Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
danalexandru
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 04 Sep 2008, 09:30

scurgere antigel

18 Iul 2014, 21:01

Bună seara
Am o nelămurire în legătură cu o scurgere de antigel. Am constat în vasul de expansiune nivel minim de lichid de răcire. Ca atare am verificat sub masină și am găsit o pată de antigel cam de o palmă perpendicular pe poziția vasului, cam în zona bieletei antirului. Eu știam că e normal să găsesc pierderi cam la jumatea mașinii de la aerul condiționat. Am fost la servis și când o ridica mecanicul pe elevator i-a picurat în față lichid, pe la bieletă. A gustat lichidul și mi-a confirmat că este antigel. A verificat furtunele și a ajuns la concluzia că am spart radiatorul de căldură din interiorul mașinii unde ar fi observat o scurgere. Eu m-am uitat pe lângă consola centrală unde arăta el și nu văd urmă de umezeală. În fine, recomandarea lui este să dau jos tot bordul și să schimb radiatorul, lucrare care la noi în Târgoviste, la un servis care îți dă garanție, ar fi cam 4 milioane vechi la care adăugăm 2mil un radiator de calitate medie. Astăzi i-am urmărit pierderea de antigel și după ce am mers 11 km și am staționat 2 ore am completat 150 ml antigel cu apa. Ce ziceți se merită să fac toată cheltuiala asta sau o fi tot vreun furtun neobservat ?
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: scurgere antigel

19 Iul 2014, 04:34

Cert este ca pierzi antigel /apa. Daca acum vara nu te afecteaza , la iarna o sa vrei sa faci. Nu stiu cum zice el ca este radiatorul de caldura!! Dar intre bieleta antiruliu si interior ?!? pare cale lunga. Eu pierdeam pe la radiator principal , in coltul de jos dreapta!
Cauta urme de calc( alb) si vei aflaa. Apoi gandeste-te la termostat, etc.
Eu unul nu as da bordul jos daca nu sunt sigur! Oricum pierzi mult si ar trebui sa se vada usor pe unde !
Cauta si o alta parere la un service oficia Seat. Constatarea ar putea sa-ti economiseasca multa bataie de cap !
BAfta! :hi :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
danalexandru
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 04 Sep 2008, 09:30

Re: scurgere antigel

01 Aug 2014, 15:17

După 4 service-uri care mi-au zis ca am caloriferul fisurat, am găsit unul care chiar s-a și uitat cu oglindă, a folosit un aparat de presiune, a demontat filtrul de aer și mi-a găsit problema : două garnituri de la conductele ce ies din calorifer. Ca atare nu a fost nevoie să dau jos bordul, ci, în 3 ore am rezolvat problema.
 
nolimit
Mesaje: 53
Membru din: 17 Dec 2012, 00:07
Localitate: Bucuresti

Re: scurgere antigel

19 Oct 2016, 21:54

Salut! stiu ca a trecut mult timp de cand ai rezolvat dar te intreb, unde ai fost sa rezolvi problema? Esti din Bucuresti?
Am urmatoarea problema. Gasesc ud sub presuletul de la sofer. M'am tot uitat pe la usa crezand ca de acolo provine cand ploua. Piederi la antigel am din cauza radiatorului din fata care si acela este fisurat(colt stanga jos cum privesc din masina). Asa ca cu greu mi'am dat seama ca se prelinge pe langa gurile de ventilatie de la picoare. Problema este ca se prelinge dupa ce opresc motorul si incepe sa se raceasca. Sa fie oare colierele de la furtune doar? Prostia cred ca provine de la iarna trecuta cand am fost la munte cu masina si a fost ger. Nu am schimbat antigelul la timp. Trebuia anul trecut dar am uitat. Din 2012 il am in masina.
Seat Codoba 2004, motor 1,4 16v BBY
Dacia 1310 TLX 1988, motor 1,4

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori