Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
westie
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 01 Aug 2012, 13:37

presiune ulei

01 Aug 2012, 13:57

buna, sunt membru nou, am un seat arosa 1.4 benzina si am o problema. dupa ce se incalzeste motorul, mi se aprinde cana de ulei in bord si incepe sa sune. am fost la un mecanic si el zicea ca ori e senzoru de ulei ori pompa de ulei, am schimbat amadoua piesele astea si tot se aprinde becul in bord. problema asta a aparut dupa ce am cumparat masina si am facut primul schimb de ulei si cand scotea mecanicul uleiul mi-a zis ca uleiul ala era cam gros pt acest motor, nu stiu ce fel de ulei a pus fostul proprietar, am pus dupaceia ulei mai subtire recomandat de acel mecanic si dupa ceva vreme a inceput sa se aprinda becul.poate fi din cauza uleiului? nu mai stiu ce ar putea sa fie.. daca aveti vreo idee ce ar putea fi va rog sa ma ajutati. multumesc
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: presiune ulei

01 Aug 2012, 20:53

Spune mecanicului sa puna un manometru in locul sondei de ulei si sa masoare ce presiune are uleiul cand zici ca incepe sa tiuie!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori