Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
ninica
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 07 Oct 2011, 14:51

Cat de incapatoare si fiabila este Seat Arosa?

07 Oct 2011, 15:17

Buna ziua!
Poate puteti sa ma ajutati cu un sfat, vreau sa imi cumpar Seat Arosa, dar nu stiu prea multe despre aceasta masina. In primul rand ma intereseaza in spate daca este loc, sotul meu are 1.92 m ,avem si un copil pe care trebuie sa il pun in scaunul de masina si ma gandeam cum o sa ne descurcam avand in vedere ca este o masina destul de mica. Am vazut la un moment dat una si mi s-a parut exagerat de mica cel putin in spate. Mai am o intrebare pentru cunoscatori, cat este de sigura avand in vedere ca eu parcurg zilnic servici-casa cel putin 100 km si nu mers prin oras.

Va multumesc!
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cat de incapatoare si fiabila este Seat Arosa?

07 Oct 2011, 20:09

arosa se preteaza bine la mers prin oras tocmai prin prisma motorizarii mici si a dimensiunilor mici. ceea ce spui tu acolo este :drunken: adica nu e loc fizic.
un leon cel putin s-ar preta mai bine la conditiile impuse de tine, iti spun din experienta, am si eu copil si scaun de masina si jucarii si tot tacamul in masina, iar ibiza e mica pentru asa ceva.
in legatura cu mersul in afara orasului cu arosa, nu o consider, atentie este doar parerea mea, masina de drum lung sau cum am spus, de iesit in afara orasului.
vad arosa ca o masina de dus la munca(serviciu) in oras, de umblat prin oras, de dus copilul la gradi sau scoala, de dus la scoala in caz ca proprietarul este un elev/student, de dus la supermarket pentru diferite cumparaturi, o vad ca o a doua masina obligatorie in ergonomia vietii cotidiene a unei familii.
alte pareri?
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
minibogdan
Mesaje: 229
Membru din: 26 Iul 2010, 06:38
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Cat de incapatoare si fiabila este Seat Arosa?

08 Oct 2011, 12:33

Pai uite un sfat de la un posesor de seat arosa:

Pentru ce-ti trebuie tie, eu zic ca nu e buna, mai ales ca sotul tau are 1,92m. Este o masina mica de oras care o poti folosi foarte bine prin aglomeratie.

Tine cont ca are doar 2 portiere, si de fiecare data cand trebuie sa-l pui pe cel mic in spate trebuie sa te dai jos, sa tragi scaunul etc. nu prea este modelul ideal

In legatura cu mersu in afara..., cum spune si mususk motorizarea nu prea te ajuta (doar daca te multumesti cu un maxim de 140-150 km/h), sau daca iti iei varianta diesel 1,4 75 hp si ii mai pui si un chip :shock:

Plus ca in porbagaj nu ai loc decat de cateva sacose de cumparaturi, deci daca ai planuri sa cari lucruri nu-ti lua seat arosa.

Pentru 1 sau 2 persoane, care lucreaza intr-un oras aglomerat e masina ideala, consum mic, te ajuta sa te deplasezi repede dintr-un loc in altul, piese de schimb ieftine (in oarecare masura )

Poate un Leon 1,2TSI ar fi mai bun pentru ce-ti trebuie tie.
SEAT AROSA ,50 HP ,999 cmc, AUC, Sport Exhaust
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=60&t=7579&st=0&sk=t&sd=a
 
ninica
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 07 Oct 2011, 14:51

Re: Cat de incapatoare si fiabila este Seat Arosa?

08 Oct 2011, 17:21

Va multumesc pentru sfaturi, da, este cam complicat mai ales ca il am si pe bebe, stiti cum este cand pleci undeva, carut, patut etc

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori