Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
forbs
Subiect Autor
Mesaje: 68
Membru din: 02 Oct 2008, 08:56

Amortizoare OEM

23 Iun 2014, 12:25

Salut,

Trebuie sa schimb amortizoare spate si am o intrebare...
Ce amortizoare s-au folosit pe 1P - marca.
Am un 2.0 TDI cu suspensie sport.
Masina din 2006.

Cum reprezentantele vor sa fie exclusiviste, sunt nevoit sa caut cai alternative si as vrea sa pun ce era pe masina.

Multumesc.
 
Boga94
Mesaje: 30
Membru din: 08 Noi 2013, 07:52

Re: Amortizoare OEM

23 Iun 2014, 18:00

Salut,

nu stiu marca de amortizoare folosita, dar din moment ce astea oem iti fac probleme, la fel si mie,
incearca alta firma de ex Monroe, seturi de amortizoare pe care le gasesti la orice magazin de piese auto.

O zi buna
"The real victories are those of peace and not of war"
-Ralph Waldo Emerson-
 
B22VXX
Mesaje: 210
Membru din: 23 Sep 2008, 13:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Amortizoare OEM

24 Iun 2014, 11:40

SALUT

am inceput si eu un subiect cu amortizoarele si pana acum nu am gasit pe nimeni sa ma lamureasca.
Nu imi vine sa cred ca la o masina care este de 8 ani sa nu stie nimeni daca se pot pune amortizoare after market.
Se pare ca la 1P, modelele de suspensie sport, au acelasi amortizor inclusiv la FR, Cupra sau Cupra R.

La mine la FR nu este data echivalenta after market pt amortizorul OEM, dar in programul celor de la AutoNet e trecut acelasi amortizor la FR, Cupra si Cupra R (cel de 55 mm), iar daca corelam ca pe spate eu am din echiparea de baza sachs, am tras concluzia ca si cele de fata ar fi tot sachs dar band-uite cu "original". Cred ca este amortizorul 311853 de la Sachs dar care nu se mai fabrica, nu are inlocuitor, dar se mai gaseste pe la anumiti dealeri, cam la 300 lei, comparativ cu 900 cel original. Mi ar parea rau sa dau de 3 ori pretul si sa difere doar scrisul de pe eticheta, ca din ce am vazut si etichetele sunt identice la forma si culoare. Am facut si la sachs un email dar nu mi s a raspuns.

http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=4&t=17889

Cred ca o sa ma las pagubas si schimb doar flansa de mortizor care imi bate iar despre amortizoare, in viitor cand stiinta va avansa si vom descoperi ce amotizoare sa folosim.
Seat Leon 1P FR diesel, galben

Imagine
 
forbs
Subiect Autor
Mesaje: 68
Membru din: 02 Oct 2008, 08:56

Re: Amortizoare OEM

25 Iun 2014, 14:29

O sa mai incerc la reprezentanta, poate vor scapa porumbelul.
In lipsa de info... Ce sa fie? Sachs? Monroe?

Multumesc.
 
B22VXX
Mesaje: 210
Membru din: 23 Sep 2008, 13:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Amortizoare OEM

26 Iun 2014, 12:14

salut

eu cred ca sunt sachs, au si culoarea la eticheta aceeasi cu OEM

ms
Seat Leon 1P FR diesel, galben

Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori