Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
minibogdan
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 26 Iul 2010, 06:38
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

boxe portiera seat arosa

10 Apr 2011, 18:14

Salutarea seat owners!

Nu de mult timp am observat ca boxa stanga , scoate un zgomot destul de ciudat, se pare ca s-a cam dus membrana, la cum suna, inca nu am desfacut-o sa vad ce problema are ... dar m-am gandit ca ar fi bine sa le schimb

Acum ma intrebam ce marca sa aleg? Jbl, Magnat, Alpine, Pioneer, Sony, Hiphonics etc. , am uitat sa precizez ca pe ea am un radiocasetofon JVC 4X45W :oops: , pe viitor va fi altceva , dar docamdata le-ts stick to the point

pareri? opinii?
SEAT AROSA ,50 HP ,999 cmc, AUC, Sport Exhaust
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=60&t=7579&st=0&sk=t&sd=a
 
Avatar utilizator
florentz12
Mesaje: 693
Membru din: 08 Mar 2010, 15:59
Localitate: cluj
Contact:

Re: boxe portiera seat arosa

11 Apr 2011, 07:30

jbl, magnat, hiphonics..in afara de sony :tongue
Drive safe
 
Avatar utilizator
minibogdan
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 26 Iul 2010, 06:38
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: boxe portiera seat arosa

11 Apr 2011, 14:05

nimeni nu are boxe in masina, in afara de florentz ?

:glasses
SEAT AROSA ,50 HP ,999 cmc, AUC, Sport Exhaust
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=60&t=7579&st=0&sk=t&sd=a
 
Avatar utilizator
andrei.27kim
Mesaje: 2498
Membru din: 27 Mai 2008, 20:06
Localitate: Iasi
Contact:

Re: boxe portiera seat arosa

11 Apr 2011, 20:05

Din cate am analizat cel mai bun raport calitate/pret ar fi cam cele enumerate de florentz. De neglijat nu sunt nici cele de la Alpine sau Mtx.

Eu personal am montate pe spate un sistem Infinity REF 6520CS 16,5. Nu scoate HU suficient, ca boxele sunt cotate la 90W rms si se aud impecabil. Eu unu le recomand.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan
 
Avatar utilizator
minibogdan
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 26 Iul 2010, 06:38
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: boxe portiera seat arosa

11 Apr 2011, 21:07

aha , am inteles

sper sa mai aud cateva opinii sa am ce compara :)
SEAT AROSA ,50 HP ,999 cmc, AUC, Sport Exhaust
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=60&t=7579&st=0&sk=t&sd=a
 
Avatar utilizator
minibogdan
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 26 Iul 2010, 06:38
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: boxe portiera seat arosa

11 Apr 2011, 21:35

vroiam sa vad, daca poate sa ma lamureasca cineva care-i diferenta

intre difuzoarele coaxiale si cele cu 2-3 cai?

cati ohmi ar trebui sa aiba pentru a reda cu fidelitate sunetul?
SEAT AROSA ,50 HP ,999 cmc, AUC, Sport Exhaust
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=60&t=7579&st=0&sk=t&sd=a
 
Avatar utilizator
andrei.27kim
Mesaje: 2498
Membru din: 27 Mai 2008, 20:06
Localitate: Iasi
Contact:

Re: boxe portiera seat arosa

11 Apr 2011, 21:57

Difuzoarele coaxiale au tweeter'ul amplasat in centrul memebranei dif'ului de medii/joase. Prin amplasarea asta se ia din suprafata difuzorului asadar aceste tipuri de difuzoare de regula nu au puterea sistemelor pe mai multe cai.
Sistemele pe 2 cai inseamna ca au un difuzor pt medii/joase si un tweeter separat. Adesea astea sunt cele mai folosite, si in configuratiile masinilor noi.
Mai rar(dar exista) sunt si sistemele pe 3 cai. De regula acestea sunt high-end si au un difuzor special pt frecvente joase, unul pt. cele medii si un tweeter. Evident ca acestea vor si si mai sumpe, dar vor oferi si rezultatele cele mai bune intrucat acopera mult mai bine toata plaja de frecvente sonore.

Legat de cati ohmi trebuie sa aiba difuzoarele pe care le cumperi, asta mai intai trebuie sa verifi cati ohmi are HU tau Jvc. De regula pe masini se folosesc echipamente audio cu o rezistenta de 4Ohmi (dar asta nu e o regula). Totusi daca ai sa cauti mai adanc prin specificatiile difuzoarelor pe care doresti sa le cumperi ai sa observi ca multe sunt facute sa functioneze pe mai multe rezistente (spre exemplu : Infinity'urile mele au impedanta nominala de 4Ohmi dar scrie pe cutie ca pot fi folosite si la 2 Ohmi)
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

 
Avatar utilizator
minibogdan
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 26 Iul 2010, 06:38
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: boxe portiera seat arosa

11 Apr 2011, 22:08

mersi, foarte bine de stiut. :cheers
SEAT AROSA ,50 HP ,999 cmc, AUC, Sport Exhaust
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=60&t=7579&st=0&sk=t&sd=a
 
Avatar utilizator
minibogdan
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 26 Iul 2010, 06:38
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: boxe portiera seat arosa

12 Apr 2011, 19:26

revin asupra acestui subiect , deoarece azi am avut putin timp si am reusit sa desfac portiera sa vad care-i treaba

se pare ca membrana difuzorului e rupta de pe margini

difuzoarele sunt pe 2 cai, deoarece am observat ca am si pe bord niste difuzoare mici (tweetere) banuiesc

atasez imagine cu difuzorul
Imagine

aici o vedere mai de ansamblu

Imagine

dupa cum se poate vedea , zgomotul apare si de la membrana gri care e lipita de portiera, este rupta

ma gandesc daca se poate inlocui, si cu ce material, sau daca se poate lipi?

am dat drumul la boxe cu masca desfacuta si am vazut ca si respectiva membrana vibreaza destul de tare

:cheers
SEAT AROSA ,50 HP ,999 cmc, AUC, Sport Exhaust
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=60&t=7579&st=0&sk=t&sd=a
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9026
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: boxe portiera seat arosa

12 Apr 2011, 20:25

Bogdane, la mine membran aia e destul de rupta si nu se aude deloc. Asa ca poti uita de ea ca e rupta. La tine face zbarnaiala aia din cauza membranei difuzorului, a suferit ea cumva de s-a rupt:ori a stat masina cu partea aia in soare mai mult si s-a uscat poliuretanul din care e facuta suspensia membranei, ori a curs apa pe ea. Cauta o boxa la dezmembrari din clanul VW, de Golf 4, Bora, Leon, Toledo, toate fabricate pana prin 2005 au aceleasi difuzoare. Daca vrei sa pui AM, iti trebuie obligatoriu distantiere la montaj, altfel dai cu geamul in magnetul lor. Tweeterele din bord sunt legate prin condensatoare pentru separarea frecventelor joase. Ca pui difuzoare AM cu 2 cai in usi, nu conteaza, tweeterele din bord vor merge oricum. Oricum, daca iei de la SH il poti cupla provizoriu la mufa din usa, sa vezi cum suna, sa nu baraie si el.

PS: Acum m-am uitat si la pozele dif-ului: la tine e rupta membrana sau e dezlipita? Nu vad semne de rupere. Daca e doar dezlipita, atunci e simplu de refacut lipeala. Am facut destule difuzoare la viata de mea de tanar si nelinistit: rebobinari, recentrari, etc. Astept raspuns.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
minibogdan
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 26 Iul 2010, 06:38
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: boxe portiera seat arosa

12 Apr 2011, 20:46

mersi de pont,

membrana e rupta foarte fin , fix de la imbinare nu-ti dai seama decat daca apesi sau daca functioneaza , si eu am lipit-o provizoriu, insa daca tot am depistat problema m agandeam sa-mi iau ceva boxe noi

nu vreau sa dau bani si peste juma de an sa le schimb din nou

in ceea ce priveste distantierul respectiv ma gandesc ca ar trebui sa scot difuzorul sa ma iau dupa dimensiunile lui, insa e prins cu popnituri si nu stiu cum sa-l scot ( nu am stat sa rumeg aceasta problema )

in legatura cu membrana , eu zic ca e destul de spinoasa problema ca , am probat cum se aude cu masca de la portiera scoasa si se aauzea un zgomot de la ea, am tinut mana pe ea si a disparut,

cred ca in principiu masca de plastic trebuie sa apese pe acea membrana si sa nu sea auda,

m-am mai gandit la un compromis, sa iau niste banda dubluadeziva cu niste burete si sa lipesc pe masca din plastic, in momentul in care o montez aceasta va fi presata pe membrana si sper ca nu se va mai auzi .

in principiu sunt 2 tipuri de zgomote , care sper sa le rezolv :glasses
SEAT AROSA ,50 HP ,999 cmc, AUC, Sport Exhaust
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=60&t=7579&st=0&sk=t&sd=a
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9026
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: boxe portiera seat arosa

12 Apr 2011, 21:39

Distantiere se pot cumpara separat. Era dat undeva un link. Difuzoarele au 16,5 cm diametru.
Folia aia si eu am lipit-o cu ceva banda lipicioasa, ca ma enerva s-o stiu libera si rupta acolo. Pasarele pe creier !
Cred ca se poate comanda noua sau inlocui cu folie de burete ce se pune sub parchet, dar cred sa trebuie mulata putin cumva parca. Ai dreptate cu fata de usa, ea o tine in loc sa nu zbarnaie. Pop-niturile se scot usor cu o bormasina. Pop-niturile originale sunt de 6 mm, dar am folosit de 5 cu ceva saibe cu gaura de 5 si exterior de vreo 10-11 mm , pe ambele parti. Sau poti folosi chiar holzsuruburi, cu clemele aferente foarte bine. Daca tu crezi ca ai mai avea ce face cu difuzorul asta, foloseste un burghiu lung la gaurit. Daca-i scurt, bormasina sta pe oblic si risti sa strici distantierul. In legatura cu difuzoarele, eu sunt chiar multumit de ele la amandoua masinile. Am avut probleme cu cel de la pasager la Toledo, dar doar i-am recentrat membrana si merge de vreo 6 ani. Imi haraia putin la volum mic. Acum caut sa-mi pun pe spate difuzoare, dar inca n-am inspiratie cum sa fac cu mastile pentru ele, ca n-am vazut niciun Lupo sau Arosa si cu difuzoare in "usile" spate, sa stiu cam cum arata pe original.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
minibogdan
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 26 Iul 2010, 06:38
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: boxe portiera seat arosa

12 Apr 2011, 22:48

ha ha buna treaba cu difuzoarele in usile din spate

ma gandesc ca ar iesi o chestie tare , daca ai folosi niste fibra de sticla si golul ala in care poti sa pui chestii de langa bancheta din spate

zic ca un pic de imaginatie si ar iesi niste boxe super.
SEAT AROSA ,50 HP ,999 cmc, AUC, Sport Exhaust
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=60&t=7579&st=0&sk=t&sd=a
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9026
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: boxe portiera seat arosa

13 Apr 2011, 12:13

Nu le-as pune chiar acolo, ca sotia mai depoziteaza prin ele cate ceva...ca orice femeie :lol: ...si nu vreau discutii pe tema asta. Au decuparile gata facute in tabla de sub fetele din spate, si basii, si tweeterele. Numai ca trebuie sa vad cum adaptez ceva masti in fata. Sau gauresc direct fetele-spate si apoi le imbrac in alt material textil sau chiar Alcantara. Ma mai gandesc. E pacat de Clarionul de pe ea, ca stiu ce poate.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
minibogdan
Subiect Autor
Mesaje: 229
Membru din: 26 Iul 2010, 06:38
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: boxe portiera seat arosa

16 Apr 2011, 13:26

dupa cum am mentionat mai sus ar fi 2 probleme pentru care se aude zgomotul de la boxe

pai una din ele am rezolvat-o

investitia a fost mica , o banda dublu adeziva si niste burete

Imagine

vreau sa spun ca efectul era cel asteptat , nu se mai aude nici o vibratie de la portiera :glasses

:cheers
SEAT AROSA ,50 HP ,999 cmc, AUC, Sport Exhaust
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=60&t=7579&st=0&sk=t&sd=a

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator