Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
sile19mmo
Subiect Autor
Mesaje: 26
Membru din: 05 Noi 2010, 20:34
Localitate: IASI
Contact:

Probleme Seat Arosa

05 Noi 2010, 20:45

Buna
Am achizitionat recent un seat Arosa din 2002 si am observat ca acul de la apa cand se ridica,cand nu.
Vroiam sa intreb daca e ceva grav sau nu?
Sunt din Iasi si astept recomandarile voastre in ceea ce priveste un service bun si nu prea scump.
Multumesc anticipat
Seat Arosa,1.0,50 cai...
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme Seat Arosa

05 Noi 2010, 21:57

Un service nu-ti recomanda eu, pentru ca nu sunt din Iasi. Dar ca defect - schimba sonda de temperatura a motorului(G62). E un defect des intalnit. Poate iti prezinti si tu masina aici, s-o vedem si noi. Pana atunci....bine-ai venit printre noi!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
minibogdan
Mesaje: 229
Membru din: 26 Iul 2010, 06:38
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Probleme Seat Arosa

05 Noi 2010, 23:32

salut , si eu am la arosa mea aceiasi problema, e senzorul de temperatura care a spus danezu, eu merg asa cu ea si nu am avut probleme, am fost si la drum lung. oricum la reprezentanta iti ia cam 150 lei sa-l schimbi, asa daca il cumperi tu e vre-o 30-40 lei plusa manopera.
SEAT AROSA ,50 HP ,999 cmc, AUC, Sport Exhaust
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=60&t=7579&st=0&sk=t&sd=a
 
stevee
Mesaje: 1
Membru din: 03 Dec 2010, 00:50

Re: Probleme Seat Arosa

03 Dec 2010, 01:00

Salutare.Sunt nou pe-aici si am aceiasi problema cu un seat Arosa,motor de un litru.Acu la apa nu vrea sa urce deloc in trafic,la 90 de grade.Cand stau pe loc dupa o perioada buna de mers ajunge cu greu la 90.M-am gandit sa nu fie termostatul de vina.Mi-ati putea spune unde se afla acel senzor si cam cat costa?Si se aude si un fasait undeva la motor care nu stiu de unde ar putea proveni!Multumesc.
 
Avatar utilizator
ionci1
Mesaje: 151
Membru din: 31 Mar 2009, 13:52
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: Probleme Seat Arosa

16 Mar 2011, 22:03

Salut ,la fluctuatile rapide ale inducatorului de la temp. apei e sensorul de temp,recomandat ar fii o scanare cu vag.com-ul
problemele sondei de temperatura apar la scanare
daca se incalzeste ff greu ,e o problema de la termostat
Seat Toledo 1.6 16v 77kw,AUS,Cluj-napoca
 
Avatar utilizator
Iuliozero
Mesaje: 12
Membru din: 06 Mai 2009, 15:08
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Probleme Seat Arosa

12 Iul 2011, 19:29

Salut ,

Si eu am arosa. Pt cei din Iasi recomand cu drag mecanicul care ma scos din rahat de doua ori dupa ce am avut evenimente auto AKA botzeli , am scos motorul, am indreptat-o la loc, am pus motorul inapoi cu restul chestiilor ( alternator, valva egr ,admisie, clapeta acceleratie, distributie, evacuare, sonda lambda, panou frontal , faruri bla bla bla tot tot tot ) asta ca sa vedeti ca am invatzat motorasu de 1L de arosa. Un senzor de temperatura sau alte chestii deasemenea o diagnoza e floare la ureche .

TUDOR : 0743671469 sunati, intrebati ...
Any fool can make a complex thing , but it takes genius to make a simple one ..
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme Seat Arosa

11 Mar 2012, 08:47

Intrebare-intrebatoare: are cineva documentatie despre cutia de viteze FHX? Ma intereseaza mai mult partea cu viteza a 5-a, cum se regleaza furca, pozitionarea pinioanelor, a baladorului si ce mai e pe-acolo.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
bogdan.g
Mesaje: 1
Membru din: 25 Apr 2012, 07:54

Re: Probleme Seat Arosa

25 Apr 2012, 08:27

Salutare tuturor!
Sunt nou pe forum.Tocmai mi-am luat o Arosa de 1.0 L (999 cmc) din 2001.Dupa vreo 400 km prin Iasi au aparut urmatoarele probleme.
1.Trancane haionul de nu poti inchide un ochi in mers :cry: Solutie???
2.Portierea stanga trosneste tare la inchidere si deschidere.Am inteles ca ar fi opritorul defect si ca asa e la masinile cu 2 portiere (din cauza ca sunt mai grele).Stiti daca opritorul se poate desface si strange sau repara? Sau doar se schimba.?
3.Zilele trecute mi-a facut ceva figuri partea electrica.
Initial, cand aprindeam faza de drum mi se inchidea si deschidea radio cd-ul, iar apoi am ramas deodata fara curent (in mers).Ca si consumatori activi aveam radio cd-ul deschis si luminile de drum aprinse, iar cand am facut cuiva din faruri s-a taiat tot... s-a stins bord , radio cd , lumini, toooot.Am umblat si eu aiurea pe la motor (am apasat sau am tras de firele si sigurantele pe care le vedeam) si deodata si-a revenit. Vreo idee sau recomandare?
Si inca ceva.Stiti cam ce consum urban ar trebui sa aiba (la un stil de condus moderat... adik nici forjat, dar nici cu mila)? Mie, dupa un plin facut pe rezervorul gol si apoi alimentat tot la gol mi-a dat cam 8,5 - 9 l/100 km.
Multumesc mult.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme Seat Arosa

25 Apr 2012, 18:24

1. De ce sa inchizi ochii cand conduci? :lol: Verifica si tu cum se inchide capota, prinde zavorul 2 dinti sau doar unul? Se poate regla sa tina mai bine, plus ca mai sunt si cele 2 tampoane de cauciuc din colturi, care sunt tocmai pentru "arcuirea" capotei cand e inchisa.
2. Acel opritor se slabeste in timp. In primul rand verifica daca suruburile lui de fixare in portiera sunt stranse. Deschizi usa la maxim si, inspre portiera, pe langa zavor, gasesti cele 2 suruburi de fixare. Strangele. Apoi vezi prinderea pe stalp si surubul de M6 care prinde opritorul de partea fixa de pe stalp. Daca toate sunt stranse si el tot pocneste...schimba-l cu altul, nu sunt scumpe. Se schimba prin portiera, dai jos plasticul de jos de la usa, scoti difuzorul, apoi desfaci cele 2 suruburi de fixare. Faci invers la remontare.
3. Verifica in primul rand colierele la baterie si sigurantele de pe baterie(de fapt nu stiu daca la motorul de 1000 sunt ca la mine). Apoi verifica cablul de masa, la prinderea de caroserie. Mai oxideaza si nu mai face contact.
4. Chestia cu consumul urban mic la motoare mici e un banc, in cele din urma, mai ales in oras. Are nevoie de "suc" ca sa miste caroseria aia. De fapt consuma cam la fel cu cel de 1,4/16 v si 100 CP. Doar ca ala consuma din alte motive, nu din lipsa de forta!

In rest, multi km sa ai cu ea, fara reparatii. Si poate ne prezinti si noua jucaria, ca suntem inca putini la categoria ei ! :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
tyna86
Mesaje: 1
Membru din: 10 Mai 2012, 08:32

Re: Probleme Seat Arosa

10 Mai 2012, 08:34

buna, cine ma poate ajuta cu furnizarea tuturor datelor din cartea tehnice la un seat arosa, motor de 1.0?
mersi
 
alseat
Mesaje: 8
Membru din: 04 Mai 2012, 18:07

Re: Probleme Seat Arosa

13 Mai 2012, 16:59

dany19940 scrie:
1. De ce sa inchizi ochii cand conduci? :lol: Verifica si tu cum se inchide capota, prinde zavorul 2 dinti sau doar unul? Se poate regla sa tina mai bine, plus ca mai sunt si cele 2 tampoane de cauciuc din colturi, care sunt tocmai pentru "arcuirea" capotei cand e inchisa.
2. Acel opritor se slabeste in timp. In primul rand verifica daca suruburile lui de fixare in portiera sunt stranse. Deschizi usa la maxim si, inspre portiera, pe langa zavor, gasesti cele 2 suruburi de fixare. Strangele. Apoi vezi prinderea pe stalp si surubul de M6 care prinde opritorul de partea fixa de pe stalp. Daca toate sunt stranse si el tot pocneste...schimba-l cu altul, nu sunt scumpe. Se schimba prin portiera, dai jos plasticul de jos de la usa, scoti difuzorul, apoi desfaci cele 2 suruburi de fixare. Faci invers la remontare.
3. Verifica in primul rand colierele la baterie si sigurantele de pe baterie(de fapt nu stiu daca la motorul de 1000 sunt ca la mine). Apoi verifica cablul de masa, la prinderea de caroserie. Mai oxideaza si nu mai face contact.
4. Chestia cu consumul urban mic la motoare mici e un banc, in cele din urma, mai ales in oras. Are nevoie de "suc" ca sa miste caroseria aia. De fapt consuma cam la fel cu cel de 1,4/16 v si 100 CP. Doar ca ala consuma din alte motive, nu din lipsa de forta!

In rest, multi km sa ai cu ea, fara reparatii. Si poate ne prezinti si noua jucaria, ca suntem inca putini la categoria ei ! :hi


Salut! Sunt foarte nou aici, am si eu un Seat Arosa si nu sunt sigur daca mesajul meu ajunge numai la tine sau si la ceilalti. As vrea sa scriu si eu despre cate ceva, sa intreb mai multe... Deci, te rog, spune-mi si mie unde scriu pentru ca toti ceilalti sa vada si mesajele mele. Multumesc!
 
alseat
Mesaje: 8
Membru din: 04 Mai 2012, 18:07

Re: Probleme Seat Arosa

13 Mai 2012, 17:31

Pe bord, in partea dreapta jos, mi s-a aprins de vreo cateva zile un indicator galben care seamana cu o pompa sau un robinet... Nu stiu ce reprezinta si care este cauza. Multumesc anticipat!
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme Seat Arosa

13 Mai 2012, 19:22

Daca faci o diagnoza, ai sa afli cauza. Acela este un indicator care-ti spune ca este o problema in functionarea motorului.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
alseat
Mesaje: 8
Membru din: 04 Mai 2012, 18:07

Re: Probleme Seat Arosa

14 Mai 2012, 08:28

Multumesc, acum ma duc sa fac asta. O zi buna tuturor!
 
AlinCulea
Mesaje: 80
Membru din: 01 Oct 2011, 08:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme Seat Arosa

14 Mai 2012, 08:55

Salutari tuturor. In sfarsit am revenit si eu dupa o lunga perioada de nepostare...... acel bec de care tu zici este un check engine. acela poate fi de la valva EGR ( si eu am avut aceeasi problema ) , fise deteriorate, senzori busiti care tin de motor, bujii sau chiar bobina. dupa cum au zis si colegii de forum mai sus cel mai bine te duci la tester auto vezi ce zice respectivul care iti citeste erorile. iti pot spune doar niste preturi estimative la tot ce am schimbat pana acuma pe masina.

Valva EGR - 800 ron , senzor de apa - 130 ron, fise noi - 170 ron ( Tesla ), Bobina de inductie noua ( 200 ron cea mai ieftina HUGO ) te poate duce si pana la 900 ron una buna ( BOSCH ) , bujii - 200 ron ( NGK ), mie unu imi lipsea o supapa de aer si m-a costat si aia in jur de 160 ron plus furtunele aferente deci 200 de ron.
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori