Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Subiect Autor
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Lichid racire

14 Mai 2011, 17:38

Incep cu precizarea ca am cautat inainte de a deschide acest topic, insa nu m-am lamurit cu ce am gasit.
Problema ar fi ca de ceva vreme, dupa ce am fost nevoit sa completez la un moment dat cu lichid de racire, am observat ca nivelul lui in vas a cam depasit sa zic cu 1-2 cm nivelul maxim. Care ar fi cauza si ce e de facut, se poate elimina surplusul? Si daca tot am deschis subiectul, cam la ce interval se schimba dracia asta de lichid? O sa citesc si in carte, insa ceva sfaturi mi-ar fi de folos.
Multam anticipat. :hi
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
Trainelu
Mesaje: 1708
Membru din: 13 Iun 2008, 07:54
Localitate: Bucuresti

Re: Lichid racire

15 Mai 2011, 07:50

Daca e depasit doar putin nu cred ca sunt probleme. De schimbat eu stiu ca nu se schimba niciodata, doar se completeaza.
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Lichid racire

15 Mai 2011, 12:48

PapaGiorgio scrie:
Incep cu precizarea ca am cautat inainte de a deschide acest topic, insa nu m-am lamurit cu ce am gasit.
Problema ar fi ca de ceva vreme, dupa ce am fost nevoit sa completez la un moment dat cu lichid de racire, am observat ca nivelul lui in vas a cam depasit sa zic cu 1-2 cm nivelul maxim. Care ar fi cauza si ce e de facut, se poate elimina surplusul? Si daca tot am deschis subiectul, cam la ce interval se schimba dracia asta de lichid? O sa citesc si in carte, insa ceva sfaturi mi-ar fi de folos.
Multam anticipat. :hi

este depasit dupa ce opresti motorul sau la rece?
daca este la rece, iei o seringa si tragi cat consideri tu necesar..daca este la cald, este normal...cand il scoti sa fie la rece, sa nu fi mers cu masina si apoi sa deschzi "'bolul"'...
De schimbat se schimba de obicei iarna, cand se pune mai mult antigel decat apa, in rest se completeaza cu apa distilata....
Bafta!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori