Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
zumazuma222
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iun 2009, 14:30

Leonul meu treage dreapta

31 Oct 2012, 09:54

Neatza,


Am si eu o problema cu leonul meu. Dupa schimbarea cauciucurilor de iarna in aceasta primavara, inceput a traga dreapta. Am facut geometrii , am schimbat rulmentii care huruiau si am facut geometrii din nou. Am verificat anvelopele, am verificat presiunea in roti....nu am reusit sa rezolv problema. Mentionez ca pana la schimbarea anvelopelor, nu am avut aceasta problema. Acum, am montat din nou anvelopele de iarna, cele date jos in aprilie, montate la ca la carte (adica cele de pe fata, puse pe spate si invers, cu rotirea aferenta, verificat presiuni, echilibrat...ma rog...totul facut asa cum ar trebui), si problema persista. Am obsrervat la demontare, ca anvelopele de vara aveau niste probleme (erau deformate, 3 erau made in germany si unul made in cz, desi erau aceiasi firma, acelasi model ) si am sperat ca odata cu montarea anvelopelor de iarna, care au mers impecabil iarna trecuta, sa dispara aceasta problema. Dar nu a disparut. Poate ma ajuta cineva cu o informatie..un sfat...pentru a rezolva aceasta problema deranjanta.
Multumesc!
Vreau o tzara ca afara!!!!
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Leonul meu treage dreapta

31 Oct 2012, 10:32

Verifica sensul in care au fost montate anvelopele. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Leonul meu treage dreapta

31 Oct 2012, 15:37

Fa-i ce a zis Balatazar mai sus sau fa-i si unghiul de fuga, mai verifica inca o data partea dreapta..roata desfacuta, plumb cazut...
 
zumazuma222
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iun 2009, 14:30

Re: Leonul meu treage dreapta

01 Noi 2012, 22:38

Ok...o sa verific asta. Anvelopele de iarna montate zilele trecute le-am verificat si am avut grija sa fac tot ce e de facut ca sa fie ok. Adica am echilibrat rotile, le-am montat conform regulilor...poate mi-a scapat ceva...o sa mai verific o data totul si revin cu rezultate:):):)
Multumesc mult!!!!
Vreau o tzara ca afara!!!!
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leonul meu treage dreapta

07 Noi 2012, 11:35

Vezi ca treaba aia cu trecutul anvelopelor de pe spate pe fata..e relativa..pentru ca daca tu nu ai avut geometria impecabila, anvelopele s-au uzat neuniform si degeaba le mai schimbi tu acum intre ele fata-spate>diagonala...Schimbul in diagonala mai ales aduce simptomele de care spui tu! Cel mai bine este sa la masori pe toate 4 (profilul in adancime; sa vezi cati mm de "carne" are fiecare) si sa le alegi pentru fata pe cele care au uzuara cat mai similara. Daca tu vei avea 2 anvelope cu adancime profil 6mm sa zicem, apoi celelate doua au una 7mm si alta 8mm, le pui pe fata pe cele cu 6mm chiar daca sunt mai uzate. Bine..acum depinde si de sensul de rotatie..pentru ca daca ai din alea cu sens de rotatie...nu mai poti sa te joci cu toate 4 ci doar cu cate 2 pe o parte.
Iar legat de faptul ca aceleasi anvelope de iarna anul trecut mergeau ok, iar acum nu, tot cu asta are legatura: anul asta nu le-ai mai montat in aceeiasi ordine in care au fost anul trecut, au au fost depozitate necorespunzator (puse una peste alta)
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
zumazuma222
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iun 2009, 14:30

Re: Leonul meu treage dreapta

11 Noi 2012, 12:34

Cate probleme...am revenit in tara...o sa incerc sa verific starea cauciucurilor...sper sa rezolv, pt ca e f enervanta situatia. Intotdeauna am vrut ca masina sa functioneze impecabil...si pana acum am reusit...dar problema asta insista sa faca parte din viata mea:)):)) sper sa ii dau de cap pana la urma. Va multumesc, si revin cu noutati...sper ca bune!!!!
Vreau o tzara ca afara!!!!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori