Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
catalin87
Subiect Autor
Mesaje: 714
Membru din: 22 Aug 2008, 12:32
Localitate: undeva langa Tg-Jiu

Problema difuzor dreapta fata

19 Dec 2008, 19:41

De la un timp de vreme atunci cand ascult muzica si asta nu foarte tare se aude un zgomot ciudat de la difuzorul din partea dreapta fata,parca e ceva in el ,sau e desprins ,nu ma gandesc la faptul ca ar putea fi spart deoarece nu le-am fortat nu am ascultat nicodata muzica cu volumul ''in blana''sau ceva in genul
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Problema difuzor dreapta fata

20 Dec 2008, 12:54

ce sa-ti spun...?
da jos fata de usa si uita-te!
poate a intrat vre-o pietricica, poate s-a spart!
verifica!
multa bafta!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
LETHAL
45 DUK
Mesaje: 380
Membru din: 17 Dec 2008, 00:02
Localitate: BRASOV

Re: Problema difuzor dreapta fata

20 Dec 2008, 17:12

nu e spart ca am dat yo jos fata la seat din 2001 si n-are nimic, probabil e o problema mai veche, e prins direct de portiera, pe tabla si poate din cauza asta....
BUFU=>Buy Us Fuck U! I can't drive fast....but I can fly slowly!
NU alergam in parc!....alergam in trafic!!!
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Problema difuzor dreapta fata

20 Dec 2008, 17:19

eu, cu boxele din fabrica .... am dat muzica tare, si s-au crapat 3 din ele!
le-am schimbat pe toate!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Problema difuzor dreapta fata

20 Dec 2008, 19:38

Daca se aude ca o haraiala,mai ales la volum mic,atunci este descentrat.Daca apesi cu mana usor si perfect perpendicular pe mijlocul membranei,poti simti la mana cum agata.Uneori chiar se poate auzi.Se intampla,din cauza variatiilor de temperatura si umezeala,ca membrana lor sa se inmoaie si bobina nu mai ramane coliniara cu magnetul.Atunci agata de magnet sau de metalul exterior.Asa am patit eu.L-am dat jos , am dezlipt membrana si l-am recentrat si merge de 5 ani fara probleme. Rebobinari de difuzoare am facut toata tineretea mea,pana am inceput sa am probleme cu ochii din cauza sarmelor foarte subtiri ale bobinelor.Cauta pe cineva care poate face recentrarea conului difuzorului.
 
catalin87
Subiect Autor
Mesaje: 714
Membru din: 22 Aug 2008, 12:32
Localitate: undeva langa Tg-Jiu

Re: Problema difuzor dreapta fata

20 Dec 2008, 21:35

Zgomotul se aude si atunci cand muzica e data incet si atunci cand e si mai tare ,a inceput sa se auda din toamna,odata cu racirea vremii.O sa incerc sa rezolva problema dupa sarbatori cel mai sigur odata cu montarea subwoofer-ului
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com
 
Avatar utilizator
SOo
Mesaje: 98
Membru din: 19 Apr 2008, 12:15
Localitate: Bucuresti

Re: Problema difuzor dreapta fata

24 Dec 2008, 13:02

Aceiasi problea o am si eu cu boxa dreapta spate!am fost cu masina la dealer sa-i montez alarma si i-am rugat sa se uite si la boxa,s-au uitat au scos capacul s lipit ceva la piciorusele de la capac l-au pus la loc si dupa 2 3 zile era la fel...aceiasi problema
Imagine

 
catalin87
Subiect Autor
Mesaje: 714
Membru din: 22 Aug 2008, 12:32
Localitate: undeva langa Tg-Jiu

Re: Problema difuzor dreapta fata

28 Dec 2008, 15:39

La tine nu statea capacul fix sau capacul atingea difuzorul,nu ti-au spus care e problema? Se pare ca este o problema la mai multe masini.Nu au incercat sa schimbe capacul ,au incercat decat sa-l carpeasca?Eu zic sa te mai duci pe acolo sa-i stresezi pana rezolva problema.
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com
 
Avatar utilizator
SOo
Mesaje: 98
Membru din: 19 Apr 2008, 12:15
Localitate: Bucuresti

Re: Problema difuzor dreapta fata

04 Ian 2009, 17:32

l-au carpit si m-a tinut exact pana am plecat de la ei..!nu pot ajunge mereu la ei pt ca lucrez pana la 17 30!
Imagine
 
catalin87
Subiect Autor
Mesaje: 714
Membru din: 22 Aug 2008, 12:32
Localitate: undeva langa Tg-Jiu

Re: Problema difuzor dreapta fata

04 Ian 2009, 17:39

Nasol ,asa e in ''Romanica'' noastra
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com
 
catalin87
Subiect Autor
Mesaje: 714
Membru din: 22 Aug 2008, 12:32
Localitate: undeva langa Tg-Jiu

Re: Problema difuzor dreapta fata

04 Apr 2009, 14:48

astazi am demontat difuzorul cu pricina si nu am gasit nimic in nergula,nu este spart sau crapat, nu am gasit nimic care sa fie inauntru si sa vibreze,am inteles de la voi ca sunt prinse pe suprafata usii,adica pe metal, al meu era prins pe plastic prins in 4 suruburi, nu are nicun fel de contact cu tabla sau alta parte metalica l-am desprins de tot si l-am tinut in mana cand functiona,tot acelasi zgomot,difuzorul este de vina ,probabil e de calitate proasta,ma gandesc sa le schimb pe toate 4 cele de jos,se aude destul de aiurea,ce ma oftica :scratch: :(
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com
 
Andrei_VVB
Mesaje: 40
Membru din: 04 Feb 2008, 00:28
Localitate: Ploiesti

Re: Problema difuzor dreapta fata

05 Apr 2009, 21:18

Deci...difurile sunt prinse pe fata de usa nicidecum pe metal. Ca o rezolvare temporara poti pune niste benzi dublu adezive dar nu foarte puternice pe interiorul mastilor de la difuzoare acolo unde vin in contact cu fata de usa. Dar tot vor aparea zgomote la un moment dat. Atentie, mai poate vibra tija care intra in "clantaul" usii . Se izoleaza partea care intra in acesta. Dar mai intai incearca sa mergi fara masti la difuzoare si daca nu mai zbarnaie atunci de la ele e sigur! ;) spor
Daca esti sigur ca e difuzorul atunci se schimba pe garantie. Nu e normal sa se arda daca nu l-ai forjat.
Seat Leon 1p 2.0TDI Stylance Black
Suma respectelor!
 
catalin87
Subiect Autor
Mesaje: 714
Membru din: 22 Aug 2008, 12:32
Localitate: undeva langa Tg-Jiu

Re: Problema difuzor dreapta fata

27 Iun 2009, 21:15

boxa cu pricina si-a dat duhul de tot ,nu mai scoate niciun sunet ,luni trec pe la service sa vorbesc cu ei pt ca masina e inca in garantie ,sper sa o schimbe asa
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com
 
Avatar utilizator
lexus
Mesaje: 117
Membru din: 19 Oct 2008, 14:29

Re: Problema difuzor dreapta fata

29 Iun 2009, 20:48

Difuzoarele nu sunt proaste, sunt low-cost. Poate difuzorul tau e crapat sau e bobina descetrata. Vezi daca il schimba pe garatie, daca nu sfatul meu e sa iti iei difuzoare pe fata Hertz, Focal sau Rockford Fosgate, care sunt mai de calitate. Niste difuzoare mediocre de la ei oricum sunt mult bune decat cele stock si nu cred ca sar de 400 de RON.

Iar acum ca ai invatat sa demontezi panoul, le poti monta singur.
Leon 1.6 8V 102 CP
 
aligatoru85
Mesaje: 1
Membru din: 30 Iun 2009, 21:25

Re: Problema difuzor dreapta fata

30 Iun 2009, 21:36

Salut!Tocmai am desfacut si eu fata la portiera ca si eu aveam aceeasi problema la difuzor, se auzea un huruit tot asa cand ascultam muzica incet;insa nu am putut sa i fac nimic, am dezlipit si magnetul si tot nimic;ma gandesc sa nu fie de la bobina.
Ce imi recomandati? Ce difuzor sa mi cump ca sa nu se auda diferit de celelalte? stiu ca marimea e parca 16.5 da nuj cati W are..:(

P.S Seat Leon 2002 1.6 105 CP

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori