Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Little BiG

02 Noi 2014, 07:36

Bine-ai revenit, Vlad. Mi se parea cunoscut peisajul din prima poza si nu stiam de unde :lol: Doar am cam o luna de cand am fost pe-acolo. Eroarea de care spui e din cauza ca n-a fost pusa bine distributia la masina. Impulsurile primite de la senzorul de turatie si cel de pe axa cu came trebuie sa ajunga la calculator in acelasi timp sau cu o diferenta bine stabilita si stiuta de acesta, prin programul din el. Asa isi face el avansul, care iar poate varia intre niste limite bine definite, functie de solicitarile la care e supus motorul. Astea insumate...deja banuiesc ca ti-ai dat seama, nu trebuie sa depasesca limitele stabilite de producator. Daca da, apar aceste faulturi si functionarea aiurita a motorului. Posibil ca unul din senzori sa joace putin , sa nu fie fixat bine, mai ales la cel de la axa cu came se poate intampla asta. Sau distributia poate fi pusa prost cu un dinte doar. Si vad ca mai ai ceva probleme cu senzorul de presiune din galeria de admisie, dar asta poate fi ca urmare a relantiului mai ridicat intermitent si nu fault real. Mai poti cauta sa nu traga aer fals pe undeva si asta sa forteze ECU sa ridice relantiul ca sa compenseze.
Parca era o interfata de IPod la rubrica vanzari la cineva, ca tot vroiai asa ceva.

LE: uite aici : viewtopic.php?f=93&t=18557&start=30 cu rezerva ca nu stiu daca e compatibila cu Gama. Intreaba si tu vanzatorul.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Vlad Arsene
Subiect Autor
Mesaje: 15
Membru din: 04 Noi 2012, 16:31
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Little BiG

06 Noi 2014, 23:00

Salut Dany si multumesc pentru descrierea detaliata :).
De Craciun voi ajunge si eu pe plaiuri moldovenesti si cel mai probabil o sa merg la un amic sa verifice cei 2 senzori sau poate sa puna la punct distributia daca este necesar.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Little BiG

14 Dec 2014, 18:45

Hai La Multi Ani, Vlad ! :cheers :drunken:
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Vlad Arsene
Subiect Autor
Mesaje: 15
Membru din: 04 Noi 2012, 16:31
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Little BiG

23 Dec 2014, 17:13

La multi ani Dan si Craciun Fericit ! :santa:
 
Avatar utilizator
Vlad Arsene
Subiect Autor
Mesaje: 15
Membru din: 04 Noi 2012, 16:31
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Little BiG

23 Iul 2015, 22:06

Si daca tot au fost 30+ de grade celsius am zis sa fac putina umbra.

Asa ca am fost si mi-am montat folii de protectie solara marca ART DRK "V" , 20% transparenta. Arata bine si e ceva mai suportabil traficul de la amiaza.
Folia a fost montata la Auto Marinero. Pret 250 lei.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori