Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
datcuandrei
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 12 Mar 2023, 21:29
Contact:

Leon-ul meu 1P1

14 Mar 2023, 00:48

Salutari! Intr-un final, pot spune si eu ca fac parte din comunitatea posesorilor de Seat Leon! :)
De mult mi-am dorit si intr-un final am achizitionat unul.
Mai multe detalii: Seat Leon 1P1 2010 1.6i 102HP + GPL.
Masina necesita cateva investitii momentan, insa sunt mai mult decat multumit de ea!
Investitii: schimbat distributie, curea accesorii, reparatie claxon, becuri numar inmatriculare.
Dar si modificari am in plan, in mare parte estetice(aici astept sugestii din partea voastra): sigle colantate negre, filtru de aer sport(deja montat), LED-uri la interior, posibil un subwoofer.

Imagine



Imagine
Imagine
SEAT Leon 1P1 1.6 BSE 102 HP + GPL
Co-founder of Club SEAT Arges
 
Avatar utilizator
datcuandrei
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 12 Mar 2023, 21:29
Contact:

Re: Leon-ul meu 1P1

18 Mar 2023, 19:54

Update: Pana imi iau grila tip fagure, am decis sa colantez siglele negre. De asemenea, am inlocuit becul cu halogen ars de la numarul de inmatriculare cu unul functional. La interior, am optat pentru LED-uri, insa LED-urile achizitionate nu cred ca sunt de calitate, deoarece palpaie in momentul in care am incuiat masina, si cand masina este descuiata ele nu sunt oprite complet, ci raman aprinse la o intensitate foarte mica. Provizoriu, am decis sa folosesc halogene Philips White Vision pe care le aveam in dotare. Pe aceasta cale, as dori sa ii multumesc si lui @Cosmin pentru sticker-ul clubseat.eu :)
Imagine


Imagine


Imagine
Imagine
SEAT Leon 1P1 1.6 BSE 102 HP + GPL
Co-founder of Club SEAT Arges
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon-ul meu 1P1

20 Mar 2023, 15:42

Bravo, felicitari! Arata bine :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
datcuandrei
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 12 Mar 2023, 21:29
Contact:

Re: Leon-ul meu 1P1

21 Mar 2023, 23:24

Multumesc! :) O sa continui sa adaug update-uri in legatura cu reparatiile si modificarile aduse.

Trimis de pe al meu SM-N960F folosind Tapatalk
Imagine
SEAT Leon 1P1 1.6 BSE 102 HP + GPL
Co-founder of Club SEAT Arges
 
Avatar utilizator
vip_cata
Mesaje: 135
Membru din: 01 Feb 2015, 13:35
Localitate: Bucuresti

Re: Leon-ul meu 1P1

30 Mar 2023, 13:51

Bine ai venit! Frumoasa masina! Sa o stapanesti sanatos! Drumuri bune!
Seat Leon 1.4i 86CP 2008 Negru
Seat Leon Cupra R 2.0 tfsi 265CP 2010 Rosu
 
Avatar utilizator
datcuandrei
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 12 Mar 2023, 21:29
Contact:

Re: Leon-ul meu 1P1

31 Mar 2023, 09:11

Multumesc! O sa postez in seara asta un update in legatura cu modificarile aduse ;)

Trimis de pe al meu SM-N960F folosind Tapatalk
Imagine
SEAT Leon 1P1 1.6 BSE 102 HP + GPL
Co-founder of Club SEAT Arges
 
Avatar utilizator
datcuandrei
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 12 Mar 2023, 21:29
Contact:

Re: Leon-ul meu 1P1

31 Mar 2023, 18:34

Dupa cum am promis, am atasat cateva poze cu modificarile. Pe scurt, am inlocuit becurile halogen cu LED-uri la tot interiorul, am adaugat claxoane noi in stilul Hella Horns (problema cu claxonul s-a dovedit a fi de la calculator de confort; dupa ce am montat subwooferul si reatasat bateria, claxoanele au prins viata de la sine, deci este probabil sa fi fost doar o eroare), am schimbat numerele de inmatriculare, am colantat bara spate cu un colant negru mat in zona numarului de inmatriculare si am gasit aceste doua subwoofere + statia la un pret foarte mic (150 de lei) pe OLX. Singurul dezavantaj la utilizarea headunit-ului OEM este faptul ca acel convertor Hi-Low care trebuie folosit pentru iesiri RCA nu are intrare remote. Asa ca am instalat un switch pentru subwoofer la interior. Cam atat momentan, urmatoarele modificari includ un tips, indepartarea siglei LEON si cam atat am in minte momentan. Astept idei si din partea voastra!ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu SM-N960F folosind Tapatalk
Imagine
SEAT Leon 1P1 1.6 BSE 102 HP + GPL
Co-founder of Club SEAT Arges

 
Avatar utilizator
datcuandrei
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 12 Mar 2023, 21:29
Contact:

Re: Leon-ul meu 1P1

03 Apr 2023, 10:15

Daca doriti mai multe poze sau informatii in legatura cu masina, am creat un cont de instagram special pentru masina: @1p1leon

Trimis de pe al meu SM-N960F folosind Tapatalk
Imagine
SEAT Leon 1P1 1.6 BSE 102 HP + GPL
Co-founder of Club SEAT Arges
 
Avatar utilizator
datcuandrei
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 12 Mar 2023, 21:29
Contact:

Re: Leon-ul meu 1P1

07 Iun 2023, 10:02

Am decis sa postez cateva update-uri aici cu masina :)
Intre timp, am achizitionat grila tip fagure si am lipit sigla originala, dar vopsita neagra, am schimbat jantele cu unele pe r17 de Audi A3, am colantat sigla de pe volan neagra lucios, imbracat volanul in piele si cateva alte modificari de care nu mi aduc aminte chiar acum.

De asemenea, masina a fost prezenta la evenimentul din Mamaia de anul acesta, dupa cum se vede in poza atasata.

Acum incepem retrofiturile :)
Am achizitionat un RNS310 si tot astazi trebuie sa ajunga si rama adaptoare. Totodata, am comandat si o clona VCDS ca sa pot adauga functii la masina, precum needle sweep, DRL, coming/leaving home, digital speedometer, horn beep when locking/unlocking si cu adaptarile necesare, footwell lights.ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu SM-N960F folosind Tapatalk
Imagine
SEAT Leon 1P1 1.6 BSE 102 HP + GPL
Co-founder of Club SEAT Arges

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori