Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
danieltanase79
Bestia Nerra
Mesaje: 336
Membru din: 03 Dec 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti/Buzau

04 Mar 2008, 11:12

Atentie mare la motoare. Si eu am avut si m-am potolit. Din pacate mentalitatea soferilor din Romania este inca limitata, deoarece ei nu se gandesc decat la faptul ca pe sosea circula doar masini sau tiruri si nu alte tipuri de vehicule. Poate ca noi suntem atenti la motoare, dar majoritatea nu, va spun din proprie experienta. In acelasi timp pot si eu reprosa celor cu motoare ca "prea se dau mari", mai ales cei cu motoare de viteza; nici ei nu stau bine cu mentalitatea, fiind acum la un stadiu avansat de teribilism.
Asa ca ochii in patru ca prea se intampla multe tragedii pe soselele noastre.
Si ce masina...si ce sofer...
C U P R A
 
a_ionut
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

09 Mar 2008, 23:10

Motive cauzatoare de accidente grave?
alcoolul,oboseala,neatentia,viteza infantila-asa imi place sa ii numesc pe cei ce au rulat 5-10000 km de cand au permis si se urca intr-o masina cu xxx cp si o alearga cu 2xx la ora.
Seat Leon 1p
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

14 Mar 2008, 02:50

Legat de teribilismul tinerilor...si aici ma refer la cei de ~18 ani care de abia isi iau carnetul si vor masina puternica. Desi asta se poate aplica mai ales cam la orice inconstient ce confunda soseaua cu o pista de raliu in lunga sa calatorie de impresionare a gagicii din dreapta sau Dumnezeu stie cui: motiv atat de des intalnit in accidentele cauzatoare de moarte. Acelasi post l-am pus si pe alte forumuri unde activez de mult timp.

Deci in legatura cu masina puternica pe mana de pustan:

"Ce sa ne mai invartim in jurul cozii, indiferent cat de "citit" esti intr-ale auto, daca ai 18 ani sau chiar mai mult, dar inca tanar, masina capabila si o minima motivatie (o pipita in dreapta, pe bancheta sau chiar in masina din spate cu alti prieteni), DACA MERGE, II DAI. Ce ratiune, ce calcule, ce aprecieri... daca ai cu ce, toate astea trec pe locul 2. Cand mi-am luat permisul mi-au incaput pe mana atat masini slabe cat si masini puternice. Cand treceam la categoria <100CP, eram cumintel si oftam dupa alea puternice. Mi-ar fi placut sa alerg cu 180 in loc de 90, dar nu se putea, nu-mi dadea voie masina. Si ma bucur ca a fost asa, ca m-am linistit intre timp. Da, cu timpul vei invata sa conduci, da, cu timpul vei prinde experienta, insa adevaratul avantaj al trecerii timpului este ca iti trece teribilismul. La 18 ani alergi cu un leon turbo, serie 3, passat sau ce mai vreti voi pe strazi si cu o pipita in dreapta. Ai agatat-o in club aseara, e prietena unei prietene si le-ai dus tu acasa. A ramas masca cand a vazut ce masina ai, ce faci tu cu ea si ce sistem audio super ai. Dragoste mare intre voi, o plimbi peste tot cu treiarul sau vectra sau ce alta masina de peste 150 cai oi avea tu . Si peste doua saptamani, nu-ti mai raspunde la telefon si dai peste ea in trafic pasagera unuia cu un seria 5 sau cu un A6. Ca deh...e mai scump bolidul. Deci automat el e mai smecher ca tine. Si pa pa dragoste.

Poate n-ai inteles din prima si faza se repeta de cateva ori, cu fete diferite. Si-atunci, dupa toate astea, nu te lecuiesti de impresionat? Nu incepi sa intuiesti ce este aia SUPERFICIALITATE? Nu incepi sa-ti dai seama ca daca ieseai de pe carosabil, iar ea n-avea nimic si tu mureai, ea nici macar nu venea la inmormantare? Iti zic eu ca nu venea! Sau venea dar dupa o luna uita si cum te cheama. O ajuta noul ei prieten cu seria 5 sa treaca peste marea tragedie. Concluzie: cu trecerea timpului ai sa-ti dai seama care lucruri conteaza cu adevarat, si de fiecare data cand calci pedala ca sa impresionezi pe careva sau doar ca te simti tu bine, sa fii smecher si sa domini strada, trebuie sa te gandesti.... daca ramai pe carosabil (sansa 40%), i-ai dat pe toti pe spate, ti-ai impresionat gagica si ti-ai castigat cateva nopti de distractie; daca iesi de pe carosabil (sansa 60%), probabil o sa te dea in judecata pentru vatamare corporala, faci praf masina si pe tine. Nu prea se merita, nu-i asa?

Si-n plus, trebuie sa-ti dai seama ca in trafic nu este ceva gen tu smecher si restul prosti. Si daca din teribilism lovesti pe unul cu-adevarat smecher, atunci sa te tii. Eu nu ma consider din categoria "cu-adevarat smecheri" si nici experienta mare nu am, in fond am 23 ani jumate, insa daca pe mine m-ar lovi un pustan de 18 ani care a trecut pe rosu ca a fortat semaforul, si mai coboara si cateva pasarici din masina, pai il bat de nu mai stie cum il cheama. Permisul se ia inapoi, masina se repara, dar bataia n-o uiti, crede-ma. Si daca a conduce bine in Romania inseamna sa conduci bine de FRICA, atunci asa sa fie. "
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

14 Mar 2008, 09:37

Genesis ai foarte multa dreptate cu postul de mai sus. Insa iti spun ca, din pacate, nu vei putea sa convingi pe nimeni cuacest post, tocmai din cauza teribilismului in crestere al tinerilor.Tentatia este prea mare si orbeste orice altceva. :x
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

06 Apr 2008, 14:20

Personal nu prea vad rostul acestui topic, cred ca o masina are alte calitati mult mai importante decat viteza maxima (sau cat baga la ora, in limbaj popular..), de asta nici nu o sa mentionez vreo cifra desi circul foarte des pe autostrazi care nu au limita de viteza.
Ce vreau sa mentionez aici e ca VITEZA UCIDE!!!! Pe langa faptul ca in Romania exista limite maxime de viteza iar depasirea lor e considerata contraventie sau dupa caz infractiune, circulatia cu viteze mari in combinatie cu starea proasta a drumurilor pot cauza accidente grave. Ganditi-va ca pe fiecare dintre voi va asteapta cineva acasa...parinti, sotii, copii. Viteza exagerata pune viata in pericol, atat a voastra cat si a celorlalti din trafic! Asa ca data viitoare cand mergeti cu 190 pe un drum cu limita de 130, ganditi-va ca nu aveti de castigat absolut nimic, aveti doar de pierdut...Viata, in cel mai rau caz! Drive safe!!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Puffy

06 Apr 2008, 14:31

Tineretea, bat-o vina :( .... ai foarte mare dreptate ;)
 
bruno
Mesaje: 28
Membru din: 19 Apr 2008, 14:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Bruno

19 Apr 2008, 15:38

Teribilismul ar fi mai diminuat daca s-ar renunta la atitudinea de "smecher" si parintii i-ar invata sa se gandeasca si la ceilalti din jurul lor, nu numai la ei. Si instructorul de sofat ar trebui sa faca la fel.
In Romania, din pacate, majoritatea se gandesc numai la binele lor (inclusiv in trafic) si nu tin cont ca mai exista si altii prin jur.
Daca s-ar mai civiliza si ei ar fi si traficul mai putin periculos.

Un bun prieten mi-a spus odata ca nu esti sofer pana nu depasesti 100.000KM. Avea mare dreptate.
Ar trebui purtat semnul de incepator pana faci 100.000km.

Si ar trebui marite amenzile de 4-5 ori cel putin.
Din pacate politistii inca iau spaga, asa ca ......
Bruno
Leon FR 2.0TFSI DSG
B-02-HLO

 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

25 Apr 2008, 10:43

ghita_celofan scrie:
Personal nu prea vad rostul acestui topic, cred ca o masina are alte calitati mult mai importante decat viteza maxima (sau cat baga la ora, in limbaj popular..), de asta nici nu o sa mentionez vreo cifra desi circul foarte des pe autostrazi care nu au limita de viteza.
Ce vreau sa mentionez aici e ca VITEZA UCIDE!!!! Pe langa faptul ca in Romania exista limite maxime de viteza iar depasirea lor e considerata contraventie sau dupa caz infractiune, circulatia cu viteze mari in combinatie cu starea proasta a drumurilor pot cauza accidente grave. Ganditi-va ca pe fiecare dintre voi va asteapta cineva acasa...parinti, sotii, copii. Viteza exagerata pune viata in pericol, atat a voastra cat si a celorlalti din trafic! Asa ca data viitoare cand mergeti cu 190 pe un drum cu limita de 130, ganditi-va ca nu aveti de castigat absolut nimic, aveti doar de pierdut...Viata, in cel mai rau caz! Drive safe!!


sunt si eu de aceeasi parere, a abuza de calitatile masinii nu mi se pare o idee buna. imi place si mie sa merg repede, insa pericolele sunt multe. bine, poti sa mergi cu 60 si sa intre altul in tine, pana la urma tine si de soarta fiecaruia. avem drumuri infecte pe care e periculos si cu viteza redusa. nu tu autostrazi, acolo teoretic iti mai poti face de cap. ma cutremur cand vad la TV sau citesc despre adevarate tragedii pe soselele noastre. din pacate, dupa parerea mea, problema pleaca din momentul in care politia acorda dreptul de a circula unora care au anumite probleme, dupa care nici nu face nimic macar sa previna. atat timp cat nu exista o oarecare disciplina, jungla de pe sosele se adanceste pe zi ce trece. repet, si mie imi mai place sa merg tare, insa parca mai multa prudenta nu strica, pentru ca de multe ori o a doua sansa nu mai exista.
Toate bune!
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

25 Apr 2008, 14:46

Asa e , ai dreptate. Ar trebui o mai atenta evaluare in momentul prezentarii la examen. Dar lucrul asta e imposibil de realizat, atat teoretic cat si practic. Cati dintre voi chiar ati facut testul psihologic si cati ati dat spaga pentru stamplia? Eu recunosc ca nu am facut nici un test. Omu'era grabit, era vineri, zi scurta etc...mi-a dat stampila pe un pachet de tigari (acum ceva ani, e drept). So..nu prea avem ce sa facem la capitolul asta.
Dar exista un lucru pe care il putem face...fiecare dintre noi (sau cel putin cei care se simt in nesiguranta pe drumurile din Romania, cum sunt eu). Putem da UN EXEMPLU. Si puterea exemplului e mare.
Fac din nou un apel la PRUDENTA si ATENTIE. Puteti muri de-adevaratelea intre fiare contorsionate...sau in chinuri groaznice. Si chestia asta se poate intampla cu o probabilitate foarte ridicata.
Purtati centura de siguranta si conduceti cu atentie si cat se poate in limitele legale!!!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

25 Apr 2008, 22:04

ghita_celofan scrie:
Asa e , ai dreptate. Ar trebui o mai atenta evaluare in momentul prezentarii la examen. Dar lucrul asta e imposibil de realizat, atat teoretic cat si practic. Cati dintre voi chiar ati facut testul psihologic si cati ati dat spaga pentru stamplia? Eu recunosc ca nu am facut nici un test. Omu'era grabit, era vineri, zi scurta etc...mi-a dat stampila pe un pachet de tigari (acum ceva ani, e drept). So..nu prea avem ce sa facem la capitolul asta.
Dar exista un lucru pe care il putem face...fiecare dintre noi (sau cel putin cei care se simt in nesiguranta pe drumurile din Romania, cum sunt eu). Putem da UN EXEMPLU. Si puterea exemplului e mare.
Fac din nou un apel la PRUDENTA si ATENTIE. Puteti muri de-adevaratelea intre fiare contorsionate...sau in chinuri groaznice. Si chestia asta se poate intampla cu o probabilitate foarte ridicata.
Purtati centura de siguranta si conduceti cu atentie si cat se poate in limitele legale!!!


Cred ca daca asteptam prea mult de la Politia Romana nu o sa rezolvam nimic. Eu cand am dat examenul psihologic (undeva prin 1997), am fost de fata cand i-au dat ok-ul unui tip care dupa umila-mi parere scapase de la Spitalul 9...examinatorul a scos obisnuita perla: "Lasa saracul, sa ia si el..."...foarte probabil omul nu a reusit la sala/oras, insa gestul mi s-a parut incalificabil. E drept ca la halul in care se circula la ora actuala in Romania s-a ajuns si datorita mentalitatii si educatiei (sau mai bine zis lipsei acesteia) unora...cand vad cum se injura, uneori cum se bat si multe alte grozavii imi vine sa las naibii masina...
Ideea e, cum foarte bine ai zis, sa fim cu ochii in patru, pentru ca cea mai mica greseala poate fi si ultima.
Asadar, mare grija! :salute:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
bruno
Mesaje: 28
Membru din: 19 Apr 2008, 14:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

25 Apr 2008, 23:01

Toate motivele exprimate de voi tin de fapt de educatia persoanei si de respectul acesteia pentru cei din jur, respect care s-a pierdut odata cu imbogatirea brusca (si prematura, zic eu) a majoritatii celor care fac parte din categoria despre care vorbim.
Cat despre cei care le dau carnetele....e greu de calificat inconstienta aceasta. Nu pot intelege cum de nu se gandesc ca ies si ei si familiile lor in trafic, iar unul din aia care si-a luat carnetul nemeritat poate aduce o tragedie in viata lor, tragedie de care si ei sunt responsabili in mare parte.
Bruno
Leon FR 2.0TFSI DSG
B-02-HLO
 
Avatar utilizator
danieltanase79
Bestia Nerra
Mesaje: 336
Membru din: 03 Dec 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti/Buzau

26 Apr 2008, 12:58

Eu cred, SPER, ca majoritatea dintre noi sunt constienti de ce spuneti voi aici, dar mi-i se pare ca ati deviat de la topic, care se cheama TOP SPEED. Deci , cred ca ar trebui sa spunem aici fiecare ce-a reusit si atat. Putem face un topic separat cu implicatiile vitezei excesive...
Parerea mea.
Si ce masina...si ce sofer...

C U P R A
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

26 Apr 2008, 16:47

Corect daniel, le-am mutat aici!
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

15 Iun 2008, 15:02

Ghita : VITEZA UCIDE ... gresit ... opririle prea bruste sunt fatale.
Tipi care de-a lungul anilor au facut si au batut recorduri pentru viteza au murit de moarte bune, cei care intalnesc un obstacol mai bine "infipt" decat bolidul .... :angel7:
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
Attractive
Marius
Mesaje: 438
Membru din: 19 Mar 2008, 10:07
Localitate: Bucuresti

16 Iun 2008, 10:03

Guns don't kill people.... People kill people!

Cea mai tare expresie... si cred k poate fi adaptata si ptr masini :wink:
Seat Leon 1.9 TDI 1M <- VÂND -> http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=13822
POWERED BY ASPAD - 140 CP, 300NM
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori