Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
AlexCl
Subiect Autor
Mesaje: 124
Membru din: 23 Iun 2008, 16:28
Localitate: Brasov/Bucuresti
Contact:

Recomandare kit ambreiaj + volanta

16 Ian 2014, 16:06

Salutare tututor,

Din pacate am ajuns la 139.000 km si inevitabil volanta tremura in ultimul hal. Ultimul mecanic la care am fost a zis ca in viata lui nu a auzit o volanta sa faca asa. Am inteles ca trebuie schimbat tot kit-ul - ambreiaj, rulment si volanta.

Pentru ca pe original nu se pune discutia sa merg din cauza pretului prohibitiv, v-as ruga sa imi spuneti daca sa merg pe LUK sau pe Sachs ( ambele recomandate de cei de la Seat Brasov ).

Masina este un Leon 2.0 TDI BKD, o conduc destul de agresiv si fac destul de multe drumuri, deci ma intereseaza sa iau ceva de calitate.

Multumessc anticipat.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare kit ambreiaj + volanta

16 Ian 2014, 17:36

in primul rand, 139 000 pe BKD nu inseamna "inevitabil schimbat volanta". pe motorul asta nu are aceeasi reputatie proasta ca pe BKC si nu pica asa usor. stiu masini alergate de peste 200.000 care nu au probleme deloc, sau masini modificate la peste 250 cai care mergeau in forja cu kit stock.

citeste aici viewtopic.php?f=4&t=13132
pe scurt, eu mi-am schimbat kit volanta + ambreiaj preventiv anul trecut (si am constatat ca erau intr-o stare buna cand le-am dat jos), si am mers pe LUK, pret ~2000 ron. cea de pe masina era tot LUK
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Recomandare kit ambreiaj + volanta

17 Ian 2014, 00:04

Salut,
"original" ai tot LUK, deci recomand LUK...si cred ca este sub 1700 lei tot kitul...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori