Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

30 Aug 2011, 20:18

Eu zic ca merita 300 de euro :) Atata timp cat nu sunt banii mei :) Glumesc, evident..
La modul serios acum, eu as lua originalul. Repet, nu vreau sa jignesc pe nimeni, recunosc ca n-am vazut in realitate - insa nu cred sa fie asemanator cu originalul..

Volvol, alea de pe oemplus clar nu sunt originale. Cel mia bine e sa luati direct legatura , persoana care se ocupa de site a avut cont si aici (TIR). Nu stiu daca se mai ocupa sau nu de site, dar pot sa intreb (l-am tot vazut prin Sibiu)

Apropo de ledurile alea de sub proiectoare..eu zic ca nu prea se potrivesc acolo..Si la banii pe care PoRo in cere..Exista o versiune si de la je Design, care vine cu tot cu grilele de proiectoare. Insa si alea sunt oribile. (parerea mea)

Cosmin, cand te hotarasti la ceva anume, intreaba pretul la dealer, apoi da-mi si mie codurile sa vedem daca gasim mai ieftin.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

31 Aug 2011, 11:03

Lasati-le-ncolo de leduri. :)

De schimbatoarele de la DSG ce ziceti? :D Eu m-am uitat acuma mai atent si am aceiasi nuca ca si cosminica, insa am ceva cusaturi rosii pe burduful de piele. :D
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

31 Aug 2011, 11:53

Nu te credem daca nu pui poze :) :tongue
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
cosminidis
Subiect Autor
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

31 Aug 2011, 12:51

@volvol: si de ce imi scoti ochii ca ai FR? :tongue :tongue :tongue Stiu ca ai cusaturi rosii pe peste tot, tipsuri din fabrica si alte bunatati :)
Maneta aia de DSG de pe GTI este frumoasa, dar are butonul de deblocare plasat altfel si nu sunt sigur ca se potriveste la mine. In plus nu pot sa iau tot ansamblul, ca sigur nu se potriveste, plasticul ala gri de la baza are alta forma. Deci imi trebuie doar maneta, fara husa si baza.

Deci: urmatoarele modificari o sa fie stopurile cu leduri, care mie mi se par foarte faine, si maneta de DSG, care este oribila, aia de pre-FL era mult mai faina. Deocamndata tot cea de Audi mi se pare cea mai frumoasa, desi are dreptate volvol, merge mai bine pe ceva mai luxos...

V-am zis ca am luat cotiera si dock de iphone? O sa pun si niste poze, numai sa nu uit zilele astea :).
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

31 Aug 2011, 12:53

Bun, cotiera ti-am spus si cu cateva pagini in urma ca se merita. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
cosminidis
Subiect Autor
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

31 Aug 2011, 12:56

Da, cotiera este faina, dar se poate trai si fara, mai ales la DSG. Acum imi este mult mai comod cand merg in manual, acolo se simte intr-adevar foarte bine.
Deci da, merita :).
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

31 Aug 2011, 15:13

cosminidis scrie:
In plus nu pot sa iau tot ansamblul, ca sigur nu se potriveste, plasticul ala gri de la baza are alta forma. Deci imi trebuie doar maneta, fara husa si baza.

Pacat ca zici ca nu se potriveste la noi, arata fain manerele alea. Ma gandeam daca nu exista pe undeva cineva care face custom sau personalizeaza cu diferite forme/culori acele manete la DSG ... ca sa ai ceva inedit. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

31 Aug 2011, 15:15

cosminidis scrie:
Da, cotiera este faina, dar se poate trai si fara, mai ales la DSG.

Inseamna ca esti un sofer foarte responsabil si conduci intotdeauna asa cum te-au invatat la scoala: doua maini pe volan. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
 
Avatar utilizator
DiNO
Mesaje: 265
Membru din: 16 Ian 2010, 14:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

04 Sep 2011, 16:20

sau cu o mana pe scaunul din dreapta... 8)
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER
 
Avatar utilizator
cosminidis
Subiect Autor
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

05 Sep 2011, 11:32

@volvol: da, chiar asa conduc, 2 maini pe volan, tinute la ora 9:15 (da, pe mine asa m-a invatat la scoala, nu la 10:10 cum am tot auzit).
Nu stiu daca nu se potriveste maciuca de GTI la noi, ziceam ca tot ansamblul nu se potriveste. Mai caut maciuca, poate gasesc si de GTI, dar aia de A3 arata foarte bine, cred ca o sa o iau pana la urma.

@Cosmin: a gasit si dealer-ul codurile pt stopurile cu led-uri dupa ce mi-ai zis unde sa caute, dar pretul este destul de marisor... Partea buna este ca se pot comanda 4 p/n-uri separat, deci se pot lua in transe - luna asta bucata de pe haion stanga, peste 2 luni bucata de pe aripa dreapta si tot asa :-).

L.E.: Ati vazut ca in ultima lista de preturi nu mai apare Crono Yellow??? WTF?????????
Apare in schimb un nou alb, metalizat, iar la Cupra o culoare pe care nu stiu sa o definesc, un soi de cacaniu deschis...
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
ll_her
Mesaje: 982
Membru din: 12 Mai 2008, 08:01
Localitate: Brasov

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

05 Sep 2011, 12:03

Crono Yellow a ramas doar pe Ibiza in 3 si 5 usi. Probabil urmeaza noua generatie de Leon si incearca sa reduca nr. de culori => costurile pt. acest model. La Altea (Altea, XL, Freetrack) la fel, au pastrat doar cateva culori.
VR 46

SEAT Altea 1.4 TSI 125 CP Stylance - Mar Blue
Imagine
&
SEAT Leon 1.6 TDI CR 105 CP Copa Edition - Estrella Silver
&
Ex - SEAT Ibiza 1.4 TDI 70CP Fresc - Crono Yellow
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

05 Sep 2011, 15:18

cosminidis scrie:
@Cosmin: a gasit si dealer-ul codurile pt stopurile cu led-uri dupa ce mi-ai zis unde sa caute..


Jesus fucking shit..(scuze de limbaj)..
Daca angajatii dealerului nu stiu unde sa caute niste piese si au nevoie de indicatii de la clienti "baa, cauta in etka.." , cum sa-ti lasi tu, ca si client, masina pe mana lor? Azi maine vei ajunge sa dai indicatii si in service si sa vii si cu codurile pt. piesele ce vrei sa le cumperi de-acasa.. (nu ca asta ar fi un lucru bizar in Romania)
Se presupune ca aia de la "Piese" au un kil de minte in plus..Ce sa mai zici de aia care lucreaza in atelier?

Ia zi, care e ala? Alto? Metrotehnica? Porsche?
Mi se pare un lucru inadmisibil sa nu stii sa cauti o piesa..

O sa-ti trimit zilele astea preturile..Intre timp da-mi si mie pe mail ce ti-au zis vitejii aia.. Mersi fain.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
cosminidis
Subiect Autor
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

23 Dec 2011, 09:25

Nu am mai scris demult pe aici. Noutati:
1. Am comandat hartile pt Europa de Est pt RNS-ul meu 315 de pe oemvag.es. Au pus produsul acolo special pt comanda mea, ca vad ca nu mai apare la link-ul initial. Pt cei interesati, trebuie sa le scrieti un email si o sa adauge produsul in lista. P/N-ul este 3AA051866A (sau “3AA 051 866 A”). A costat 199 EUR + transport 20 EUR. Mult mai bine decat la Porsche, unde cer 1407 lei. Trebuie sa vina saptamana viitoare, revin cu impresii dupa ce le instalez.
Atentie, hartile existente se suprascriu, deci daca planificati o vacanta in Italia trebuie comandat si P/N 3AA051866 (fara A la sfarsit), inca 199 eur.

2. Deocamdata am pus on hold proiectul cu stopurile cu led din lipsa de bani, cred ca o sa il reiau in primavara.

3. Ma omoara cauciucurile de iarna, am Pirelli Winter si la orice curba luata putin mai indraznet se duce sideways rau de tot. Nu mi-a clipocit becul de ESP toata vara cat mi-a clipocit de cand am pus cauciucurile de iarna. Nu recomand Pirelli...

4. Consum ulei 0, masina merge foarte bine. Ma cam enerveaza DSG-ul cateodata, dar il resetez si isi revine.

5. Vopseaua este foarte proasta... Mi-a sarit in mai multe locuri pe capota de la pietricele, nici pe Megane nu aveam asa. Noroc ca am un tub cu vopsea corectoare si ma mai ajut cu el. Nu vreau sa revopsesc capota, dar ma asteptam sa fie mai rezistenta.

6. Nu m-am putut abtine aseara in parcare, am facut si niste poze :). Imi pare rau ca era asa murdara :) :


Imagine

Imagine

Imagine
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
DMV_seat
Mesaje: 161
Membru din: 04 Aug 2010, 17:02
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

23 Dec 2011, 15:23

Salut,

Cum iti face probleme dsg-ul? Nu schimba cand trebuie sau e vba de altceva?
Leon 2010 Alb, FR - DSG, 2.0 - 211 CP
B-112-DMV
 
Avatar utilizator
cosminidis
Subiect Autor
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: Leonica galben Style 2.0 TDI CR DSG

23 Dec 2011, 18:42

DSG-ul este foarte ok cand mergi mai "tare", dar pentru trafic normal ma cam enerveza. Nu o sa incep sa enumar toate punctele, i-am pisat la cap deja prea mult pe cei de pe v w pe topicul DSG6. Nu schimba cand trebuie, face o bufnitura ca de sac de ciment aruncat pe podea cand ma opresc, tine motorul excesiv de subturat, nu ai controlul ambreiajului si mersul in gol, fara frana de motor, si ar mai fi si altele. Singura chestie care ma ingrijoreaza tehnic este cloncul de la oprirea pe loc si cand mut N-D-N, se aude si se simte ca si cand ar arunca cineva un sac de cartofi in podea. Nu este foarte puternic, si am vazut ca si la alte DSG-uri se simte la fel (parca nu atat de tare ca la mine). Sper sa nu aiba nimic pana la urma, la service evident ca "este normal" si "asa fac toate". Ma rog, o sa vedem.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori