Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
a_ionut
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

30 Aug 2008, 08:51

Eh... hai sa nu fim chiar asa.
Adica hai sa uite un surub mai bine decat un injector? :))
Nu stiu cum sunt masinile din lotul asta nou cum e a lui genesis dar la a mea fabricata la sfarsitul lui 2007 nu am avut astfel de probleme.
Greierii apar si dispar. Sunt prezenti si la masini de clasa de lux nu numai medie.
Aia cu stergatorul e si problema de noroc.
Seat Leon 1p
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

28 Sep 2008, 13:16

Ca o completare: acum m-am obisnuit total cu sunetul cand rotesc volanul dupa semnalizare. Nici nu il mai observ. Probabil si de la faptul ca stiu ca e ceva normal si nimic altceva.

Deci topicul asta l-as pune la o categorie gen informare a posesorului nou de seat. Nicidecum o problema.
 
Avatar utilizator
cry_wum
Mesaje: 898
Membru din: 24 Sep 2008, 20:08
Localitate: Bucuresti (Tei) / Buzau

28 Sep 2008, 13:23

baieti dar cu scataitul de la haion ce ne facem?? ma ingrozeste si ala. cand plec din buc si ajung la bz, la parinti, merg cu masina cu 20 km/h, datorita gropilor. si asa, cu viteza mica cu tot, face haionul ala ca toate alea. am incercat sa ii dau jos tablia aia care separa portbagajul de restul masinii, cea prinsa cu snururi la capete, crezand ca de la aia e..degeba...acelasi greieras harnic la fiecare denivelare. sper sa nu am eu o pb pe creier:)
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine
 
Avatar utilizator
CaTaLinZIF
Enigmatic
Mesaje: 385
Membru din: 26 Iul 2008, 19:58
Localitate: Falticeni
Contact:

28 Sep 2008, 14:09

crek si la mine a inceput sa se auda....credeam ca e de la panoul ala da vad ca zici ca nu....o sas incerc si eu
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. SV-77-ZIF
 
Avatar utilizator
cry_wum
Mesaje: 898
Membru din: 24 Sep 2008, 20:08
Localitate: Bucuresti (Tei) / Buzau

28 Sep 2008, 17:48

ar mai fi o varianta. sa fie de la sistemul de inchidere al portbagajului. am observat ca atunci cand e inkis portabgajul, daca apesi putin mai tare pe el...are un miiiic jioc. am incercat la seatul meu si la unul pe care l-am vazut in parcare, m-am dus la el si discret i-am apasat pe portbagaj. si la fel. un joc miiiiic de tot, care in mers..ar putea sa dea acel zgomot. nush,oricum la mine senzatia e ca se aude in dreapta spate. nush ce sa zic. e enervant.:)
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

28 Sep 2008, 17:55

Salut.
Nu are cumva pe colturile haionului, ori pe caroserie in locurile unde ajung colturile haionului doua pufere de cauciuc?
Acelea de obicei sunt reglabile pe innaltime, pentru a prelua jocul si mai au obiceiul sa scartaie cand se freaca de haion. (nu stiu sistemul la leon dar la alte masini asa este, posibil daca le ridici putin sa nu mai scartaie)
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
cry_wum
Mesaje: 898
Membru din: 24 Sep 2008, 20:08
Localitate: Bucuresti (Tei) / Buzau

28 Sep 2008, 18:01

bai ai dreptate, am vazut azi acele cauciucuri, dar nu mi-a trecut prin cap ca se pot regla. si da, asa s-ar putea explica zgomotul, pt ca nu este agomot de metalic, e mai mult de cauciuc frecat. analizam:)
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

 
Avatar utilizator
one_ship
Mesaje: 42
Membru din: 03 Sep 2008, 20:36
Localitate: Bucuresti

Zgomot

28 Sep 2008, 19:02

1. Zgomotul de la volan se aude si la mine. Am crezut ca am ceva dar daca nu sunt singurul inseamna ca "E DE LA EI" :D
2. Pentru locurile unde freaca, cauciul de protectie, va spui o faza si trageti concluziile: intr-o buna zi un fost sef isi ia o Dacia SuperNova.... cu ani in urma. Masina noua. Dupa o perioada, normal ca incepe sa i se auda toate chederele. Solutia: a uns cu ulei tot ce era cauciuc pe haion, si la marginile capacului ala de delimita portbagajul de interior. Tratamentul asta il aplica periodic...pana a vandut-o.
Acum trebe vazut, ca noi avem Seat nu Dacii. Poate se regleaza ceva si scapi de scartziitul de cauciuc.
Succes!
Respect in trafic!
 
Sylver
Subiect Autor
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

28 Sep 2008, 20:28

probabil la hayon tot o solutie ceva in genul asta e. Am impresia ca e o problema generala la masinile hatchback. De ce zic asta? Pt ca eu inainte am avut Astra H si Focus 2, evident activam pe forumurile monomarca. Multa lume se plangea de scartaieli la hayon. Acum inainte sa imi iau leon, am citit o gramada despre golf, mazda 3, bravo. Aceleasi probleme. Deci ma gandesc ca daca la toate hatch-urile apar, atunci e ceva ce marcile nu fac din fabrica, iar asta cred ca e gresarea. Cel putin la mine masina a venit "uscata" de tot, indiferent de ce model am cumparat.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori