Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Cateva intrebari pt o revizie majora la Cordoba

25 Sep 2011, 08:36

Salut, in prezent am 80,000 km si preconizez o revizie majora prin primavara cand vin acasa, dar inca nu stiu foarte clar ce si cum asa incat apelez din nou la voi pt lamuriri pt ca vreau sa iau piese cand voi ajunge prin Germania:
-distributia se schimba la 90 sau 120,000 prima data? (1.9 TDI AXR) Oricum o voi schimba la anul, dar ca sa nu stau cu stres avand in vedere ca 10,000 ii fac repede. Ce piese imi recomandati? Ina+Contitech? (2 role, pompa de apa si curea? mai era altceva?)
-voi schimba in acelasi timp si discuri+placute. Ce este mai bun pe piata? Imi trebuie ceva special? (discuri cu aerisire/fara, etc. masina e din 2008 si are ABS).
-bucsele inca nu sunt duse, dar daca tot fac plimbarea ma gandesc sa iau un set...cele de Cupra sunt mai bune? O marca anume?
-mai exista si alte piese care ar merita luate pt urmatorii 2-3 ani?
Multumesc!
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
andrei.27kim
Mesaje: 2498
Membru din: 27 Mai 2008, 20:06
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Cateva intrebari pt o revizie majora la Cordoba

25 Sep 2011, 12:09

Distributia din ce scrie pe carte se face la 120.000km sau la 4 ani(care din aceste repere se atinge primul). Eu am in momentul de fata 66k km si 4 ani dar cei de la service mi-au spus sa o schimb in momentul in care masina face 5 ani(dat fiind numarul mediu de km). Sincer as recomanda schimbarea la 90.000, pt. a nu sta cu stres. Daca nu preferi repede originale sunt foarte buna si Ina+Contitech.
2. Poti sa afli exact ce piese iti trebuie pt sistemul de franare daca te duci cu seria de sasiu si intrebi ori la dealer ori la un magazin de piese auto. Ca piese ai nevoie de discuri fata ventilate, discuri spate simple, si placutele aferente. Eu la ultima schimbare de placute am folosit placute ATE Original, un pic mai scumpe decat alte marci dar cel putin teoretic(din review'urile primite pe internet) ar trebui sa fie bune. Foarte bine se prezinte si piesele de la Ferodo sau Brembo. Ti-as recomanda sa iei in calcul si schimbarea lichidului de frana intrucat nu este scump(un lichid ATE Original m-a costa undeva la 30 lei).
3. Daca tot desfaci mai multe la masina ai putea lua in calcul si schimbul de bucse, dar daca tot se dau jos bratele se merita schimbarea bieletelor de directie+capetelor de bara(pe original sunt foarte scumpe dar se gasesc A.M. foarte bune si mult mai ieftine), pt. ca tot spui ca nu vrei sa mai ai probleme 2-3 ani. Ca firma pt. bielete+capete as sugera Lemforder sau Febi(calitate/pret sunt bune). Bucsele de cupra se merita doar daca ramai in afara tarii in urmatorii 2-3 ani. Eu mi-am pus sincer le regret intrucat rigidideaza destul de mult fata masinii si sincer nu de asta duce lipsa cordoba pe drumurile pe care le avem noi in tara.
4. Alte piese iti poti da seama daca vei mai avea nevoie doar dupa ce o vei urca pe un elevator si se va uita un mecanic instruit la masina. La un 90k-100k km ai putea incerca si un schimb de ulei de cutie(dau macar o verificare nivel) daca este necesar.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan
 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Re: Cateva intrebari pt o revizie majora la Cordoba

26 Sep 2011, 09:23

Multumesc de raspuns, o sa le iau pe toate si probabil (eventual si un set de amortizoare Bilstein pt fata). Daca mecanicii de la reprezentanta considera ca vor trebui schimbate bine, daca nu...raman pt cand va fi nevoie de ele. Cu antifurtul am rezolvat-o, tata nu a reusit sa faca o copie a celui de la tine, dar am gasit altul acolo din fericire.
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2572
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cateva intrebari pt o revizie majora la Cordoba

26 Sep 2011, 11:25

Fara intentia de a ma baga in seama, mai jos ai intervalele de schimbare a distributiei pentru motorul tau. Este un extras din manualul de reparatie Seat:
-Curea dinţată - interval de schimbare a comenzii motorului
până la 2003 toate 90.000 km
de la 2004 toate 120.000 km
de la 2007 toate 150.000 km
-Interval de schimbare a rolei de întindere a comenzii motorului
până la 2003 toate 90.000 km
de la 2004 toate 240.000 km
de la 2007 toate 300.000 km
Deaemenea, masina este echipata cu sistem de franare VW, dimensiunea discurilor este de 256 mm si gasesti cam la toti producatorii de sisteme de franare, reperele de care ai nevoie (FERODO, ATE, BOSCH, BREMBO, etc).
Pentru articulatii si suspensii, cel mai bine este sa ii faci inainte o verificare intr-un service.
Bucsile mari "de CUPRA", sunt produse de catre LEMFORDER, insa mai gasesti si de la FEBI, MEYLE sau SWAG.

:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Re: Cateva intrebari pt o revizie majora la Cordoba

30 Sep 2011, 14:22

Multumesc de raspunsuri! Deci nu este cazul sa ma agit f tare cu distributia.
O alta intrebare, astazi am facut un drum dus-intors de aprox 160 km in total, iar la intoarcere, cu vreo 5 km inainte de destinatie am auzit un fasait de curea zic eu in partea dreapta. Poate s=o fi auzit el mai din timp dar era muzica f tare. Am remarcat ca se intensifica cand accelerez si diminueaza la franare. Zgomotul a disparut de la sine dupa vreo 2 km. Am ridicat capota, cureaua de la alternator se tine bine, capacul la distributie nu l-am desfacut (nu cred ca a fost desfacut vreodata si ar trebui sa desfac niste chestii din cate am vazut). Oare ce ar putea produce acel zgomot? Este cazul sa ma ingrijorez?
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cateva intrebari pt o revizie majora la Cordoba

30 Sep 2011, 21:35

Poate ai avut o pietricica intre una din placutele de frana si disc.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Re: Cateva intrebari pt o revizie majora la Cordoba

01 Oct 2011, 00:09

O sa fac maine o plimbare de proba sa vad daca mai apare.
Nu prea ma pricep la masini si ma gandeam si eu ca omul prost...nu poate fi de la sistemul turbo? Intercooler, turbina, tubulatura....avand in vedere ca intensitatea zgomotului a fost oarecum legata de turatia motorului (scadere in intensitate la franare, crestere la accelerare). Zgomotul cred ca a aparut la vreo 7-8 km dupa ce am iesit de pe autostrada (am rulat 120-170...deci o plaja de turatii gen 2200-3400). Nu am sesizat sa se modifice ceva in modul in care "trage" motorul. Mai trepideaza la franare, dar asta e de cateva luni si probabil se datoreaza un disc zgariat si nitel ovalizat (trebuie sa schimb franele).
Nu stiu sa spun daca coduc in mod corect un diesel ca sa estimez modul in care stilul meu ( ar putea deteriora turbina, 3-4-5 le schimb mereu intre 2200-3000, fiind cu capul in nori uit si schimb de obicei aproape de 3000. Masina vede frecvent drumuri lungi si niciodata mai scurte de 7 km
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

 
daysleeper
Mesaje: 1
Membru din: 01 Oct 2011, 09:51

Re: Cateva intrebari pt o revizie majora la Cordoba

01 Oct 2011, 10:01

Buna ziua,
SUnt nou in club desi am un Aeat Cordoba 1,9 TDI din 2005. Are 150.000 KM si vreau sa-i fac o revizie. Ma puteti sfatui ce ar trebui schimbat la numarul de KM pe care i-am parcurs.
Multumesc!
 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Re: Cateva intrebari pt o revizie majora la Cordoba

01 Oct 2011, 12:46

Cred ca ar fi mai bine daca ai deschide un topic pt masinuta ta.
In alta ordine de idei, am facut azi vreo 30-40 km....niciun zgomot ciudat dar nu am deschis AC-ul. O sa vad daca nu i se trage de acolo.
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2572
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cateva intrebari pt o revizie majora la Cordoba

04 Oct 2011, 08:57

daysleeper scrie:
Buna ziua,
SUnt nou in club desi am un Aeat Cordoba 1,9 TDI din 2005. Are 150.000 KM si vreau sa-i fac o revizie. Ma puteti sfatui ce ar trebui schimbat la numarul de KM pe care i-am parcurs.
Multumesc!

In primul rand, ar trebui schimbate filtrele + uleiul, daca ai facut nr. de km pentru intervalul de schimbare.
Apoi, trebuie verificate, nu neaparat schimbate, discuri frana, placute frana, lichid frana, curea alternator.
Totodata, ar trebui schimbata distributia daca nu ai schimbat-o pana acum.
:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori