Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 48
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

11 Mai 2016, 13:34

S a cam asternut praful pe aici... :D

Sambata trecuta am trecut de 100000km :) :yah :yah
Imagine.

Cum trebuia sa fac schimbul de consumabile de ceva vreme am cumparat inca un rand de filtre Mahle, un surub pentru golire si un bidon cu meclem japonez Eneos Sustina :)
Bateria cumparata de la Cornel in 2011, un BOSCH SILVER S4 60AH a lesinat, ii un element terminat asa ca am luat una noua, tot Bosch dar mai mica...


Imagine
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
BAlexis
Mesaje: 108
Membru din: 23 Mai 2009, 17:31
Localitate: Copenhaga//Bucuresti

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

22 Mai 2016, 18:02

Probabil ca urmeaza sa punem si cauciucurile de vara, ca sa dea jos urateniile de jante de otel :drive
Intre timp la Bran..
Imagine
.
 
Avatar utilizator
BAlexis
Mesaje: 108
Membru din: 23 Mai 2009, 17:31
Localitate: Copenhaga//Bucuresti

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

02 Iul 2016, 23:30

Throwback de prin iarna, cu Olteanca in spate :)

Imagine
.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

06 Iul 2016, 09:54

Am inlocuit astazi diimineata racordul flexibil.
250lei si o jumatate de ora, sudat pe masina de catre meserias. :)
Acum ii bizar... am senzatia ca ii oprit motorul! :D :D

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
BAlexis
Mesaje: 108
Membru din: 23 Mai 2009, 17:31
Localitate: Copenhaga//Bucuresti

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

13 Iul 2016, 14:34

Azi am reusit sa schimbam si arcurile, ca deja mergeam pe burta. :?

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine


Multumim Bamse pentru arcuri :cheers
.
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

13 Iul 2016, 17:13

Cu placere!!! sa va plimbe cu bine! :)
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

16 Feb 2017, 10:26

Cam liniste pe aici... :)
Sa mai scuturam praful.
Dupa 9 ani si aprope 110000km! eate vremea sa inlocuim distributia.
Nu de alta dar deja fortam norocul!
Se ocupa de operatie mecanicii de la Maco Motors unde a mai fost odata si i s au schimbat ceva bucsi la bascule si bieletele.
Cum am fost multumit de dotarea si indemanarea mecanicilor de acolo am zis sa revin...
Bine, pe langa distributie va primi si o portie noua de Eneos Sustina 5W40 si filtre Mahle.
Au promis ca vor face poze in timpul operatiilor deci revenim...
Pana atunci :)

Imagine
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

16 Feb 2017, 13:49

Si sa continuam.
Am primit ceva poze de la service asa ca...
Eram la un pas de o catastrofa.
In primul rand le cer scuze celor din service pentru jegul de pe si din masina.


Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
.Imagine.Imagine.Imagine.
Imagine.

va urma... :)
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

16 Feb 2017, 18:45

Asa este :)
Deci ca mine NU! :)
Am verificat periodic curelele vizual, dar dupa ce a inceput sa toarca am banuit ca ii posibil ca pompa ori un intinzator sa fie in pragul colapsului si cu prima ocazie am facut schimbul. :)
Toata distractia cu schimbul de ulei, filtre si cureaua de accesorii a dus pe la 1850
Au mai gasit doua oringuri duse la separatorul de gaze doar ca asta insemna inca 100 si ceva de lei si deja depaseam bugetul :)
Le voi schimba cu prima ocazie, adica destul de curand ca vreau neaparat sa schimb arcurile de pe spate, cele de fata de la Bamse sunt ok, masina este mai ridicata si nu mai ating cu baia de ulei, dar cele de pe spate nu.
Daca iau doua persoane in spate se lasa pe puferi :(
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

27 Feb 2017, 23:12

Si pentru ca toata distractia sa fie ok... saptamana trecuta am dat o tura pe la ei ca nu se putea din cauza mirosului de ulei ars.
Un mecanic incerca sa ma convinga ca poate... poate sunt eu prost si nu ma pricep, poate nu am citit de cateva ori manualul de service, poate m a facut mama un ignorant care asculta azur in loc sa citeasca manuale de mecanica...
Poate nu am pus eu masina dreapta cand am verificat nivelul pe joja...si au scos cam o jumatate de kg de ulei, ca era cam 1cm peste maxim pe joja si nu au reusit sa ma lamureasca de ce brusc miroase a ulei ars in si langa masina de parca este un oltcit lesinat cu simeringuri de supape facute muci.
Au spalat si au spus sa mai revin, ca poate o curge pe la "simeringul de palier" PLM... adica de unde pana unde asa brusc sa curga pe acolo? or fi bagat o sarma in el?...
Clar se intampla ceva de ajunge ulei pe racordul flexibil si se arde...
Probabil o sa merg la un alt service sa vada ce au stricat.
Si asa mai trec inca un service langa porsche si alto pe lista de evitat...
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

03 Aug 2017, 11:23

Ca tot este August si trebuia sa plec in vacanta.

Astazi dimineata la trecerea de pietoni de sub podul Grand am oprit pentru a acorda prioritate de trecere unui pieton.
Eu am oprit, un Duster de la bronec nu! a oprit in mine...
:cry :evil:
Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

03 Aug 2017, 15:27

nasol, e ceva deranj la masina... sper sa gasesti un service care sa iti faca treaba buna de data asta.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

12 Aug 2017, 20:19

Asa este, ii nasol, dar in mare parte am reusit sa rezolv!
Am facut constatarea la asigurator si am optat sa o repar in regie proprie intrucat trebuie sa plec in concediu si nu am cum sa o las in service...
Asa ca, am luat o capota de portbagaj pe care am trecut echiparea de pe a mea, alta inchizatoare si se pare ca ii ok.
Chiar daca nuanta de vopsea nu este identica pot pleca asa cu ea si o revopsesc cand revin
Mai nasol a fost cu indoiturile, intrucat portbagajul a fost blocat cand am facut constatarea au mai iesit la iveala si alte balarii.
Oricum cu ajutorul unui prieten si a unor SDV-uri confectionate pe loc :) am reusit sa o aducem aproape de linia de plutire.
Alexis s a tavalit pitin pe sub bara sa prinda suruburile :)
Cand am montat capota noua am constatat ca nu se inchide... cuiul era cu tot spate deplasat cam 4-5cm in interior... :(
Asta dupa ce am stat pana tarziu in curte cu Alexis si Demian de ne au mancat saraciile alea de tantaroaice...
Satana aia de duster a lovit deasupra intariturii de tabla de sub bara :( daca lovea in ea sigur scapam mai ieftin.
Sa mai zic ca mivenea sa il @#$@#%#$&*& ? dupa ce am terminat cu asiguratorul soferul de pe duster ma sfatuia sa nu mai merg pe banda de langa axul drumului ca pe acolo merg aia grabitii, ce daca vreau sa fac stanga peste cateva sute de metri... Adica daca esti grabit nu opresti la trecerea de pietoni?... pnm! tembela lume!
Si asta era si responsabilul cu parcul auto de la Bronec...
Mai trebuie o mana avizata sa traga corect la fata aripa dreapta si putin din stanga, apoi sa fie vopsita.
La fel si bara pe care am incercat sa o indrept dar va trebui sa cumpar alta.
Cu ocazi asta am schimbat si arcurile pe spate cu unele havy duty :) cele de pe fata sunt de Ibiza de la Bamse :)
Acum masina este mai ridicata de la sol dar mult mai stabila decat cu arcurile de Ibitzuca de la Bamse.
De fapt acum am vazut ca cele de la Bamse sunt mai mici cu 1cm decat originalele mele, amanunt neobservat cand au fost montate intrucat nu am stat langa mecanici si cu toate ca le am spus ca le schimb ca vreau as o inalt le au pus tot pe cele mici... :) :)


Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba Fever 1.4/86Cp 2008

14 Aug 2017, 12:37

Am rezolvat si mecanismul de inchidere. :)
Datorita socului s a spart mica piesa din plastic ce mentine sarma in gaura inchizatorii si cum nu am gasit mizeria am aplicat metoda romaneasca!
Am insurubat la maxim tija in piesa de plastic actionata de clapetaa poi am demontat un conector rapid electric de la care am scos piesa metalica si cele doua suruburi.
Am indoit o bucata de satma otelita in forma de ... de ceva :) am pilit putin capatul mai lung sa incapa in clema metalica apoi am strans suruburile clemi in asa fel incat tija si sarma sa ramana fixate si sa permita deschiderea capotei.
Sarma sa traiasca pana gasesc mizeria aia mica. :)

Imagine.Imagine
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
  • 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 48

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori