Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
huxlexe
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 26 Ian 2015, 11:38

Set ambreiaj Cordoba - Luk sau Sachs ?

20 Apr 2016, 11:45

Salut,

Desi am gasit un topic similar cu aceeasi intrebare, nu m-a lamurit suficient. De fapt, deloc :(.

Asadar, am un Seat Cordoba 2004 6L2, 1.4 75 CP, 156 000 KM. Ce imi recomandati ca set de ambreiaj - Luk sau Sachs ?
1. Mecanicul imi recomanda sa pun ce exista deja pe masina. Cum aflu asta ? Desfac masina, vad ce am si dupa aia alerg ca prostul dupa kit de ambreiaj ? Nu prea face sens.....
2. Sunt constient ca setul OEM si cel Aftermarket sunt total diferite, asa ca .... de ce ar conta ce am pe masina ?
3. Stie cineva cum gasesc echiparea originala a masinii ? Se poate ? EKTA ?
4. Diferenta e de aprox. 200 de RON intre cele doua seturi, indeajuns sa acopere mare parte din costul de montaj.
5. In afara de faptul ca Sachs este un "mega super extra brand" dupa spusele unora + Luk sunt facute in Romania ( ceea ce nu m-ar deranja deloc) exista si alte lucruri de luat in calcul in vederea luarii unei decizii ?

Mersi mult si astept parerile voastre.

Alex
 
Avatar utilizator
Hoffmann
Mesaje: 86
Membru din: 25 Iun 2010, 16:09
Localitate: Iasi

Re: Set ambreiaj Cordoba - Luk sau Sachs ?

20 Apr 2016, 13:29

Salut,

Eu iti recomand Luk...am avut experienta neplacuta cu doua kit-uri de la Sachs de a ma alege cu doi rulmenti de presiuni crapati dupa aprox 10.000 de km in conditiile in care conduc ca un om normal. Daca al tau mecanic ar avea un cont de partslink i-ar fi usor sa scoata un cod OE dupa seria ta de sasiu. Ca ambreiajele Luk ar fi facute in Romania cred ca sunt fix mituri...putin ma intereseaza unde se afla fabrica atata timp cat stiu ca producatorul respecta acelasi standard de calitate si conditiile de garantie sunt aceleasi. De exemplu...cand iei un kit de distributie Conti, te doare asa tare ca e facut in Germania sau zicem sau in Romania ? Conti nu are timp sa-si bata joc de oameni si de imagine ( deocamdata ) si pe cei de la Luk i-as baga in aceeasi situatie.

Deci sfatul meu prietenesc e sa-ti cumperi un kit de la Luk. Tine cont ca nu schimbi ansamblul disc-placa-rulment in fiecare zi.

Spor
Drumuri bune !!!
 
huxlexe
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 26 Ian 2015, 11:38

Re: Set ambreiaj Cordoba - Luk sau Sachs ?

20 Apr 2016, 15:03

Mersi, Hoffmann !

Incepusem sa plec urechea la miturile astea legate de brand, care uneori nu sunt justificate. La pomul laudat...........
Intr-adevar, vreau sa pun ceva ok pentru ca nu e o operatiune tocmai uzuala. Dar sunt convins ca uneori sunt si exagerate preturile.....
Mersi inca o data de sfat. O sa merg pe Luk :)

O zi buna !
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Set ambreiaj Cordoba - Luk sau Sachs ?

24 Apr 2016, 18:31

Sachs-Luk-Valeo..acelasi drac. L-as alege pe cel cu cel mai bun pret ; vei observa ca preturile vor jogla..spre exemplu azi gasesti luk mai ieftin luna viitoare mai scump decat sachs..
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori