Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

23 Iun 2008, 08:25

Sambata trecuta, dupa Predeal...aproape trecusem de serpentine, la un moment dat din spate un brav Logan MCV face o depasire (fireasca, cum sa stea domnul cu Logan in spatele cuiva...) si la reintrarea pe banda daca nu feream se urca idiotul pe mine. Replica mea: cativa km de injuraturi in care n-am iertat pe nimeni din arborele genealogic al domnului cu Logan). Cireasa de pe tort a fost unul cu o Fabia, care m-a depasit (ca si Loganistul taind linia continua) si a intrat cu mare viteza in curba, l-am vazut cum intra in derapaj, efectiv l-am vazut in parapetul de beton...a avut mare noroc, e drept ca nici nu s-a pierdut cu firea, ca altfel ii cautam pe toti prin prapastie. Si avea toata familia cu el inconstientul. Deh, si-o fi luat si el permisul in Arges... :roll:
Inca o data m-am lamurit ca trebuie sa te feresti de tampiti de cand te sui la volan si pana ajungi la destinatie, ca altfel e de rau...
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

05 Sep 2008, 15:01

Pai nu stii cum este, ca degeaba esti tu asul volanului daca intra unul inconstient in tine si te omoara.
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

05 Sep 2008, 15:05

din pacate toti se cred asii soselelor!
si merg pe principiul ... las' ca se da ala din fata mea... ca eu mi-s smecher...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

05 Sep 2008, 15:15

Pina cand la un moment dat o sa li se infunde.
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

06 Sep 2008, 09:22

Problema e ca infunda si pe altii. Chiar ma gandeam zilele astea, la cate accidente au dat la stiri, ca o sa ajungem sa ne fie frica sa iesim cu masina.
 
Avatar utilizator
CaTaLinZIF
Enigmatic
Mesaje: 385
Membru din: 26 Iul 2008, 19:58
Localitate: Falticeni
Contact:

07 Sep 2008, 18:58

faze cu depasire am patit si eu ....cel putin in luna august cand au venit majoritatea soferilor de ocazie din italia ....doamne.....
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. SV-77-ZIF
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

08 Sep 2008, 08:38

Din pacate constat ca e din ce in ce mai rau pe sosele noastre, ai noroc daca ajungi intreg acasa. O imbunatatire a situatiei nu vad atata timp cat dupa parerea mea buba e la politie cand da carnete tuturor celor care nu au nicio treaba cu condusul.

Si daca tot veni vorba, am fost sambata pana la Cheia, drumul este perfect insa din cauza faptului ca e si cam plin de radare, se merge destul de anevoios cateodata. M-a "distrat teribil" pe cand rulam linistit in coloana sa vad cateva Dacii de 100 ani pe o roata facand depasiri de cate 5-6 masini. Evident cei din fata trebuiau sa franeze ca sa-i lase pe tampiti sa intre in siguranta inapoi in rand. Mentionez ca 2 depasiri pe linia continua si deranjand vizibil traficul au fost facute chiar langa renumitele Loganuri de Politie Rurala, cu "domnii sefi" sprijiniti de ele si uitandu-se plictisiti la trafic :shock: .

Oricum, multa atentie ca sa nu intram in belele.
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

 
Avatar utilizator
andrei.toledo
Mesaje: 1255
Membru din: 27 Apr 2008, 16:31
Localitate: Galati
Contact:

24 Sep 2008, 16:46

Ati vazut filmuletul asta ?
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD
 
bogy
K.I.D
Mesaje: 5496
Membru din: 20 Iun 2008, 19:41
Localitate: Londra/Bucuresti

24 Sep 2008, 17:07

La un accident urat era sa asist cu tata acum cateva sapt. Eram in drum spre cluj si inainte de apahide ne depaseste un Mondeo, in fata noastra o dacie papuc. Cel cu mondeo era in legalitate (1.5 benzi pe sens, avea viteza legala etc.) cand era cu botul in dreptul daciei aceasta vireaza brusc stanga sa intre pe o straduta. Fara se se asigure, fara sa semnalizeze, fara sa franeze. Pur si simplu a intrat. Nu i-a pasat ca mai e cineva aproape paralel cu el. Nu stiu cati mm i-au despartit pe cei 2, dar si eu si tata l-am vaut pe cel cu mondeo "infipt" in dacie sau pe contrasens. Si cred ca aceeasi viziune a avut-o si cel cu Mondeo. Oricum, a scapat. si ala cu dacia si-a vazut de drumul lui. Desi parerea mea e ca soferul ala trebuie sa primeasca o remorca peste bot. Remorca lu tata.
P.S. @andrei pacat ca clipul nu e dat la TV si in rom
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve
 
Avatar utilizator
Bogdan_wtb
Mesaje: 818
Membru din: 05 Mai 2008, 18:45
Localitate: IASI
Contact:

Re: Despre accidentele care duc la moarte

29 Mar 2010, 10:31

in profesia pe care o am am intervenit in foarte multe accidente de la traumatisme usoare pina la fracturi deschise cu sectiuni ale diferitelor parti ale corpului si credeti-ma pe cuvint nu e nimic frumos in asta si nu a-ti vrea sa vedeti ce am vazut io ,deci viteza nu e buna de loc :( :( :(
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v
 
Avatar utilizator
catalinu
Mesaje: 322
Membru din: 15 Mar 2009, 18:38
Localitate: constanta

Re: Despre accidentele care duc la moarte

12 Apr 2010, 08:18

am avut cateva accidente minore din cauza altora. nu am nimic cu nimeni dar toate au fost cu femei care au intrat in mine. m-am suparat pe moment (ca toata lumea :) dar s-au rezolvat) si ma tot plangeam. imi spunea cineva ...
sa-ti dea Dumnezeu dastea mici cu strambaturi de tabla dar sa te fereasca de alea intradevar grave care nu se mai rezolva. si avea dreptate.

si o vorba mare ATENTIE LA NEATENTIE.

calatorii placute fara incidente :drive
leon 1.9 TDI 105 CP

mai caustic decat orice soda
viewtopic.php?f=5&t=5331&st=0&sk=t&sd=a
 
Avatar utilizator
alecsutzyu
Mesaje: 414
Membru din: 20 Noi 2009, 16:49
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Despre accidentele care duc la moarte

12 Apr 2010, 18:13

andrei.toledo: este foarte bun filmuletul si bine ar fii sa fie prezentat la tv ca sa vada lumea ce inseamna viteza, neatentia, inconstienta, etc. Poate asa s-ar mai potolii toti ciumpalacii...chiar azi am vazut un accident minor din cauza unei toante care vb la telefon si nu sa asigurat...
Seat Leon Reference 1.4TSI Candy White 18" Cupra Black Edition wheels + BFGoodrich
=> viewtopic.php?f=5&t=5607

Imagine
 
Avatar utilizator
Adizuz
Mesaje: 63
Membru din: 26 Feb 2009, 20:40
Localitate: Ploiesti/Bucuresti

Re: Despre accidentele care duc la moarte

03 Aug 2011, 14:24

Nu ca vreau sa redeschid topicul, dar tot ce a fost scris mai devreme, incepand cu 2007 nu s-a schimbat cu nimic. Aceeasi disperati pe sosele, mai ales propitarii de BMW, aceleasi soferite neatente, aceeasi politisti interesati de amenzi de viteza nu de ordonat traficul. Pacat ca lumea merge si pe afara si tot de pomana, cand da de sosele romanesti parca au scapat pe autostrada Iadului.
Leon - from a different world!
1P - 1.6 Snow
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Despre accidentele care duc la moarte

03 Aug 2011, 18:10

Ca tot ai pomenit de amenzi pt viteza...poate ca o sa fim disciplinati cand amenzile or fi precum la elvetieni,sau cand "capetele de creta" de la noi o sa fie vazute drept "bau-bau" cum sunt cei din Spania.
Ai gresit ,te-am amendat sa te usture si-n...partea dorsala.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Despre accidentele care duc la moarte

03 Aug 2011, 18:13

alecsutzyu scrie:
ar fii sa fie prezentat ...

Sa nu uitam totusi cand scriem cu un "i" si cand cu 2 "i" :wink:
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori