Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Subiect Autor
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

DIP Motors Brasov

29 Noi 2007, 21:33

Fiind din Sf Gheorghe, la 30 km de Brasov, probabil la acest dealer am sa ma duc pt revizii.
Ceva feed-back?
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Luci S
Mesaje: 211
Membru din: 16 Dec 2007, 10:12
Localitate: Brasov
Contact:

16 Dec 2007, 13:17

sunt okai oamenii... eu nu am avut probleme cu ei... dk e nevoie de alte detalii... se poate rezolva :wink:
ex - 2005 Seat Ibiza 1.4 16 valve
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Subiect Autor
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

16 Dec 2007, 20:51

Te referi cumva la...tuning? :oops:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Luci S
Mesaje: 211
Membru din: 16 Dec 2007, 10:12
Localitate: Brasov
Contact:

16 Dec 2007, 21:52

nope... alte detalii despre service... k pana in prezent sunt cel mai aproape de el :wink:
ex - 2005 Seat Ibiza 1.4 16 valve
 
Avatar utilizator
octavian
SKI
Mesaje: 52
Membru din: 06 Mai 2008, 22:21
Localitate: azuga
Contact:

saptamana asta ajung si eu p akolo

07 Mai 2008, 21:27

sa vad ce e cu becul ala din bord de nu se mai stinge
si cum se rezolva.
seat ibiza 1.2 12v
 
Avatar utilizator
cev13
Mesaje: 478
Membru din: 05 Dec 2008, 12:58
Localitate: Brasov

Re: DIP Motors Brasov

08 Dec 2008, 12:02

Si eu am avut de rezolvat o mica problema si s-a rezolvat imediat. Ce parere aveti despre oferta lor de cauciucuri de iarna?
LEON FR eclipse orange 2018
ex:LEON 1.4 2008
 
Avatar utilizator
cev13
Mesaje: 478
Membru din: 05 Dec 2008, 12:58
Localitate: Brasov

Re: DIP Motors Brasov

29 Dec 2008, 12:30

La DIP Motors Brasov este inchis pana pe 05 ianuarie.
LEON FR eclipse orange 2018
ex:LEON 1.4 2008

 
djalien
Mesaje: 86
Membru din: 17 Iun 2009, 15:40
Localitate: Brasov
Contact:

Re: DIP Motors Brasov

18 Iun 2009, 07:57

numai lucruri bune va pot spune despre baietii de la Dip motors Bv. Lucreaza foarte rapid si bine.(in urma unui accident am schimbat aripa dreapta fata, far si bara agalizatoare in 3 zile)
SeaT Cordoba 1.6 110CP 2008
 
Avatar utilizator
cev13
Mesaje: 478
Membru din: 05 Dec 2008, 12:58
Localitate: Brasov

Re: DIP Motors Brasov

18 Iul 2009, 16:51

Am facut astazi revizia de 1 an. Pot spune ca este un service OK. Intr-o ora si un pic mi-au luat 5 milioane :wink: :lol:
LEON FR eclipse orange 2018
ex:LEON 1.4 2008
 
djalien
Mesaje: 86
Membru din: 17 Iun 2009, 15:40
Localitate: Brasov
Contact:

Re: DIP Motors Brasov

21 Iul 2009, 11:55

Ce-i drept au preturi cam piperate...
Eu am schimbat azi rulmentii de la palier si mi-au luat 400ron in 2-3 ore, cu tot cu reglat directia care este gratis(au nush ce oferta). Sincer nu mi s-a parut mult avand in vedere ca era o treaba mai complicata (sa dai amortizorul jos am inteles...)
SeaT Cordoba 1.6 110CP 2008
 
Avatar utilizator
ll_her
Mesaje: 982
Membru din: 12 Mai 2008, 08:01
Localitate: Brasov

Re: DIP Motors Brasov

27 Dec 2009, 14:13

Sunt OK ca service.
Preturile nu sunt exagerate (vedeti vis-a-vis la Casa Auto ce preturi au!) as spune ca sunt chiar OK.
Eu am facut deja 4 revizii la ei (Altea 1.4 TSI, Ibiza 1.4 TDI, Ibiza 1.2) si a fost in regula de fiecare data.
VR 46

SEAT Altea 1.4 TSI 125 CP Stylance - Mar Blue
Imagine
&
SEAT Leon 1.6 TDI CR 105 CP Copa Edition - Estrella Silver
&
Ex - SEAT Ibiza 1.4 TDI 70CP Fresc - Crono Yellow
 
Avatar utilizator
Dip01
Mesaje: 528
Membru din: 08 Feb 2010, 14:18
Localitate: Brasov
Contact:

Re: DIP Motors Brasov

08 Feb 2010, 15:54

Ca sa vorbim despre costurile si calitatea unui service, parerea mea e ca trebuie sa avem tot timpul ceva la care sa ne raportam. La un momentdat am facut o statistica informala intre service-urile autorizate de marca din Brasov in ceea ce priveste costurile de manopera si pot sa va spun ca avem printre cele mai mici tarife. In acelasi timp am aflat de la colegii din Cluj, Constanta, Bucuresti, ca tarifele de ora de manopera practicate in Brasov sunt mai mici. Noi, de exemplu avem 85 lei ora de manopera pentru masinile in garantie si 65 lei si 10% reducere la piese pentru masinile mai vechi de 2 ani. Conteaza foarte mult in evaluarea costurilor si pretul pieselor de schimb si a adausurilor practicate de dealeri si importatori. Si in acest caz SEAT ca si marca este pozitionat foarte bine.
O alta discutie care poate e mai lunga e legata de tarifele "mai mici" ale service-urilor neautorizate. In aceste situatii trebuie comparate operatiunile efectuate nu doar costurile totale. Lista de operatiuni in cazul unei revizii la un service autorizat este mult mai lunga decat un simplu schimb de ulei la un service neautorizat si implicit costurile difera mult. In plus trebuie fiecare proprietar sa se gandeasca si la valoarea de revanzare a masinii, asa numita valoare reziduala, care scade pe masura ce se efectueaza reparatii mecanice si de tinichigerie/vopsitorie la service-uri neautorizate. Este o situatie cu care noi ne confruntam destul de des atunci cand evaluam o masina pentru buy-back.
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: DIP Motors Brasov

25 Feb 2010, 21:20

da de ce costa mai mult ora de service pentru o masina aflata in garantie?
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Dip01
Mesaje: 528
Membru din: 08 Feb 2010, 14:18
Localitate: Brasov
Contact:

Re: DIP Motors Brasov

01 Mar 2010, 15:19

Tariful standard calculat astfel incat sa se respecte toate normele de calitate impuse de producator implicit ca sa existe toate conditiile de service-are optime, este de 85 lei/ ora manopera fara TVA. Tariful mai mic dupa iesirea din garantie este o reducere de la tariful standard care se aplica ca o rasplata pentru un client care si-a service-at masina deja 2 ani in servce-ul nostru. Este ca o reduce de volum. Spre exemplu, daca cineva doreste sa cumpere 10 masini primeste o reducere mai mare decat cel care vrea sa cumpere 2-3 masini. Pe acelasi sistem, cine vine in service-ul nostru pe o perioada mai lunga de 2 ani este normal sa primeasca un tarif mai mic decat persoanele care vin la service-ul autorizat doar 2 ani de zile.

Desigur ca putem specula si sa spunem ca pot sa fie clienti cu masini second hand care nu au fost la noi in perioada de garantie. Aceste cazuri sunt rare si daca le-am fi luat in considerare ne-ar fi ingreunat destul de mult comunicarea acestei oferte de fidelizare, de aceea, am decis sa nu mentionam restrictii la oferta. Tot in acest sens am conceput si tarifele speciale pentru membri ClubSEAT.eu fara nici o conditie de vechime, activitate, locatie etc, pentru ca orice restrictie este ceva negativ care impiedica in oferirea unor servicii de calitate asa cum dorim noi sa oferim.
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: DIP Motors Brasov

01 Mar 2010, 16:05

Dip01 scrie:
... Tot in acest sens am conceput si tarifele speciale pentru membri ClubSEAT.eu fara nici o conditie de vechime, activitate, locatie etc, pentru ca orice restrictie este ceva negativ care impiedica in oferirea unor servicii de calitate asa cum dorim noi sa oferim.


e si normal sa nu puneti o conditie de vechime, sau de activitate sau de locatie sau de etc. ... pentru ca Dip motors a venit pe forum pentru un simplu lucru. Sa faca bani. E o vaca de muls ... si daca se poate ... de ce nu? Mie nu mi se pare normal ca un membru cu 5 posturi si 5 zile de forum, sa beneficieze de aceleasi "drepturi" ca un membru de un an si cateva sute de posturi. Dar pana la urma totul se rezuma la bani.
Afaceri profitabile!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori