Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
djnoxi
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Leon-ul meu 1P

17 Iun 2016, 13:16

Salutare,

Am achizitionat nu de mult, pe 18 Aprilie :) , un Leon frumos si ingrijit de la colegul ghost.

Prezentarea e facuta deja prea bine de el dupa cum urmeaza:
- Motor 1.6 8 valve, 102 CP (soft TCM 110 CP)
- Computer bord
- Comenzi volan
- Clima "bizonica"
- Oglinzi electrice incalzite si rabatabile electric
- Geamuri electrice fata-spate
- Inchidere centralizata
- Jante 17"
- Pedalier sport VW
- Maneta schimbator MOMO
- Evacuare dubla spate
- Faruri cu instalatie xenon + pleoape, stopuri led, cupra lip
- Arcuri sport.

Masina am luat-o la 101.700 km, momentan are 106.000 si la 104.500 a primit distributie noua, discuri frana fata/spate+ placute ATE, rulment dreapta spate, curea accesorii, ulei + filter.
Intre timp am reusit sa agat lip-ul intr-o bordura si vreau sa il schimb plus ca are 2 3 puncte de rugina pe aripi pe care vara asta vreau sa le rezolv.

Imagine

Imagine

Mai multe poze cu masina aici : viewtopic.php?f=95&t=21894
Seat Leon 1P 1.6 2007
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Len-ul meu 1P

17 Iun 2016, 13:42

asa, deci e fosta masina a lui alex botos (BN.. ATX), o stim de la intalnirea nationala de la sambata de sus.
nice :hi
 
Avatar utilizator
djnoxi
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Re: Len-ul meu 1P

17 Iun 2016, 13:49

Da, BN-11-ATX :).
Seat Leon 1P 1.6 2007
 
AlexATX
Mesaje: 164
Membru din: 07 Mar 2013, 17:14
Contact:

Re: Leon-ul meu 1P

21 Iun 2016, 16:50

Frumoasa achizitie!! :yh :drive
 
Avatar utilizator
djnoxi
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Re: Leon-ul meu 1P

21 Iun 2016, 18:18

Hehe, multumesc Alex! Ai avut grija de ea :)
Seat Leon 1P 1.6 2007
 
Avatar utilizator
djnoxi
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Re: Leon-ul meu 1P

05 Aug 2016, 12:38

Am profitat de caldura si de vremea buna si in urma cu 2 weekend-uri am dus leutul la spa. Nu l-am bagat la bai in namol ci doar la sauna si masaj :).
Asadar, am scos scaunele si bancheta la spalat, poze am facut doar la bancheta before si after.

before:
Imagine
after:
Imagine

La scaunul din dreapta am descoperit o mufa pentru airbag "a la dorel",

Imagine

pe care am inlocuit-o folosind conectori de curent(ce ii aveam la indemana).
Imagine

Din fericire nu a explodat airbag-ul in momentul in care am pus bornele inapoi la masina, asa ca nu am conectat nimic gresit.

Pentru viitor, as vrea sa schimb farurile deoarece nu sunt multumit de ce are acum - pe ploaie nu vad mai nimic cu ele.
Momentan pe masina sunt montate urmatoarele:



Imagine


Imagine

Ma puteti ajuta cu ceva sugestii?

Va multumesc!
Seat Leon 1P 1.6 2007
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon-ul meu 1P

05 Aug 2016, 14:08

djnoxi scrie:

pe care am inlocuit-o folosind conectori de curent(ce ii aveam la indemana).
Imagine

Din fericire nu a explodat airbag-ul in momentul in care am pus bornele inapoi la masina, asa ca nu am conectat nimic gresit.


Ma puteti ajuta cu ceva sugestii?

Va multumesc!


Da, te pot ajuta eu. Scoate de pe masina "conectorii" aia, si lasa cum a facut Dorel, legatura la rece. De la vibratii, conectorii aia o sa se desfaca. Jegurile alea se folosesc la instalatii electrice de interior, unde stau fixe, nesupuse socurilor.

Toata instalatia auto are legaturi la rece, nu se fac reparatii prin cositorire, lipire, prn folosirea de conectori vampir sau reglete din alea folosite de tine.

:hi
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

 
Avatar utilizator
djnoxi
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Re: Leon-ul meu 1P

05 Aug 2016, 14:16

Mersi Cosmin,
Nu am stiut, am zis ca este mai sigura conexiunea facuta de mine in ideea in care o sa mai scot scaunul si alta data si sa nu trebuiasca sa tot tai firele.
O sa caut mufa originala si o sa o pun in locul improvizatiei.

Sugestii pentru faruri ai? :P

Multam!
Seat Leon 1P 1.6 2007
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon-ul meu 1P

05 Aug 2016, 15:27

Conectorul original are pini placati cu aur. Cand instalezi conectorul original, verifica lamelele pinilor, sa faca bine contact in conectorul pereche. Cumpara-i noi, de la orice magazin de piese auto / reprezentanta.

Farurile sunt foarte ok, sunt cele originale bixenon. Probabil becurile sunt de vina, ia becuri d1S, 4300K, cum sunt din fabrica. Am impresia ca astea sunt ceva mai albe.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
djnoxi
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Re: Leon-ul meu 1P

15 Sep 2016, 16:23

Saptamana trecuta am luat scos Leutul la plimbare intr-un tur prin tara noastra frumoasa, profitand de ultima perioada in care se preconizeaza vreme buna.
Plecarea a fost facuta din Timisoara, Luni dimineata, cu popas in Drobeta la parintii mei, apoi CUrtea de Arges, Sibiu, Sighisoara, Turda, Alba Iulia - Timisoara.
Am facut 1200 de km pe drumurile patriei, atat bune cat si rele. Am prins o portiune de 180 de km pe care am circulat cu o viteza maxima de 70km/h (portiunea Craiova - Hateg) insa per ansamblu o fost totul OK.
Peisajul de pe Transfagaraseana a fost pur si simplu mirific, facand pauze orinde puteam sa trag pe dreapta si sa profit de frumusetea locului. Leutului i-a placut, nu s-a plans ca e prea greu drumul, a urcat frumos si placut, asezandu-se perfect pe drumul plin de serpentine.
Am avut si un moment greu, ramanand impotmolit la marginea unei paduri si dupa 4 ore de chinuri (ridicat masina pe cric si sapat sub ea cam 15 cm) m-a scos un escavator. Din fericire nu am avut nicio defectiune si ne-am continuat drumul.
Din pacate, desi eram aproape de Brasov, nu am reusit sa ajung si la intalnire, planul fiind initial ca traseul sa fie facut invers - Alba Iulia->Turda insa la anul nu vreau sa o mai ratez.

Sper sa va placa pozele si va recomand sa mergeti de cate ori aveti ocazia!


Imagine



Imagine


Imagine

P.S. La intoarcere, cu 8 km inainte de intrarea pe autostrada Deva - Timisoara, intr-o curba, am reusit sa evit o ciocnire frontala cu un "coleg" ce depasea 2 masini si un tir.
Sper ca nu v-am plictisit!
Seat Leon 1P 1.6 2007
 
Avatar utilizator
ghost
Mesaje: 277
Membru din: 16 Sep 2009, 14:49

Re: Leon-ul meu 1P

14 Noi 2016, 15:19

Salut !
Ma bucur ca ATX a ajuns pe maini bune si ofera satisfactie , asa cum a oferit si in familia noastra unde a ramas 1M-ul ,pe care-l conduce acum Alex si unde a sosit un nou membru ,....poate fi considerata o "ea"adica o Cupra.
Inca o data sa ai noroc de masina si multi km fara probleme.
Cupra 290
 
Avatar utilizator
djnoxi
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Re: Leon-ul meu 1P

02 Dec 2016, 16:41

Multumesc frumos!
Bun venit in familie noii membre, sa te bucuri de ea cu placere!!!
Seat Leon 1P 1.6 2007
 
Avatar utilizator
djnoxi
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Re: Leon-ul meu 1P

21 Feb 2017, 23:21

Revin cu noutati.

Din pacate am avut norocul sa lovesc masina, din fericire nu a patit prea multe - aripa dreapta fata lovita plus bara.
Imagine

Am mers in service si le-am zis ca bara nu este cea originala si ca vreau sa mi se comande bara pe care o am deja pe masina - bara de Cupra. Masina o fac pe asigurarea celui cu care am avut incidentul.
Eu intre timp am intrebat un prieten daca stie cumva care este codul pentru bara Cupra si mi-a dat urmatorul cod: 1p0807217 af gru.
Pe langa bara - in cazul in care codul este corect - mai trebuie comandate si grilele sau vine cu tot cu ele?

Multumesc!
Seat Leon 1P 1.6 2007
 
Avatar utilizator
xtrezz
Mesaje: 54
Membru din: 12 Iul 2016, 12:59
Localitate: Brasov

Re: Leon-ul meu 1P

22 Feb 2017, 11:52

Sa ne ti la curent daca ti se comanda bara de Cupra,ca si eu am la fel...auzisem ca astia pun ce a venit oem pe masina..
Ex: Renault 21 GTD 1986 2.1 D BV-09-MRI
[size=150]My Leon 1p 1.9 BXE 2008/size]
 
Avatar utilizator
djnoxi
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Re: Leon-ul meu 1P

22 Feb 2017, 13:44

xtrezz scrie:
Sa ne ti la curent daca ti se comanda bara de Cupra,ca si eu am la fel...auzisem ca astia pun ce a venit oem pe masina..


De comandat mi-a zis ca nu e problema, imi comanda bara care este pe masina, pentru ca nu este diferenta de pret intre OEM si Cupra, ambele sunt 2000 lei, insa daca nu se vede codul pe bara dupa ce o demonteaza, trebuie sa ai codul ca sa poata comanda bara corecta.
Seat Leon 1P 1.6 2007

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori