Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
bretonel
Subiect Autor
Mesaje: 112
Membru din: 22 Mar 2009, 11:37
Localitate: Craiova

LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 13:49

Salut,
in primu rand vreau sa va felicit pentru comunitatea pe care ati creat-o, din care sper sa fac si eu parte.De cateva saptamani citesc in fiecare seara(pana dimineata) forumul si am devenit fan leon chiar daca nu am urcat intr-unul pana acum...
Ce e cu volanul pe partea dreapta... problema cea mai mare este ca parintii mei locuiesc in anglia si din motive pur financiare sunt sortit sa conduc o masina cu volan pe dreapta. Am permis de aproape 2 ani,dar e prima masina si sunt tot incepator.O sa invat direct pe RHD pentru ca oricum nu am alta obisnuintasau reflex pe care sa il schimb :oops: :?
Trebuie totusi sa le multumesc alor mei pentru gusturile pe care le au.

Mie mi-a placut din totdeauna 1M, dar cred ca LEON 1P are un mare plus :lol: daca a reusit sa ii impresioneze pe ai mei incat sa o cumpere pe loc (rate, ma rog...).
Si asa m-am ales cu o masina cu volan pe dreapta cu care voi fi nevoit sa ma descurc prin oras cred ca nu e vreo problema...bara la bara.Si daca e leon...ce mai conteaza :D :D :D

Sper ca nu v-am plictisit cu povestea , dar pentru a nu fi injurat am tinut sa spun ca nu din figuri (mai sunt si din craiova si am mai auzit discutii :? ), ci din necesitate am problema asta cu volanu.
SEAT LEON 1.9 TDI STYLANCE
Imagine
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 13:52

Pai in primul rand bine ai venit printre noi si prezinta-ne si noua cateva poze cu masina.
 
Avatar utilizator
bretonel
Subiect Autor
Mesaje: 112
Membru din: 22 Mar 2009, 11:37
Localitate: Craiova

Re: LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 14:05

completari...

ma aflu in perioada de asteptare prin care ati trecut majoritatea.stiti cum e sa intorci capul pe strada dupa fiecare leon...
eu mai am ceva pana o sa imi vad visul cu ochii, sper ca prin iunie o sa poata ai mei sa mi-o aduca. :(
deci nu sunt oficial in club,dar daca tot am terminat de citit tot m-am gandit sa incep sa si scriu :oops:

Sa trec la subiect :
1p din 2006 noiembrie
1.9 TDI 105cp Stylance jante aliaj 16in, trapa, clima bizone, senzori de parcare
(destul de dotata...nici nu visam)
abia iesita din garantie (nu au trecut 3 ani,dar a depasit 60.000 de mile cu vreo 2-3000 deci 100.000 de km)

Imagine


Imagine


Imagine
imaginile sunt chiar de la dealerul de la care a fost cumparata, adica mai mult nu am vazut nici eu :( :( sper sa primesc poze mai recente si mai postez
SEAT LEON 1.9 TDI STYLANCE
Imagine
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 14:12

Bretonel, bine ai venit. Iti tinem pumnii cu masina, sa ajunga mai repede. Am vazut multi care conduc masini cu volan pe stanga in tari ca Anglia, Irlanda etc. si sunt destui si cei care merg cu masini volan dreapta prin restul Europei. Nu iti face griji, eu zic ca o sa te descurci fara probleme. Daca esti din Bucuresti, vezi ca azi e intalnire la Casa Poporului la 21:00. Poate iti faci timp si ajungi sa ii cunosti pe membri, fete si baieti cu pasiuni comune. Eu am mai fost la intalniri cu RATB sau Metrou, deci e trendy ;)
Toate cele buneeeeeee!
 
Avatar utilizator
nica marius
Mesaje: 105
Membru din: 08 Iul 2008, 11:49
Localitate: Bucuresti

Re: LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 14:34

Bine ai venit in CS!
Acum nu mai conteaza pe ce parte este volanul,pe stanga sau dreapta,daca este volananul leonului pe care l-ai vrut tu.
Dar ai grija. :D
Bafta.
SEAT LEON 1M
1.8T 20v 4
 
Avatar utilizator
bretonel
Subiect Autor
Mesaje: 112
Membru din: 22 Mar 2009, 11:37
Localitate: Craiova

Re: LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 15:06

multumesc pentru mesaje
mi-ar placea sa vin la intalniri, dar sunt din craiova :( . nici cand voi avea masina nu cred ca o sa fac drumul pana la bucuresti tinand cont ca mai am si problema cu volanu si sunt si mai neexperimentat...
bara la bara prin oras sau pe autostrada , cum se circula prin alte tari nu mi-ar fi frica, dar la noi e cam complicat sa depasesti un camion , o caruta nesemnalizata , un cal, etc...
SEAT LEON 1.9 TDI STYLANCE
Imagine
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 15:10

bine ai venit ...
sa te bucuri de achizitie ...
ai sa vezi ... masina e geniala ... si ai sa descoperi multe alte lucruri de care o sa te indragostesti ...
nu mai conteaza ca are volan pe dreapta, stanga sau centru ... important e sa fie in mainile tale!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

 
Avatar utilizator
bretonel
Subiect Autor
Mesaje: 112
Membru din: 22 Mar 2009, 11:37
Localitate: Craiova

Re: LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 15:10

are cineva cotiera originala seat ? am inteles ca e cam scumpa la noi aftermarket, iar in anglia e 110 lire.
probabil pentru ca e asimetrica si pentru volan pe dreapta nu au facut alta speciala...
daca are cineva poate sa imi spuna cum e petru cel care sta in dreapta ? aspectu si daca merita banii per ansamblu?
la noi am vazut o discutie de 900ron ceea ce mi se pare exagerat, dar 110 lire as da daca spuneti si voi ca e reusita si folositoare...
SEAT LEON 1.9 TDI STYLANCE
Imagine
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 15:12

bine ai venit in club seat:)
Cat despre intalniri, vezi ca se tin si in Craiova. Viziteaza pagina dedicata intalnirilor. Sper sa ajung si eu la una cand vin pe acasa (Slatina), am vazut ca erau in weekend, daca la cele din Bucuresti imi e aproape imposibil sa ajung din cauza programului.

Cotiere originale nu are nimeni. Nici macar cotiere pt Leon, ci doar acele cotiere universale din plastic. Suntem destui care am vrea sa ne montam una.
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
bretonel
Subiect Autor
Mesaje: 112
Membru din: 22 Mar 2009, 11:37
Localitate: Craiova

Re: LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 15:17

multumesc mult pentru welcome :) sunt intr-o stare de asteptare nasoala .. pana la vara cred ca o sa innebunesc sper sa nu dureze atat...
apropo de volanul pe centru cred ca mclaren f1 are asa ceva...si uite ca cei 64 de proprietari reusesc sa le conduca :lol:

daca se fac intalniri si la craiova inseamna ca o sa particip cu siguranta. sunt destui fani seat si aici din ce am vazut pe forum si pe strada...
SEAT LEON 1.9 TDI STYLANCE
Imagine
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 15:19

bretonel scrie:
are cineva cotiera originala seat ? am inteles ca e cam scumpa la noi aftermarket, iar in anglia e 110 lire.
probabil pentru ca e asimetrica si pentru volan pe dreapta nu au facut alta speciala...
daca are cineva poate sa imi spuna cum e petru cel care sta in dreapta ? aspectu si daca merita banii per ansamblu?
la noi am vazut o discutie de 900ron ceea ce mi se pare exagerat, dar 110 lire as da daca spuneti si voi ca e reusita si folositoare...


Ia-ti-o din UK, la noi este 1000 RON din care montajul doar 80.
 
Avatar utilizator
bretonel
Subiect Autor
Mesaje: 112
Membru din: 22 Mar 2009, 11:37
Localitate: Craiova

Re: LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 15:49

o sa trec pe la reprezentanta seat si poate acolo pot sa atung una sa imi fac o impresie oricum dim poze imi place mult
Imagine
ma mai intereseaza si asa ceva, dar pe siteurile romanesti nu prea se pun preturi de obicei
Imagine
poate si o vopsea rosie pentru etriere,dar despre vopsea cred ca s-a mai discutat 8)


ps: sa imi spuneti daca este vreo problema la modul in care postez pozele... mi se pare mai usor si pentru cei ce citesc
SEAT LEON 1.9 TDI STYLANCE
Imagine
 
Avatar utilizator
Trainelu
Mesaje: 1708
Membru din: 13 Iun 2008, 07:54
Localitate: Bucuresti

Re: LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 15:55

Cotiera am eu pe Altea am dat pe ea 8-900 lei.
Tipsul pentru toba este in jur de 300-330 lei.
Ultima oară modificat 27 Mar 2009, 16:02 de către Trainelu, modificat 1 dată în total.
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine
 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 15:57

Bine ai venit in club, bretonel! Ai grija cum conduci, pana te obisnuiesti iti va lua ceva timp...insa nu te grabeste nimeni, cel putin eu asa cred :D
Dar pana atunci, asteptare usoara :wink:
 
bv10ptz
ingineru
Mesaje: 1165
Membru din: 17 Dec 2008, 21:31
Localitate: Brasov

Re: LEON cu volan pe dreapta

27 Mar 2009, 16:01

informativ,ce pret a avut masina?
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori