Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 48
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

20 Aug 2012, 22:41

Intre timp am mai facut o boacana.
Am uitat sa fac testul la ITP si expirase de pe 12 august, drept pentru care duminica dimineata m-a oprit un echipaj pe A2 si m-a lasat fara talon, amenda 1460ron si dovada de 15 zile pentru circulatie. :hi Baieti buni ca puteau sa ma lase sa plec pe jos mai departe.
Maine am programare la RAR sa fac testul doar ca va trebui sa ma duc la sediul central.
160ron inspectia periodica si sper sa nu am probleme.

Am schimbat becurile de pe faza scurta cu cele noi intrucat era o diferenta de culoare intre ele si am zis sa nu fie nici un motiv de caraiala. :yah
Cam asa arata becurile folosite zilnic cate 3-4 ore timp de 3 ani si mai jos cele noi.
Imagine folositImagine folosit Imagine folosit Imagine folosit Imagine
folosit Imagine

Imagine nou Imagine nou Imagine
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

21 Aug 2012, 06:36

eu sunt atent la chestiile astea, am un fisier in exel cu datele de expirare la itp, casco, rca, ro-vigneta ca sa nu fiu prins in offside caci stii cand te opreste politia? exact cand ai ceva expirat, nu stiu cum dar asa se intampla mereu.
ce sa faci, lenea e cucoana mare, acum platesti bani, timp si nervi, si eu m-am fript iar de atunci sunt atent la detalii :cry
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

21 Aug 2012, 06:43

1460 de lei amenda????????????????? :shock: :shock:
frateee,astia-s nebuni rau de tot.zici ca noi lucram in Elvetia si avem salarii de 3000 de euro ca sa ne permitem sa achitam amenzi de 300 de euro.
pfffff.......totusi,prima sanctiune e avertismentul,dar na....e o norma care trebuie indeplinita prin unele institutii.
vorba lui Badea: traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
 
cristiL
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

21 Aug 2012, 09:08

cam dureroasa amenda... :?
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

21 Aug 2012, 09:45

Pai Cristi cred ca nici daca te prindeau baut nu cred ca era atat de mult amenda,serios mi se pare exagerat,hai un 300-400-zic hai 500 dar 1400 mi se pare mult
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

21 Aug 2012, 23:21

Am fost astazi la itp la sediul din Grivita si am trecut fara probleme, partea frumoasa a venit cand am incercat sa-mi recuperez talonul, din Pipera am fost trimis in Udriste, acolo am aflat ca BRIGADA DE POLITIE A AUTOSTRAZILOR ARE PROCEDURILE EI SI DUREAZA 21 DE ZILE PANA AJUNGE UN KK DE TALON DE LA SEDIUL LOR DIN COSBUC PANA IN UDRISTE.
Pai sa nu le urezi sa alerge infractorii cu porsche pedaland la bicicleta?
Am fost si la sediul din Cosbuc, acolo am aflat ca imputernicirea de la firma nu este valabila la ei, adica pot sa dea amenda firmei, talonul il ridica de la mine dar cand este vorba de restituit nu se pune ca firma are un contract perfect valid de leasing cu proprietarul, trebuie imputernicire de la proprietar, WTF?
Pai de ce nu-i dau amenda proprietarului ca nu a facut el revizia??
In fine, tara lui duda voda.
Maine o sa ma duc la ei cu imputernicirea de la firma de leasing, sa vad ce spuma marii de motiv mai gasesc.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

21 Aug 2012, 23:27

ce tiganie fac astia......iti iau talonul,iti dau si amenda......iti remediezi problema si cand e sa isi indeplineasca ei obligatiile,te poarta [e drumuri de la un sediu la altul,evident pe cheltuiala ta,si tot pe cheltuiala ta ei imping 5 hartii pe zi si asteapta 14 sa bage plasticul in perete sa isi ia miile de lei.
pfffff........sistem de rahat....

 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

22 Aug 2012, 00:27

Pai asa este in Romanica platesti de doua ori pt o singura fapta,si talon luat si amenda,mama lor de hoti,mie mi-a luat talonul acum 2 ani in Sighisoara ca nu imi mergea o lampa de pozitie pe spate,stiti la ca la ibize/cordobe sunt 4 pozitii pe spate ,la mine erau aprinse 3 dar nici nu stiam ca sa ars un bec,am vrut sa-l schimb pe loc dar au zis ca tot imi ia talonul,talonul l-am recuperat dupa 3 luni,invocau mereu motiv ca nu a ajuns ca este distanta mare :roll:
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
tibetan_afurisit
Mesaje: 955
Membru din: 10 Ian 2009, 16:53
Localitate: Braila

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

22 Aug 2012, 08:07

BALTAZAR2003 scrie:
cand este vorba de restituit nu se pune ca firma are un contract perfect valid de leasing cu proprietarul, trebuie imputernicire de la proprietar, WTF?
Pai de ce nu-i dau amenda proprietarului ca nu a facut el revizia??


e cit se poate de normal,contractul de leasing iti certifica dreptul de utilizator,nu si de proprietar,asadar ai nevoie de imputernicire pentru tot ce faci cu masina si/sau actele proprietarului.
referitor la amenda,nu se amendeaza masina sau proprietarul ,ca nu au nici o vina,se amendeaza soferul/utilizatorul. iar e cit se poate de normal. :)
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

22 Aug 2012, 09:43

:tongue
Poate nu am fost suficient de explicit, daca masina o utilizez eu si firma la care lucrez are contract de leasing cu proprietarul, iar talonul a fost la mine, nu este normal sa il ridic tot eu de la ei, de ce sa mai alerg dupa inca un rand de hartii din moment ce am remediat motivul pentru care a fost suspendat?
Legea in sine mi se pare scrisa de o minte odihnita. Nu mai vorbesc de aplicarea ei.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

22 Aug 2012, 10:07

Din moment ce nu esti tu proprietarul nu poti ridica ceva ce nu este al tau teoretic,asa sunt legile in Romania facute cu picioarele
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

22 Aug 2012, 15:58

Gata, am reusit sa-mi iau talonul.
Dupa ce agentul care a venit cu el a citit de doua ori imputernicirea, intrucat sarise peste partea unde eram desemnat ca reprezentant al proprietaruluii.
In plus a trebuit sa fac cate o copie dupa ci si anexa de la rar cu stampila si folia de securizare.
Nu a contat ca pe spatele dovezii era stampila RAR cu mentiunea cun de circulat si seria fisei tehnice de constatare.
:yh :yah
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

23 Sep 2012, 07:26

Intrucat se apropie sezonul rece si de ceva vreme se auzeau zgomote suspecte cand functiona motorasul stergatoarelor am decis ca trebuie sa-i trag o portie de unsoare.
Am desfacut placa ce delimiteaza compartimentul motor de grila pentru aerisire unde se afla si angrenajul stergatoarelor.
Nu am avut presa asa ca nu am uns si lagarele axelor ce tin bratele stergatoarelor.
Mare atentie intrucat pe partea dreapta laspre mijloc exista un surubel mai scurt, este pus asa pentru a nu perfora cablurile ce trec prin spate.
Un surub normal, negru ar ajunge in manuchiul de cabluri ce trec pe acolo, deci sa nu le inversati.
:)
Am folosit pentru a unge lagarele vaselina la spray pentru uns lantul la motociclete.
Extrem de aderenta si nu se usuca usor.
Cu aceasta ocazie am verificat si aeroterma, unde nu am gasit mizerie ori alte corpuri straine mari.
Am curatat tot praful si frunzulitele de acolo, apoi am montat la loc.
Cu ocazia asta am fixat cablurile ce duc de la baterie in portbagaj la statia radio cu cleme de tabla prinse in piulite pe suruburile existente in acea plansa.
Trebuia sa fac de mult acesta operatie dar din lipsa de timp am amanat.


Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
ciprian83
Zorro
Mesaje: 4332
Membru din: 08 Noi 2011, 18:24
Localitate: Hunedoara

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

23 Sep 2012, 07:31

Frumos ca ai timp si te pricepi.
Cum merge acum?se mai aude ceva?
Apropo: ai platit amenda aia ???uriasa fratele meu :shock:
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

23 Sep 2012, 07:45

Dupa ce am terminat capitolul stergatoare am pus redresorul pe baterie, sa-i fac incarcarea periodica si am trecut la capitolul oglinzi.
De 2 ani am luat un set de oglinzi incalzite impreuna cu capacele aferente vopsite rosu din fabrica si prin primavara de la pbv2 comutatorul de oglinzi cu functia de incalzire.
Am inceput cu usa de la sofer, unde am demontat fata ornamentala si apoi masca difuzorului ce ascunde surubul oglinzii.
Am pregatit in prealabil doua bucati de cablu 2x0,75 plat cu papuci telefonici mama.
Am scos intai sticla oglinzii pentru a putea da jos capacul, am scos si capacul negru apoi am uns mecanismul de rabatere cu ulei de arme, ca a fost singurul la indemana cu picurator asa subtire.
Este bun, rezista la temperaturi, nu se usuca in timp si nu reactioneaza cu metalele.
Am introdus pe langa cablul existent bucata de cablu cu papuci montati in prealabil si apoi am montat oglinda la l9oc pe usa.
Am reverificat cu aceasta ocazie si cablajul luminilor montate in josul usii si in catadioptru, cele ce ilumineaza trotuarul cand deschid usa si s-au prezentat ok.
Am facut aceiasi operatie si pentru usa din dreapta, unde cu aceasta ocazie am montat si luminile din catadioptru si pentru iluminat trotuarul.
Doar ca avand timp mai mult am decupat masca falsa de lampa si am incastrat un modul cu 3 leduri albe la 12v de la zextar, iar in catadioptru am montat pe o placuta de cablaj cu gauri 2 leduri superflux rosii cu rezistenta de limitare si una paralel, sa nu ramana aprinse cand se inchide usa. :))
Din pacate oglinzile cu rezistenta le am la bloc asa ca am montat provizoriu tot oglinzile normale, dar macar am cablarea facuta.
Urmeaza sa mai verific pinii unde vin montate in calculatorul de pe usi si sa le fac activarea.
Sper sa se si poata cu versiunea mea de controlere, daca nu o sa recurg la masuri extreme. :D


Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 48

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori