Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Makoo
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mai 2009, 17:19

Vreau sa intru-n club! Cine ma ajuta? :)

26 Mai 2009, 17:46

Salut si bine v-am gasit! Pe scurt:
- tinta mea: Seat Cordoba, nu mai vechi de 2003, neaparat EURO4, pret: 4000-5000 de euro
- facts: am gasit, cu semnul de intrebare de mai jos ...
- probleme: cum ma prind, nene, ce norma are?!?

Acum "pe lung":
Momentan locuiesc in Lisabona. Intentionez sa-mi cumpar un Cordoba (din Spania, ca aici sunt si mai scumpe, si mai praf). Caracteristicile le puteti vedea mai sus, plus ca prefer pe benzina. Poate fi si pe motorina. Problema e ca nu-mi pot da seama cum pot afla norma de poluare - diferentele sunt enorme la taxa. Pot sa aflu codurile motoarelor. De exemplu: 1.4 TDI, 75CP, cod motor: M6F (asta e ala in trei cilindri). Credeti ca ma poate ajuta cu ceva? Stie cineva vreo lista unde sa ma uit (cu exceptia celei de la RAR, care are numai motoare EURO3, dar daca nu gasesti motorul acolo, nu inseamna ca e EURO4)? Ce e "filtrul de particule" de la motorul Diesel de care ma intreaba simulatoarele de taxa?
Pe de alta parte, am vazut un post pe aici al unui baiat care vindea un Ibiza. El zice ca norma poate fi gasita la sfarsitul numarului de omologare, inainte de anul de fabricatie. E adevarat?
Mai am si alte intrebari. Daca cumpar masina, o sa-mi dea pe loc actele? Pot circula cu ele pana acasa (in special prin Croatia si Serbia)? Ce taxe trebuie sa mai platesc? Ce valabilitate maxima au actele astea "temporare"?
Sper ca nu v-am zapacit. Va rog sa ma ajutati, daca puteti... Probabil ca am uitat o gramada de intrebari, dar va stresez cu ele mai tarziu. :oops:
Bafta!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 29 vizitatori