Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
B22VXX
Subiect Autor
Mesaje: 210
Membru din: 23 Sep 2008, 13:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

senzor temperatura

03 Iul 2014, 11:43

salut,

dupa ce mi s a aprins "check engine", cam la o saptamana a disparut. dupa alte 3 zile s a reaprins si am mers la reprezentanta unde cica ar fi senzorul de temperatura 03L906088BS exhaust gas temperature sender G235 (before turbocharger).

la ei este 720 piesa si cam 170 manopera - 2 zile.
eu o pot lua cu 450 lei din alta parte si sa o schimb singur dar vine in 6 zile.

peste 3 zile plec in concediu (700 km). masina trage si merge normal, nu vad vreo anomalie.
- pot pati ceva pe drum? ce se intampla daca mai merg o perioada asa?
- e posibil ca sa fie vreo depunere pe senzor si daca l as demonta si spala sa mearga?
- nu are cineva de vanzare asa ceva?

ms
Seat Leon 1P FR diesel, galben

Imagine
 
Avatar utilizator
al bundy
Mesaje: 188
Membru din: 11 Feb 2010, 20:29
Localitate: Bucuresti

Re: senzor temperatura

04 Iul 2014, 13:50

NU ai ce curata la el.
O poti schimba si singur.
posibil sa nu mai traga cum trebuie sau sa nu-si faca regenerarea.
NU pleca asa cu ea, schimba senzorul.
 
B22VXX
Subiect Autor
Mesaje: 210
Membru din: 23 Sep 2008, 13:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: senzor temperatura

17 Iul 2014, 13:47

Salut,

am revenit din concediu!

Pana la plecare am facut un efort si am schimbat piesa; imi era cam frica sa plec cu ea stricata, chiar daca motorul nu facea probleme.

Am reusit sa gasesc piesa cu 480 lei (gasisem si cu 430 dar in 7 zile). Am schimbat o eu. Se scoate din cupla, cateva cleme si apoi firul senzorul coboara in spatele motorului. Se demonteaza scutul si pt ca la reprezentanta au o tubulara cu un canal ca sa treci peste fir si nu intra cheie fixa de 17, am taiat cu fexu o inelara cotita (am facut un canal) si am desfacut senzorul. Cam 30 minute cu gandit si taiat inelara :).
Imagine

Imagine

Imagine
Seat Leon 1P FR diesel, galben

Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori