Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

15 Iul 2019, 10:46

nu mergi la sigur deloc. poate ai sanse mai mari sa scapi. trebuie verificata REVIZIA CHIULASEI, reciteste primul post, repet
 
RazvanM1
Mesaje: 5
Membru din: 15 Dec 2019, 17:38

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

18 Dec 2019, 12:47

Salutare. Sunt nou pe forum dar pana acum imi place ce am vazut aici fiind o comunitate foarte unita. Sunt proaspatul posesor al unui Seat Leon 2.0 TDI DSG din 2006 si recent am observat ca a inceput sa scoata fum albicios. Am tot citit forumul legat de chiulasa dar la mine se manifesta putin diferit si vroiam sa cer o parere. Din ce am observat, fumul apare dupa ce se incalzeste putin motorul si doar pana trece de viteza a 3-a. Cand stau pe loc la semafor sau merg mai repede nu scoate pic de fum. Antigelul din vas nu scade absolut deloc ( verificat dupa 800km ) iar urme pe capacul de ulei nu sunt ( spuma, bule etc ). Daca stau mai mult la un semafor, cand plec dupa loc scoate mai mult fum si dupa doar in accelerare, daca o las sa ruleze fara accelerare nu scoate deloc. Acelasi lucru si daca stau pe loc si o ambalez, nici urma de fum. Nu am apucat sa verific ce versiune de chiulasa am pentru ca abia acum am observat problema si am citit forumul. Am in plan si o vizita la mecanic dar abia luna viitoare o sa ajung, pana atunci sper sa ma ajute sfaturile si parerile voastre sa-mi fac o idee. Multumesc
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

18 Dec 2019, 13:47

Daca nu dispare antigelul, as suspecta racitor EGR, oringuri injectoare, capac motor...fa si un log pe turbo. Erori nu ai sau nu ai apucat sa scanezi inca?
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
RazvanM1
Mesaje: 5
Membru din: 15 Dec 2019, 17:38

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

18 Dec 2019, 13:52

bgd_b92 scrie:
Daca nu dispare antigelul, as suspecta racitor EGR, oringuri injectoare, capac motor...fa si un log pe turbo. Erori nu ai sau nu ai apucat sa scanezi inca?


Nu am scanat nimic momentan dar nici nu se aprinde nimic in bord iar motorul merge rotund, nu are trepidatii la relanti sau in mers, schimba perfect si raspunde imediat la comenzi ( accelerare brusca ).
 
RazvanM1
Mesaje: 5
Membru din: 15 Dec 2019, 17:38

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

19 Dec 2019, 17:26

Revin cu o noua constatare...daca o bag in modul sport..nu mai are aceleasi simptome, nu scoate aproape deloc fum. Scoate foarte putin in comparatie cu drive.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

20 Dec 2019, 14:41

nu e indicat oricum sa tragi tare de ea in modul drive. m-as astepta la un diesel destul de vechi sa scoata fum daca o calci subturat oricum.
 
RazvanM1
Mesaje: 5
Membru din: 15 Dec 2019, 17:38

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

20 Dec 2019, 18:34

Da, stiu dar nici cum scoate asta si oricum ... ar trebui sa fie un fum gri spre negru din cate am mai vazut la alte masini nu albicios cum e la mine. Oricum, dupa anul nou o sa ma duc cu ea la un mecanic sa vad ce zice si el, ieri urcand pe pod la Basarab ( Bucuresti ), coloana bara la bara de nu avansai mai mult de 2 metri, am observat ca la urcare scotea si mai mult fum de abia mai vedeai in spate ce se intampla. Era mai rau decat la acele masini unde lumea foloseste Bunica pentru alimentare.

 
Sebiosip
Mesaje: 8
Membru din: 13 Iul 2019, 08:52

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

29 Ian 2020, 13:43

Salutare, nustiu ce sa mai fac, imi vine sa ii dau foc :P
Ameu e un a3 dar rtot BKD e, la mine am avut fisuri destul de mari in chiuloasa, 12 fisuri la numar, am luat alt motor (144k km, nustiu cati reali dar se simte ca merge mai ok ca al meu care avea peste 300k).
Am schimbat motorul, am mers in jur de 20k, a inceput sa scoata fum de ulei, am hibridizat turbina, si la accelerare nu mai scoate fum, inainte nu se mai vedea in spate de fum, doar ca la relanti sau daca nui dau forja incepe sa scoata un fum alb de ti groaza cu ea in trafic.
Am comandat garnituriile la injectoare cu ideea ca de acolo e problema motorul fiind schimbat... deschid din curiozitate capota si cand ma uita la vasul de antigel aproape gol...(inainte sa merg cu ea am pus putin peste max), desfac dopul (avea presiune maaare) a urcat antigelul putin sub mijloc (intre min si max), deci clar... aceleasi simptome ca inainte cu chiuloasa fisurata...
Ce ziceti sa fac? Am sanse sa gasesc o chiuloasa buna second?
Apropo... nustiu daca ati vazut dar motorul de pe mitsubishi lancer evo x 2.0 DI-D seamana foarte bine cu cel de BKD, nu stiti daca nu potrivesc cumva chiuloasele? Poate pe mitsubishi e o schiuloasa mai buna...
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

29 Ian 2020, 16:44

din pacate ai toate simptomele pentru fisuri interne care duc la pierderi de antigel care ajunge in camere. sa gasesti sh buna, doar la noroc...
 
Sebiosip
Mesaje: 8
Membru din: 13 Iul 2019, 08:52

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

30 Ian 2020, 07:23

Am gasit de la amc ceva chiuloasa cu 2400lei cheala, e ok de folosesc supapele mele la ea? Eu m-am gandit sa pun supapele mele si sa ii schimb simeringuriile noi, cam ce uzura e acceptata la supape, ele am vazut ca sunt de 6mm.
Nu tare imi arde sa mai bag tare multi bani in ea ca si asa am cam bagat multi zic eu :p in 6 ani de cand o am cred ca am depasit 10.000€ cu ea...motor, injectoare, turbine, cutie, ambreiaje, radiatoare, compresoare,etc :p
Zicea cineva ca pentru noi masina e ca un drog :)))
 
Sebiosip
Mesaje: 8
Membru din: 13 Iul 2019, 08:52

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

30 Ian 2020, 09:06

Apropo... treaba ciudata e ca s-a intamplat relativ brusc, in sensul ca stateam intr-o parcare la relanti, aproximativ 10...15min, a inceput sa scada temperatura de la 90 de grade, pana atunci absolut deloc fum, nici condens nici nimic, stand asa in parcare brusc si vad ca incepe sa iasa un fum de ala albicios subtirel (acceptabil) dupa care fum gros ca nu se mia prea putea vedea in spate de el :(
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

30 Ian 2020, 10:17

stiu despre ce vorbesti, am mers si eu cu masina cu norul dupa mine, toti imi faceau flashuri si pietonii cu mana, credeau ca am luat foc. asta a fost fix inainte sa o parchez definitiv si sa ma apuc de schimbat. eu la chiulasa amc am mers pe varianta cu tot cu valve ca sa nu mai muncesc in plus, in plus, nu stii cum arata ale tale, trebuiesc curatate, etc.
 
Sebiosip
Mesaje: 8
Membru din: 13 Iul 2019, 08:52

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

30 Ian 2020, 12:20

Asta e chiuloasa de pe primul motor :p

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
 
Sebiosip
Mesaje: 8
Membru din: 13 Iul 2019, 08:52

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

28 Feb 2020, 18:07

Salutare, am gasit la cineva un motor de pe o masina accidentata, codu chiulasei nu am reusit sa il vad in schimb codul de pe axe e cel de la bkd cu revizia C, ar trebui sa fie aceasi chiulasa nu?
E un motor de pe o masina din 2009...2010, banuiesc ca la alea deja s-a rezolvat problema nu? :p
Din ce am aflat masina avea in jur de 100k km, pe motor intradevar se vede ca e foarte curat in exterior si si chiulasa e curata fara depuneri cum era la mine.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: 2.0 TDI - probleme chiulasa

01 Mar 2020, 10:44

Ar trebui sa fie versiune mai noua. Tot la noroc e, dar probabil sanse un pic mai mari :)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori