sa fac ? Nu inteleg de ce merge la apasarea lunga a butonului de portbagaj de pe cheie si la apasarea scurta sau deschiderea masinii , nu ia nici o comanda , nu se aude motorasul de nici un fel !

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori