Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
graddyx
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 21 Noi 2015, 09:58

Problema cutie viteze??

21 Noi 2015, 11:16

Salut. Am si eu o problema cu un seat leon 1p din 2006 (cod motor BSE). De cateva zile se aude un zgomot atunci cand sunt in viteza intai sau viteza a doua (in viteza a doua zgomotul este mai scazut ca intensitate iar in celelalte viteze nu se aude deloc). Cel mi bine as putea sa compar zgomotul cu cel facut de palele unui ventilator atunci cand sunt descentrate (sau cum se auzea cand bagai un plastic la rotile de la bicicleta:))). Am fost la un mecanic care mi-a spus ca el crede ca este de la cutia de viteze si ca ar trebui schimbata dar nu este foarte sigur. A mai intampinat cineva acesta problema?
 
Licurici
Mesaje: 110
Membru din: 08 Apr 2009, 10:59
Localitate: CT / Cernavoda

Re: Problema cutie viteze??

07 Oct 2018, 08:34

Salut. Ce a fost? ca, de cateva zile, si la Ibiza mea a aparut exact acelasi zgomot. Cum ai rezolvat-o?
Iubeste, uita, iarta, e cea mai frumoasa arta!
Ibiza Red 1.4/85CP
viewtopic.php?f=33&t=2906
 
Avatar utilizator
vip_cata
Mesaje: 135
Membru din: 01 Feb 2015, 13:35
Localitate: Bucuresti

Re: Problema cutie viteze??

03 Dec 2018, 17:27

Salut,

Se aude vreun zgomot cand calci ambreiajul cu ea la relanti? Eu am avut o problema de genul si a trebui sa schimb rulmentii din cutie. 2 rulmenti circa 250 lei plus manopera. Zgomotul disparea in momentul in care calcam ambreiajul si cutia nu mai rula. Unul din rulmenti avea colivia sparta, o bila a iesit afara iar celelalte se tocisera intre ele. Huruia rau de tot in partea stanga la roata.
Seat Leon 1.4i 86CP 2008 Negru
Seat Leon Cupra R 2.0 tfsi 265CP 2010 Rosu

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori