Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Adinel
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 02 Apr 2015, 13:30

sigurante lumini Seat Cordoba 2001

02 Apr 2015, 14:01

Am schimbat becurile la masina cu unele de tunning, respectiv becuri H4 90/100W 12V Xenium Race, la un Seat Cordoba din 2001, motor 1,4 MPI, benzina, am circulat ceva vreme, mi-a ars sigurantele, electricianul care le-a schimbat a fost dragut si le-a aruncat pe cele originale si a pus altele. Am facut un drum de la Slatina la Bucuresti, dus - intors, iar cand am ajuns in oras in timp ce parcam am ramas fara lumini, fiind si noapte. Cand am desfacut tabloul de la sigurante, am constatat ca cele doua sigurante se topisera de ajunsesera una singura, fiind din plastic, cele originale erau din ceramica. Acum nu mai stiu ce valoare aveau sigurantele, am pus unele de 15 AMP, dar si pe acestea le incalzeste. Imi poate spune cineva ce valoare au sigurantele de la lumini si ce as putea face sa nu se mai topeasca? Vad ca este penurie de electricieni auto in tara, cel care mi le-a schimbat s-a pensionat si nu mai dau de el. Multumesc.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: sigurante lumini Seat Cordoba 2001

02 Apr 2015, 14:06

Problema e ca ai pus becuri prea puternice, 90/100 W se folosesc off-road si mai si deterioreaza oglinda farului din cauza caldurii degajate. Pune becuri normale - 50/55W sau cel mult de 60 W, ca sa nu ai probleme pe viitor. Adica posibil sa se topeasca si soclurile becurilor, chiar si firele. Pe faza scurta sigurantele de obicei sunt de 10 A, pe lunga 15 A
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
danielito
Mesaje: 58
Membru din: 23 Oct 2011, 15:16
Localitate: Keratsini,Athena,Greece
Contact:

Re: sigurante lumini Seat Cordoba 2001

02 Apr 2015, 21:45

Ai grija ca poti sa arzi instalatia electrica sa topesti firele.pune becuri de voltaj mai mic sau puneti xenoane care au 35 de wati si lumina mai bine decat cele obisnuite.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori