Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
frvtel
Subiect Autor
Mesaje: 15
Membru din: 19 Feb 2017, 19:03

bec martor spirala aprins intermitent

19 Feb 2017, 19:15

Salutare tuturor.Am o Cordoba diesel din 2003,motor 1,9 TDI si am o problema legata de acel martor spirala care se aptinde intermitent. Am fost la tester cu ea si acolo ii dadea o eroare privind swichiul de la pedala de frana defect.L-am cumparat original,l-am montat si acel martor tot asa se aprinde.Mentionez ca odata cu schimbarea acelui swith,imi functioneaza perfect lampile stop cand apas pedala.Exista vreo modalitate sa dispara acel martor din bord? Multumesc anticipat!
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: bec martor spirala aprins intermitent

19 Feb 2017, 20:58

Nu e reglat cum trebuie. Acel switch e dublu: un contact normal deschis care aprinde lampile spate, si unul normal inchis care comunica ECU daca pedala e calcata sau nu. Mai mult ca sigur ca asta nu e in pozitia care trebuie. Asta se poate vedea cu VCDS-ul undeva in grupurile de masura. Nu stiu exact unde, pentru ca informatiile afisate difera de la motor la motor. E o fereastra unde apar mai multi de 0 care se transforma in 1 la apasarea pedalei de frana si a ambreiajului. Cand apesi pedala, sunt 2 de 0 care trebuie sa se transforme in 1 simultan. Daca nu e asa, mai trebuie reglat putin switchul, tija lui mai exact. Iar eroarea trebuie stearsa, nu dispare singura.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori