Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Ciclistu
Rares
Mesaje: 675
Membru din: 28 Noi 2007, 18:17
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

09 Ian 2008, 18:18

Foarte buna gandirea kristinei...parerea mes este ca nu-i de mers cu cine stie ce viteza prin oras, nu se stie niciodata cine de unde sare, s-au cine de unde iti intra in fata...
Vrei sa-i dai la masina, dute in afara localitatilor si ardeo cat vrei...nici sa mergi cu 50km/h in oras pe un drum cu 2 benzi, de obicei pe ele este limitare la 70km/h...
VW Bora 1.9 TDI 131 CP
 
Avatar utilizator
kristina
Mesaje: 370
Membru din: 21 Dec 2007, 14:44
Localitate: Bucuresti

09 Ian 2008, 18:32

e clar ca viteza nu e buna nici in oras nici in afara, nu ma mir cand aud de accidente mortale cu cativa pusti in masina care se distreaza...tre sa fii un pic cerebral sa nu te lasi influentat de dorinta de a te da "mare" ...ca sa mori...din vina ta. insa e vorba de maturitate in gandire in cazurile astea. pacat...
Kristina - Tigra
 
Avatar utilizator
Ciclistu
Rares
Mesaje: 675
Membru din: 28 Noi 2007, 18:17
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

09 Ian 2008, 18:37

Asa-i, cele mai multe accidente se produc din cauza vitezei, iar protagonistii acestor accidente, asa cum ai spus si tu kristina din pacate sunt tineri, chiar ieri gasisem pe ceva forum, nu fac reclama un link, numai cu accidente, dar aciidente nu gluma cu oamani pur si simplu...bucati.
Daca vrei iti trimit link-ul, insa sper sa nu fii slaba de inima...:)
VW Bora 1.9 TDI 131 CP
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

10 Ian 2008, 11:17

Exact cum a spus si Ciclistu, in ultima vreme vad numai accidente facute de pusti teribilisti (a nu mi se lua in nume de rau), care au vazut seria Fast & Furious si au inceput sa faca si ei la fel cu super hatchurile primite cadou de la parinti. Pacat ca se intimpla asa; a avea o masina de genul asta nu inseamna ca trebuie sa ne rupem in figuri pe strada in mod neorganizat numai ca sa aratam celor de pe cealalta banda ca il facem in singe...parerea mea.
 
Avatar utilizator
Ciclistu
Rares
Mesaje: 675
Membru din: 28 Noi 2007, 18:17
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

10 Ian 2008, 19:41

Faza ii ca foarte multi dintre acesti vitezomani nu patesc cine stie ce, dar patesc fie ceilalti ocupanti ai masinii, fie ceialalti participanti la trafic...cam aici ii problema, nu o data am vazut reportaje pe la TV cu diferite accidente in care soferul scapa cu cateva julituri, chiar numai o sperietura grava, iar ceilalti ocupanti ai masinii parasesc lumea asta, pacat, mare pacat si asta din cauza prostiei unora...care se cred "cei mai tari, cine-s ei" si nu-s instare sa intoarca de volan...
VW Bora 1.9 TDI 131 CP
 
Avatar utilizator
galushca
Mesaje: 164
Membru din: 08 Ian 2008, 11:11
Localitate: Cluj Napoca / Bucuresti

10 Ian 2008, 20:21

Trist dar adevarat...unii soferi se pun singuri in niste situatii de unde nu pot iesi intregi ,pentru simplu fapt ca nu`si cunosc masinile...nu stiu cum sa reactioneze...se pierd cand se vad pe marginea prapastiei...Teribilismul, lipsa de experienta si stapanirea de sine ii foarte importanta in acele momente...dar degeaba ne batem noi aici gura ca pe ei nu o sa ii influenteze cu nimic...la fel de tare o sa apese acceleratia..din pacate! Si ce e si cel mai trist...exact ceea ce ziceati voi mai sus...in 70% din cazuri cei mai grav raniti sunt pasagerii!
Seat Leon 1.6 102cp
Din nou pe ecrane: www.timesquad.ro
 
AndreiFR
Mesaje: 88
Membru din: 25 Feb 2008, 23:52
Localitate: Bucuresti

26 Feb 2008, 19:50

Atentie la motociclisti.....vizualizati cu atentie filmuletul si incercati sa vedeti unde este roata din fata a motocicletei.
http://www.youtube.com/watch?v=021KDIUpYL8
Seat Leon II FR 2.0 TDi 170cp
Imagine

 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

27 Feb 2008, 10:15

Chestia asta cu "atentie la motociclisti" ar trebui sa functioneze si la motociclisti cu "atentie la masini".
Nu o data am intalnit situatii in care am crezut ca se urca cu motocicleta pe mine. Eu cred ca iti vine sa te strecori sa mergi mai repede, dar de aici pana la a face slalom printre masini e mult. Ma doare sufletul cand vad ca la televizor tot arata cate unul mort ca nu a fost vazut de conducatorul auto si ca se strang zeci de motociclisti sa il planga si sa condamne conducatorii auto ("conservarii" cum am inteles ca li se pune). Dar tot asa injur pana nu mai pot cand vad cum slalomeaza pe drumurile noastre inguste la viteze mari (in conditiile in care la noi sunt multi soferi care nici macar nu se gandesc la existenta motociletelor). Nu am ceva anume impotriva motociclistilor (am vrut sa imi iau una, am prieteni care au asa ceva) dar am ceva impotriva atitudinii lor in trafic, la fel cum am cu posesorii de logan, a prostilor care nu concep ca unii pot merge mai repede ca ei si impotriva celor care cred ca daca au ceva cai sub capota viata celorlalti le apartine.

PS: la noi a murit condusul preventiv.
 
Puffy

27 Feb 2008, 11:09

razmih scrie:
Nu am ceva anume impotriva motociclistilor (am vrut sa imi iau una, am prieteni care au asa ceva) dar am ceva impotriva atitudinii lor in trafic, la fel cum am cu posesorii de logan....

PS: la noi a murit condusul preventiv.


Ce ai cu loganu??? Intreaba-l pe Remus, o sa iti zica ca e o masina foarte rapida :) :lol: ;)
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

27 Feb 2008, 12:02

Nu imi place masina cum arata (mi se pare un cazan pe roti), sunt multi "tarani" proprietari care au impresia ca nu mai are nimeni masina ca a lor (desi e un ... de masina) si ca sa fie ura si mai mare, m-a lovit unul a doua zi dupa ce am luat FR-ul :angryfire:
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

27 Feb 2008, 21:40

@Razmih , pai de aia ai tu ura pe Logan, ca te-a lovit, insa te-a lovit taranul de sofer, Loganul a facut ce-a vrut soferul, nu?
 
Puffy

27 Feb 2008, 22:28

Tabla se indreapta, da omu.... greu se repara.... :(
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

28 Feb 2008, 07:10

da...omu...greu ii trece supararea...
apropos...si pe mine m-a lovit Loganu....
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
kristina
Mesaje: 370
Membru din: 21 Dec 2007, 14:44
Localitate: Bucuresti

28 Feb 2008, 10:14

ref la motociclisti si la loganuri...nu trebuie sa generalizam, intradevar sunt "unii" care trec in mare viteza printe coloanele de masini dar am vazut si multi care merg incet. de cele mai multe ori cei care trec in viteza sunt tot pustii astia de 18-20 de ani...de multe ori fara echipamente sau chiar mai rau, pe scutere...fara casca fara nimic, tocmai sai vada lumea si sai recunoasca ca ei erau in viteza aia. soferii pe de alta parte nu sunt obisnuiti in Ro cu motoarele in trafic, am mai vb despre asta la subiectul "Motoare" deschis de mine, mai mult, unii soferi "nu vor" sa-i lase, ceea ce nu inteleg. eu respect in aceeasi masura motociclistii si soferii...de logan...trabant, ferrari sau ce masina ar avea. e mai bine sa lasi de la tine in trafic...nu masina e de vina si caracterul soferului...nu stii cat de bine judeca, asa ca lasa-l sa se dea mare el.

PS: sunt un pic dezamagita de tot ce se intampla in sensul asta...pt ca la vara ma urc pe motor
Kristina - Tigra
 
Avatar utilizator
julia_crista
Mesaje: 711
Membru din: 04 Dec 2007, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

28 Feb 2008, 11:38

kristina scrie:

PS: sunt un pic dezamagita de tot ce se intampla in sensul asta...pt ca la vara ma urc pe motor


super. mie o data mi-a ajuns.
If you ever dream of beating me, you'd better wake up and apologise.
Nu lucrez in weekend si in zilele care se termina cu "i"

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori