Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Cipper
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 25 Apr 2012, 10:24
Localitate: Bucuresti

Problema BC

21 Aug 2013, 13:10

Salut!

E mai mult o curiozitate decat o problema, dar poate ma lamureste cineva.

Pe Leon-ul meu 1p pot vedea informatii despre consum pentru 2 trip-uri. Cel curent, care se resteaza dupa 2 ore de motor oprit sau trip 2 care ma asteptam sa functioneze ca la Octavia 2, vechea masina. Adica il resetezi tu cand vrei si el inregistreaza tot in anumite limite. Cred ca 10 mii de km sau 100 ore de condus.
La Leon mi s-a intamplat deja de 2 ori sa-l resetez cand am plecat cu ea in vacanta sa vad apoi exact cati kilometri am facut si ce consum am avut. De fiecare data am avut supriza neplacuta ca dupa cateva zile sa se reseteze singur si sa aproximez eu din memorie restul datelor. Mai e vreo situatie in afara de cele 2 expuse de mine cand se resteaza automat? A mai patit cineva ceva de genul asta?
Leon Copa 1.2 TSI
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Problema BC

21 Aug 2013, 13:37

computerul de bord ar trebui sa functineze exact asa cum spui tu. ce nu ar trebui sa se intample insa e sa se reseteze singur, ceea ce nu am patit niciodata.
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

Re: Problema BC

21 Aug 2013, 14:37

Daca nu ma insel, memoria istorica se reseteaza singura dupa 3000 km.
 
Avatar utilizator
Cipper
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 25 Apr 2012, 10:24
Localitate: Bucuresti

Re: Problema BC

21 Aug 2013, 14:49

De fiecare data cand mi s-a intamplat aveam maxim 1500 km facuti. O sa mai fac niste teste prin oras sa vad daca observ cand se resteaza, desi in vacante cand parcurgi distante mari e mai usor de observat, ca la cat merg in oras ar trebui sa fiu destul de des atent la el.
Leon Copa 1.2 TSI
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

Re: Problema BC

25 Aug 2013, 16:43

Citat din manualul de utilizare: "Memoria de parcurs total 2 colecteaza date referitoare la parcurs pentru orice numar de calatorii individuale (indiferent de durata pe care este luat contactul), pana la un total de 99 de ore si 59 de minute de calatorie, pentru o distanta parcursa de 9.999 de mile si 999 de litri de carburant consumati. Memoria va fi stearsa automat daca una din valorile mentionate este atinsa."
 
Avatar utilizator
Cipper
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 25 Apr 2012, 10:24
Localitate: Bucuresti

Re: Problema BC

26 Aug 2013, 11:41

Da, multumesc pentru ca ai cautat. Nu am citit in carte, dar asa cum ams cris ma asteptam ca asta sa fie comportamentul normal. O sa mai testez in cautarea unui pattern in care survine acest reset. Si presupunand ca-l gasesc nu stiu daca imi voi bate capul sa merg la service pentru acest lucru.
Leon Copa 1.2 TSI

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori