Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
feri77
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 12 Iun 2013, 21:41
Localitate: Brasov

Cordoba 2008 motor BXW 1.4/63kW Brasov

25 Iun 2013, 18:48

Salutari.Sunt proaspat posesor de Seat Cordoba,asta dupa Dacia Break,Citroen BX,Golf 4 TDI(2buc) si Opel Corsa C.Prima impresie este buna (avand in vedere ca ultima masina condusa a fost Corsa),dar daca e sa o compar cu Golful TDI...mai bine sa nu-mi fac dusmani aici pe forum :lol: .De consum inca nu stiu nimic (masina o am doar de 3 saptamani si nu mi-au mai ramas bani de benzina :cry: ),demarajul lasa de dorit,motorul e destul de zgomotos,portbagajul e foarte generos,rugina nu am deloc (implineste doar 5 ani peste o luna),instalatia electrica este urat executata,gumele cu dimensiunile din cartea de identitate sunt aproape imposibil de gasit atat noi,cat si sh (in afara de comanda ferma la un magazin de profil,la pret nasol),urme de servisare mioritica la tot pasul,fire catre portbagaj intrerupte:problema rezolvata,piese destul de ieftine (exemplu:set discuri frana Ferodo 170lei(!) set placute Ferodo 150=320 lei si ti-ai rezolvat franele pe fata),mecanica robusta,planetare babane.Aveti aici si bune si mai putin bune.Mai revin pe parcurs cu noutati.Pana atunci o poza cu masina (este cea din anuntul postat de vanzator).
Imagine
Cordoba 6L / BXW1.4 63kw /2008
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Cordoba 2008 motor BXW 1.4/63kW Brasov

25 Iun 2013, 18:58

Salut si bun venit ! :hi Sa o stapanesti sanatos ! Dacie, Citroen BX ( 1.9 benzina ), opel corsa ( D) am avut si eu :yh Cordoba e o masina super ok mai ales la portbagajul generos..acum tu compari o aspirata de 86 cp cu un TDI de 101 cp..sau cat ai avut..si din cate stiu cred ca e mai usor golful decat cordoba...la treaba cu zgomotul..iti recomand sa schimbi uleiul pentru ca BXW-ul de 86 cp este foarte foarte silentios..deci daca tu il consideri galagsio si ai avut si TDI si corsa....clar ai o problema cu decibelii :mrgreen: cat despre demaraj...a mea are ( e ibiza ) unul multumitor..depinde cu ce o compar...la gume poti sa pui cu incredere 195 60 15..eu asa am si mi se pare compromisul perfect ( Nu afecteaza performantele, ai confort si preturi accesibile ) ; electrica nu stiu la ce te referi ca este urat executata..a suferit interventii sau te referi la fabricatie ? la servis e super ieftina..placutele le gasesti de la 68 lei pana la ..fara numar :D la bucsaraie e destul de rezistenta pentru drumurile noastre si oarecum simpla si accesibila..
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori