Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Arosa fara modificari

23 Dec 2011, 12:38

dap cand il dai jos egr-ul curge antigelu. o sa pun niste poze imediat sa vedeti despre ce vb. nu am retinut erorile pe care astia de la service mi le-au zis.
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !
 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Arosa fara modificari

23 Dec 2011, 12:40

ImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Ultima oară modificat 09 Mar 2012, 02:56 de către Andrei, modificat 1 dată în total.
Motiv: Aranjare poze orizontala !!
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !
 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Arosa fara modificari

23 Dec 2011, 12:44

ImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Ultima oară modificat 09 Mar 2012, 02:55 de către Andrei, modificat 1 dată în total.
Motiv: aranjare poze orizontala!
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9026
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Arosa fara modificari

23 Dec 2011, 12:56

Frate, ce mici sunt pozele. Unde sunt eu acum nu ma lasa sa le deschid direct din Postimage, ca au filtru. Mi se pare cam "sugrumat" acel furtun. E asa cum am zis, este recuperare gaze nearse si vapori de ulei. Se duce undeva in spatele motorului, intr-un decantor. Fa cumva si aseaza furtunul sa stea mai bine si verifica acel vas de plastic sa nu fie infundat cu depuneri. Ala se da foarte usor jos, se poate spala si remonta. Are niste canale ca un labirint in interior. La EGR, de obicei, se duce potentiometrul din interior, cel care-i spune calculatorului de motor in ce poztie se afla clapeta. De aceea, la fiecare demontare, se face recalibrarea lui cu Vag-ul. Daca ECU nu stie in ce pozitie se afla clapeta EGR-ului, o plimba pana da eroarea din bord. El vede ce noxe sunt la iesire (de la sonda lambda) si da o comanda sa se deschida mai putin sau mai mult acestui EGR. Dar daca nu "vede" unde se afla, il deschide...de-i merg fulgii :lol: Aceeasi problema am avut si eu la Arosa, doar ca la mine arata altfel, nu-i direct pe chiulasa. Am chinuit-o vreo 4-5 luni cu diverse teste si pana la urma am luat alta noua si nu mai face probleme de mai mult de 1 an. Din cate imi aduc aminte, n-a fost asa mult cum zici ca-i a ta. Aveam impresia ca-i vreo 500 ron, dar a fost in jur de 270 (daca imi aduc aminte corect).
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Arosa fara modificari

23 Dec 2011, 13:09

deci furtunu ala si mie mi s-a parut foarte strans in timp ce trage aerul si de asta am intrebat si eu ca sa stiu ce fac cu el. cred ca cel mai bine o sa schimb si eu EGR-ul. pe asta l-am dat jos l-am recalibrat si a durat doua zile si s-a aprins iarasi. pana mea asta e.oricum ms foarte mult de ponturi :D. sarumana raman dator de o bere sau un vin fiert :P ca tot e iarna
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !
 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Arosa fara modificari

23 Dec 2011, 13:13

cre ca preturile difera in functie de modelul motorului. asta e. bine macar ca stiu unde imi indrept atentia cu reparatiile ;).
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !
 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Arosa fara modificari

27 Dec 2011, 14:43

Salutari. Pentru moment si din motive de "no money" am anulat valva EGR. nu stiu daca am facut bine sau nu. parerile sunt impartite mai mult spre bine dar si de rau probabil depinde de tipul de motor. o sa vad pe parcurs daca mai apare tampenia aia de Chek Engine in bord in il schimb cu totu.

Baietii au pus calculatorul pe el si mi-au zis ca este EGR-ul de vina. in fine. piesa este foarte scumpa si mi-au recomandat deocamdata sa las valva EGR inchisa. binenteles m-au ajutat ei sa o inchid. Revin cam intr-o saptamana cu reactiile adverse ale acestei operatiuni destul de complexe ;)
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !

 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9026
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Arosa fara modificari

27 Dec 2011, 15:53

De aprins tot ti se va aprinde becul in bord, chit ca-i blocata pe inchis. Tot la schimbare ajungi, intr-un final. Nu cred ca te va incurca prea mult acum, doar daca va trebui sa faci ITP-ul vei avea ceva obiectii la noxe. In rest...consum marit cu ceva, poate ceva smuceli din cauza amestecului incorect. Cam atat. Spor la bice!!! :drive
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Arosa fara modificari

28 Dec 2011, 17:53

schimbat egr pe ea ( piesa originala 800 ron ), curatat clapeta acceleratie, curatat decantorul acela de care ziceai, in momentul de fatza masina merge brici, are mai multa viata in ea. sper sa nu am vreo problema :P
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Arosa fara modificari

06 Ian 2012, 01:02

Salutare! Te mai asteptam pe la intalniri :yah
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Arosa fara modificari

27 Ian 2012, 13:51

Dau un EGR folosit. Poate mai are cineva nevoie urgenta sau sa il foloseasca la ceva. 50 de lei, si un senzor de apa nou noutz nefolosit - 60 de lei l-a luat varamiu si cred ca a gresit codu de motor cand a comandat-o. :bigsmurf:

In rest sa auzim numai de bine. o sa pun si pozele diseara cand oi ajunge acasa. multa bafta tuturor
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !
 
Avatar utilizator
FiReBuRn
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2007, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Arosa fara modificari

06 Apr 2012, 10:06

Foarte frumoasa! Seamana foarte mult cu a mea :)
Seat Arosa , 1.7 SDI , 60 CP
Imagine
 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Arosa fara modificari

14 Mai 2012, 11:10

Buburuza revine in putere maxima :P in curand la club seat :)).
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !
 
AlinCulea
Subiect Autor
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Arosa fara modificari

20 Aug 2013, 14:04

Vand AROSA 1.0 2001 50 de cp cu AC. pentru detalii 0767 133 276. Masina este in stare buna de functionare. se poate vedea si in poze pe me....dor. gri metalizat sau chiar aici in topic.
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori