Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Buy Back

28 Noi 2008, 14:30

de asta ziceau si altii ca e mai bine sa predai leasing-ul, sau sa achiti masina, dupa care sa o vinzi. in sistem buy back iesi mult in pierdere...
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Buy Back

29 Noi 2008, 11:45

am mai scris in alt topic ca nu merita sistemul buy-back la noi, indiferent de marca. Sunt niste hoti cu evaluarea masinii. Masina ta pt care ei iti ofera 8200 euro, o poti vinde tu sau are ca pret in targ aproximativ 10.500 euro. Iar ei o pun la vanzare cu ~11 mii de euro.
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Buy Back

29 Noi 2008, 12:11

corect... :wink:
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Buy Back

11 Feb 2009, 21:51

intr-adevar sistemul de buy-back este o mare... pacaleala

Pentru un leon din 2006, dupa 2ani - in 2008, dona/porsche oferea cam cat mai era de plata pt urmatorii 2ani (masina fiind in leasing pe 4 ani), bani cu care (AICI NU INTELEG CUM SE FACE SOCOTEALA) se achita restul de leasing.
Dar daca masina e inchiriata(cam asta e leasingul,k daca nu platesti vin si iti iau masina)de ce trebuie sa platesc toata masina??
Nici gand de vreun ban in plus, care ban credeam noi k il vom folosi pt avans la o masina tot de la ei, dar cu motorizare mai puternica....
Adik ei luau masina si tot ce am platit pe ea pana atunci pierdeam
Iar pt masina noua... o luam de la zero cu tot:avans,taxe, rate, etc.

pt cei care spera sa rezolve ceva asa....luati-va gandul
ori gasiti pe cineva sa preia leasingul, ori terminati leasingul si o dati mai tarziu, sau...
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: Buy Back

26 Feb 2009, 10:31

Am facut si eu cateva "investigatii" in acest sens, interesandu-ma pana acum la doi dealeri auto (PBV2 Bucuresti, la Bamse si la Weltauto in Ploiesti). Maximul obtinut pentru Leonul meu de nici un an, cu 7000 km, a fost de 9 000 EUR la Weltauto. Intre timp am vazut pe alte site-uri de vanzari ca pentru un model ca al meu, cu 20 000 km, se cereau 11 000 EUR. E destul de nasol ca e si criza asta acum, insa oricum sistemul buy back nu pare a avantaja deloc pe cel care vinde. Insa e foarte posibil ca in actuala perioada sa dureze mult si bine pana as obtine cat vreau eu pe masina. Delicat...al naibii de delicat... :(
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
bv10ptz
ingineru
Mesaje: 1165
Membru din: 17 Dec 2008, 21:31
Localitate: Brasov

Re: Buy Back

26 Feb 2009, 11:03

Incearca sa cauti pe cineva dispus sa-ti preia leasing-ul
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: Buy Back

27 Feb 2009, 13:45

Nu am leasing la ea. Insa pe viitor, daca mi-oi mai lua vreodata masina, pe leasing va fi.
O sa intreb si la PEX Ploiesti, sa vad daca ei aplica acest sisitem (buy-back) si daca da cam care ar fi suma oferita. Ma indoiesc sincer ca va fi una care sa-mi convina. Tot pe piata "libera" se face treaba, daca e sa se faca.
Bafta tuturor! :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

 
dadoshel
Mesaje: 168
Membru din: 15 Oct 2008, 11:01
Localitate: Cluj Napoca

Re: Buy Back

27 Feb 2009, 14:32

atentie cu buy back-ul ca va frigeti foarte tare.ca exemplu in toamna cand am dat comanda pentru leon am vrut sa dau ibiza la buy back.chiar daca este pe leasing se poate;se iau banii de la buy back cu care se face inchiderea de leasing.acuma problema era ca pretul oferit pe masina era de toata jena,inchiderea de leasing costa aprox 8500 eur si ei mi-au oferit 8800 eur;la un calcul rapid as fi aruncat pe geam aproape 4000 euro dupa doar un an,asa ca am preferat sa dau masina socrilor mei cu conditia sa plateasca doar ratele.daca chiar vreti sa scapati de masini in leasing asteptati client la cesiune.
Renault Megane Sedan Privilege 2006
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: Buy Back

27 Feb 2009, 15:02

E clar ca sistemul nu e in avantajul celui care vinde. Dupa ce am mai citit pe forum si m-am documentat de prin alte locuri, voi opta daca va fi sa ma decid sa vand masina sa o fac in varianta clasica - anunt in ziar/pe site specializat, rugaminte seara si dimineata sa gasesc cumparator repede. :)
Sa auzim de bine dragi colegi.
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
ciprian4dea
Mesaje: 50
Membru din: 25 Noi 2008, 17:56

Buyback

18 Iun 2009, 13:01

Salut!

Puteti sa-mi spuneti ceva despre asta? Merita?

Multumesc
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Buy Back

18 Iun 2009, 13:03

am unit eu cele 2 topicuri ..
incearca intai o cautare!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
CataLIYna
V.I.P.
Mesaje: 4275
Membru din: 09 Feb 2009, 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buy Back

18 Iun 2009, 13:18

Si eu am avut o tentativa de a folosi acest sistem dar mi s-a oferit un pret jignitor de mic :D
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buy Back

18 Iun 2009, 15:31

ca idee, la ibize se ofera preturi cat de cat rezonabile, la leoane 1.6 la fel.....sau 1.4

cu cat creste valoarea masinii de noua, cu atat scade si valoarea oferita la buy back.

care aveti intrebari, nu ezitati sa cereti detalii si eventual o evaluare a masinii pt ca nu costa nimic.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Buy Back

19 Iun 2009, 00:00

bamse scrie:
ca idee, la ibize se ofera preturi cat de cat rezonabile, la leoane 1.6 la fel.....sau 1.4

cu cat creste valoarea masinii de noua, cu atat scade si valoarea oferita la buy back.

care aveti intrebari, nu ezitati sa cereti detalii si eventual o evaluare a masinii pt ca nu costa nimic.

Fa-mi o oferta pt leonul meu de 1,6 , ca sa-mi iau o Cupra , mentionez ca-s falit acum , adica nu am bani de avans sau diferente.............dar macar sa aibe si aia o lipsa de dotari importanta , adica una "cheala'
 
Avatar utilizator
deep
Subiect Autor
Mesaje: 1354
Membru din: 22 Aug 2008, 11:22
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Buy Back

19 Iun 2009, 07:22

The teacher scrie:
bamse scrie:
ca idee, la ibize se ofera preturi cat de cat rezonabile, la leoane 1.6 la fel.....sau 1.4

cu cat creste valoarea masinii de noua, cu atat scade si valoarea oferita la buy back.

care aveti intrebari, nu ezitati sa cereti detalii si eventual o evaluare a masinii pt ca nu costa nimic.

Fa-mi o oferta pt leonul meu de 1,6 , ca sa-mi iau o Cupra , mentionez ca-s falit acum , adica nu am bani de avans sau diferente.............dar macar sa aibe si aia o lipsa de dotari importanta , adica una "cheala'

Si eu si eu (aceeasi oferta) :) Dar pt Exeo
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator