Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
 
Avatar utilizator
crisv
Subiect Autor
Mesaje: 85
Membru din: 10 Iun 2010, 19:34
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: another 1.8 TSI

08 Mar 2011, 09:44

Da, la urmatoarea vizita voi pune toate aceste intrebari. Daca eu m-am impacat cu ideea ca voi avea bara stock, macar pentru colegii forumisti sa aflu :)
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: another 1.8 TSI

08 Mar 2011, 10:12

Hai sa-ti spun o chestie..La vreo 3 luni de cand am cumparat primul meu Seat, am mers la dealer si l=-am rugat sa imi activeze functia care ridica geamurile din telecomanda..
Un domn de acolo (mare cunoscator) mi-a spus: nu se poate, daca masina nu a avut asa ceva din fabrica. Trebuie sa schimbi tot modulul de convenience..
Asta m-a ambitionat sa caut singur rezolvari si sa vad ca de multe ori forumurile auto sunt o sursa mai credibila de informatii decat reprezentantele auto.

Acum..eu nu il contrazaic pe consilierul respectiv..N-am verificat personal in ETKA, insa eu sunt destul de reticent cand mi se spune ca nu se potrivesc anumite piese..

PS: Nu mai povestesc ce s-a intamplat cand, din amuzament, am dat un mail la un dealer (din provincie) sa ii spun ca vreau sa pun volan de FL pe masina non FL..Mi-a spus ca trebuie sa schimb toata coloana de directie :) :yh si tot cablajul ce vine de la motor si de la centrala de airbag.. :yh
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
DiNO
Mesaje: 265
Membru din: 16 Ian 2010, 14:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: another 1.8 TSI

09 Mar 2011, 01:07

crisv scrie:
crisv scrie:
Incerc tot azi sa obtin si alta parere

Am obtinut si alta parere, de fapt o confirmare ca pentru modelul 2011 bara de cupra/ fr nu se potriveste deloc (sau foarte greu, astfel incat nu merita)
Asta e :cry:


Cosmin scrie:
Eu l-as intreba pe consilierul respectiv sa imi detalieze ce piese NU se potrivesc si sa imi demonstreze chestia asta - coduri din ETKA, imagini etc..



ai aici raspunsul corect:
inainte de accident
Imagine

si dupa accident in curte la pbv2
Imagine


.
ok. a mea e model 2010.
a ta la fel.
nu cred ca e vreo diferenta intre prinderile barii tale si prinderile barii mele.
in alta ordine de idei, le multumesc baietilor de la pbv 2 care s-au chinuit sa imi prinda bara pe tragerul de 1.4 tsi(mai mic decat cel de cupra).
intr-adevar, a fost nevoie de doua nituri in plus... doar ca lor nu le-a fost greu sa le puna.

atat in cazul tau cat si in cazul altor colegi de pe forum din diverse orase, mi se pare ca este dezinteres din partea service-ului fata de dorinta unui client care plateste. indiferent ca o face cash, card sau prin deviz de la asigurare.

imi pare rau ca nu ai putut sa o rezolvi. as fi vrut sa vad o "cupra" galbena.
spor la reparatii totusi.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER
 
Avatar utilizator
crisv
Subiect Autor
Mesaje: 85
Membru din: 10 Iun 2010, 19:34
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: another 1.8 TSI

11 Mar 2011, 17:53

DiNO scrie:
ok. a mea e model 2010. a ta la fel.

de fapt a mea e 2011 dar sunt sigur ca nu conteaza, nu la bara fata.
si sunt sigur ca daca aveam o ambitie deosebita se putea monta si bara de Ibiza 2001 insa probabil costurile ar fi fost... mai mari :)
asta e acum.

noutati din service - imi schimba un far :shock: :?: :? ;
Oare pot cere sa pastrez eu farul vechi care este impecabil? Inteleg ca ar avea un element de prindere rupt.

In alta ordine de idei, cum fara masina de o saptamana am inceput sa-i simt acut lipsa si sa caut pe net diverse chestii, am dat peste un anunt care m-a bucurat:
"Chiptuning for all 1.8TSi Engine with 7 gears DSG up to 325NM!
Now only by allcartuning, all 1.8TSI engines with 7 gears DSG transmission up to 215HP and 325NM via OBD!
We also modify the DSG gearbox to the power!"


Asa ca daca dpdv aspect n-a fost sa fie... :twisted:
Pana acum eram convins ca limitarea DSG-ului la 250Nm va fi un impediment in fata oricarui chiptuning desi am auzit si pareri "in favor".
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style
 
Avatar utilizator
crisv
Subiect Autor
Mesaje: 85
Membru din: 10 Iun 2010, 19:34
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: another 1.8 TSI

19 Mar 2011, 11:36

Am reusit intr-un final sa recuperez masina din service. Miercuri in loc de vineri dar... am luat-o.
La ridicare am insistat cu intrebari despre bara de Cupra - de ce nu s-a putut si am aflat ca nu e nimic deosebit pe model 2011, deci cum la DiNO s-a putut, se putea si la mine. Un singur lucru am aflat in plus, anume ca pot fi probleme mari la casco (sa refuze plata reparatiei, sa considere ca am lovit intentionat masina...)
Am intrebat si de farul schimbat si am inteles ca a fost cerut din prima zi de cei de la Omniasig, deci nu mi-l pot da mie. Whatever.

Despre service, sunt foarte dezamagit. Au atins masina pe toate partile (bara spate, aripi, usa soferului, peste tot e cate un punct de vopsea sarit sau vopsea de pe alte masini, de diferite culori). Cum insa era murdara cand am dus-o... ce pot sa mai zic? Plus ca nu vreau sa mi-o vopseasca toata, pentru ca si bara au vopsit-o prost: se vad 2-3 picaturi de vopsea in relief la unul din colturi, muchiile de la spalatoarele de faruri nu sunt vopsite ok (deja s-a cojit pe muchii) iar coltul din stanga este iesit in afara - nu sta in linie cu aripa. Deci horror.
De laudat ar fi ca am discutat cu consilierul de service despre calitatea lucrarii si a zis ca o refac fara probleme daca e proasta. Dar va trebui sa stau iar fara masina vreo 2 zile. O alta parte buna: mi-au rezolvat cu senzorul de ploaie (au montat folia cu gel lipsa si au decontat-o pe casco - bravo lor). Si cel mai important - am primit un cupon de reducere de 600RON ce poate fi folosit pentru revizii, piese de schimb, accesorii etc. Am si comandat o cotiera :) Promotia este inca valabila asa ca daca mai are cineva de reparat masini pe casco, profitati!
Si inca o mentiune referitor la reparatie - mi-au ridicat mult farurile; ceea ce e bine pentu mine dar rau pentru colegii de drum :glasses
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style
 
Avatar utilizator
DiNO
Mesaje: 265
Membru din: 16 Ian 2010, 14:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: another 1.8 TSI

20 Mar 2011, 04:27

adica au facut'o de mantuiala.

nu esti primul pe care il aud spunand asta despre acel service.


... promotia cu 200 ron/600ron pentru daune de 2000/4000 ron e de la porsche, nu e meritul lor.

imi pare rau ca nu a iesit asa cum ar trebui sa iasa. e un plastic care trebuie vopsit si prins la locul lui.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER
 
Avatar utilizator
crisv
Subiect Autor
Mesaje: 85
Membru din: 10 Iun 2010, 19:34
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: another 1.8 TSI

20 Apr 2011, 20:58

am trecut cu bine de prima revizie: ~420RON pentru ulei + filtru si filtru de habitaclu schimbat (am cerut eu pentru ca mirosea urat la oprit recircularea)
nicio problema pana acum in afara de un "greiere" foarte zgomotos in stalpul intre usi pe stanga, care a tacut chiar inainte de revizie dupa ce m-a terorizat 2 saptamani.
ar mai fi un zgomot ciudat, nu stiu daca neaparat o problema (ca un claxon infundat), cand se schimba treapta in accelerare, cu masina plina (4-5 oameni), la 5000rpm din a 3a in a4a sau din a 4a in a 5a; nu sunt vreun expert dar sunt destul de sigur ca se aude din cutie...

in al doilea rand, as vrea sa mai adaug ceva la scurta lista de modificari de pana acum (o cotiera si un footrest :) )
este vorba de o insonorizare/ antifonare, pentru care am petrecut destul de mult timp cautand pe forum, fara sa-mi fac o idee clara.
ma deranjeaza zgomotul la rulare la viteze de peste 110-120km/h, care mi se pare ca vine dinspre aripi spate/ contraaripi sau portbagaj, dar am inteles de la un "meserias" ca nici usile nu sunt izolate ca la un audi sau mercedes si ca ar fi diferente enorme cu folie pe usi, contraaripi spate si podea portbagaj.
am gasit mai multe tipuri de folie, printre care una STP Silver destul de ok ca pret si cu review-uri bune.

am nevoie de un sfat in acest sens, as vrea sa stiu daca a mai facut cineva o astfel de lucrare si daca da, care au fost costurile; pentru ca acelasi "meserias" mi-a calculat ca ar fi nevoie de minim 16m2 de folie, ceea ce mi se pare enorm;
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style

 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: another 1.8 TSI

22 Apr 2011, 12:55

@crisv: zgomotul de rulare este foarte mult influentat si de cauciucuri. Banuiesc ca ai vazut diferenta intre cele de vara si cele de iarna. Este adevarat ca masina este prost antifonata, mai ales pe dedesubt. Eu m-am si speriat cand auzeam pietricelele care loveau in tabla, dar m-am obisnuit. Deh, din detaliile astea vine diferenta de pret intre Leon si Golf 6 :). Noi sa fim sanatosi si sa ne bucuram de masinutele noastre :)

Legat de zgomot, simti si vreo smucitura in masina sau vreun clac in podea?
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
crisv
Subiect Autor
Mesaje: 85
Membru din: 10 Iun 2010, 19:34
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: another 1.8 TSI

22 Apr 2011, 13:07

nu, nimic de acest fel. doar zgomotul

cat despre insonorizare, astept sa treaca sarbatorile si ma apuc de treaba :)

ieri am patit si urmatorul necaz pe la Str. Maica Domnului unde au sapat "Doreii":
Imagine
oare se poate repara?
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style
 
Avatar utilizator
cosminidis
Mesaje: 322
Membru din: 07 Aug 2010, 02:04
Localitate: Bucuresti

Re: another 1.8 TSI

23 Apr 2011, 13:08

Mie mi-au schimbat janta pe casco cand am dat intr-o super-groapa, s-ar putea sa ti-o schimbe si tie. Nu strica sa intrebi.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red
 
Avatar utilizator
crisv
Subiect Autor
Mesaje: 85
Membru din: 10 Iun 2010, 19:34
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: another 1.8 TSI

19 Aug 2012, 15:21

salutare!

postez dupa mai bine de 1 an, abia daca mai stiu cum :)
am gasit greu timp dupa multe schimbari in viata mea...

despre Leon, numai de bine:
tocmai a trecut de a 3-a revizie si de schimbarea ambreiajului DSG in iarna, pe garantie;
da, a fost schimbat, dupa multe vizite la service, pentru o problema de trepidatii (hursh shudder - asa cum e numita pe forumurile internationale) la schimbarea din prima treapta in treapta a2a.

totul e normal functional acum, la 46.000km si sunt la fel de multumit de leonache ca in prima zi

intre timp am extins garantia la 4 ani iar despre harti pentru RNS 315, inca strang bani :)) (300eur la dealeri)
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style
 
Avatar utilizator
crisv
Subiect Autor
Mesaje: 85
Membru din: 10 Iun 2010, 19:34
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: another 1.8 TSI

19 Aug 2012, 15:41

si o surpriza (de care a avut parte sotia) - familia a crescut cu inca un membru :)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

pe scurt, este vorba de o bijuterie de Ibiza 1.2 TSI ecomotive (start&stop), cu o multime de dotari - de la climatizare si ESP, la senzori de ploaie si lumini, cruise control, oglinzi pliabile electric, etc
ii lipsesc doar dsg-ul, senzorii de parcare si sistemul de navigatie :P (pe astea le-a observat sotia, exact in acesta ordine)
nu are nici scaune incalzite dar inca nu s-a prins :thumbright:
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: another 1.8 TSI

11 Noi 2013, 02:22

Salut! Vad ca nu a mai scris nimeni de ceva vreme. Frumoasa Ibiza sotiei! Sa o stapaneasca sanatoasa!

Vreau sa cer un sfat. Pt ca masina din semnatura nu mai este potrivita pentru o familie in crestere, m-am gandit sa dau Ibiza si sa iau un Leon.
Pentru ca Ibiza este in garantie inca, kilometri relativ putini, o pot da cu o suma buna si sa iau un Leon '08-'10. Acum problema se pune de motorizare, pentru ca as vrea si un motor mai puternic decat ce a avut Ibiza. Ma gandisem la 1.8 TSI si la 1.6 TDI. Dar TDI-ul nu e vazut foarte bine, iar 1.8 TSI-ul este laudat ca papa ulei ca drujba :P

Cum se comporta 1.8 TSI-ul tau? Ai intampinat probleme? De consum nu intreb, ca banuiesc ceva.

Multumesc!
 
Avatar utilizator
crisv
Subiect Autor
Mesaje: 85
Membru din: 10 Iun 2010, 19:34
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: another 1.8 TSI

11 Noi 2013, 19:48

Multumesc!
Nu am mai postat pentru ca am vandut leon-ul dar ma bucur sa imi amintesc de el cu aceasta ocazie :)

Motorul mi-a placut foarte mult si cand am schimbat masina am ales foarte greu intre acelasi motor 1.8tsi si 2.0diesel. Consumul de ulei este real dar nu m-a deranjat niciodata: eram invatat sa am 1l de ulei pe care il consumam intre revizii. Consumam mai mult sau mai putin in functie de anotimp si stil de condus (turatii :)

Am ales diesel de dragul unei schimbari, din cauza consumului care nu ma deranja cu adevarat decat pe autostrada ( ma costa cu 50% mai mult um drum la mare iar vara practic acest sport de weekend :) ) si din cauza limitarii de cuplu pe acest super motoras pe care VAG o practica ( si cu care nu am fost deacord de principiu).

Feeling-ul pe benzina este incomparabil insa, si cu siguranta urmatoarea mea masina va fi benzina + turbo, indiferent de marca (opinie personala, desigur; prin feeling ma refer la vibratii, zgomot, sunet la turatii ridicate, accelerarea liniara in depasiri, viteza 1 lunga, etc)

Iti recomand cu caldura 1.8tsi, cutie manuala (cu dsg am avut probleme). Este un motor la care m-as intoarce oricand si care nu se compara cu diesel-ul greoi, gandit pentru consum, preferat de corporatii pt flote :P (asta ca sa imi fac prieteni intre colegii forumisti TDI)
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: another 1.8 TSI

11 Noi 2013, 19:51

Pai hai arata-ne si noua Octavia.. :bounce:
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori