Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
h0r1a
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 26 Iun 2013, 15:47
Localitate: Oradea

1.9 TDI Emocion Red

26 Apr 2016, 00:56

Salutare! Am mai de mult timp cont pe forum, dar nu am prea postat.Doar am citit.

Este al doilea Leon 1P pe care il conduc.Primul a fost un 1.6 benzina tot cu pachet sport.

Acum am trecut la diesel si sunt foarte multumit.Masina merge foarte bine si are un consum mic.Am luat-o anul trecut in septembrie de la un baiat din Cluj, el a adus-o pentru el din Spania si a fost la el aproape 2 ani.Nu era samsar de masini.Cand am cumparat-o avea 119 mii de km, acum are 137 de mii.Eu zic ca sunt reali, am si cartea service cu serviceurile la dealer pana cand a fost in Spania.Am schimbat de atunci uleiul si filtrele la 120 k si la 135 k.Saptamana trecuta am schimbat burduful de la planetara pe dreapta fata, am vazut ca imi curge ulei cand am pus jantele cu cauciucurile de vara.

Are pachet sport, dublu climatronic, oglinzi rabatabile electric si restul is cam standard.Imi lipseste mult AUX-ul pe care il aveam pe celalalt, ma plictisesc sa tot fac pe CD-uri. :)) Am citit pe forum cum se poate pune, dar nu prea am chef sa dau bordul jos, sa dau gauri.Astept pana spre sfarsitul verii cand vreau sa imi pun navigatie Eonon.

Pe langa navigatie vreau sa ii pun folie pe geamurile din spate si pe luneta.Mai trebuie sa vopsesc bara din spate.Vopsitul o sa il fac vara cand o sa fie cald.Fiind masina din Spania e atinsa in spate in mai mult locuri, am inteles ca astia imping masinile cand parcheaza, oameni nebuni.

Cateva poze:
ImagineImagineImagine
ImagineImagineImagineImagineImagine
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 356
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: 1.9 TDI Emocion Red

26 Apr 2016, 11:47

Imi place foarte mult masinuta.Daca ii pui navigatie sa o pui pe cea mare originala.Arata cel mai bine.Sa ai grija de ea si drumuri bune.
 
h0r1a
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 26 Iun 2013, 15:47
Localitate: Oradea

Re: 1.9 TDI Emocion Red

26 Apr 2016, 14:29

Nu stiu ce sa zic de navigatia originala, am tot citit pareri despre originala vs aftermarket dar mie nu prea imi place cum arata originala.Asta de la Eonon vine cu ultima versiune de Android si are mult mai multe optiuni.(nu vreau sa le fac reclama, dar asa am vazut)Acum nu stiu cat de bine merge, am vazut ca are un coleg de pe forum.O sa il intreb pe el.

Multumesc, la fel.Drumurile patriei is marea problema, mai ales cu suspensiile astea sport.Luna trecuta am schimbat proiectorul pe stanga ca mi-a sarit o piatra in el, am uitat sa scriu aseara ca imi era somn.
 
h0r1a
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 26 Iun 2013, 15:47
Localitate: Oradea

Re: 1.9 TDI Emocion Red

13 Noi 2016, 21:55

N-am mai scris pe aici de ceva timp.Masina a ajuns la 155k, se comporta in continuare impecabil.La 150k am schimbat toate filtrele si uleiul.A trecut vara si din mai multe motive n-am ajuns sa pun foliile pe geam.Acum nu le mai pun, am inteles ca nu e ok sa le pui acuma iarna. O sa le pun la primavara.

Imagine

Azi dimineata am avut si un pic de emotii din prostia mea ca nu m-am uitat la meteo.M-am temut sa nu ramana oglinzile inghetate rabatate.Le rabatasem in curtea casei sa am loc sa trec mai usor pe langa masina.Au coborat fara probleme pana la urma dupa ce am curatat zapada.

Imagine
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: 1.9 TDI Emocion Red

13 Noi 2016, 21:57

Ninsoare serioasa, peisaj de iarna la inceput de noiembrie. Poti incerca sa improvizezi un acoperis ceva.
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: 1.9 TDI Emocion Red

13 Noi 2016, 22:08

La una din masinile anterioare am pus folie iarna, masina are si azi folile impecabile, si au trecut de atunci vreo 8 ani, singura problema este ca luneta incepe sa se decoloreze... Iar la montaj mi sa zis ca vreo 3 zile sa nu deschid geamurile. Am respectat acest sfat si a fost ok totul.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
h0r1a
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 26 Iun 2013, 15:47
Localitate: Oradea

Re: 1.9 TDI Emocion Red

13 Noi 2016, 22:21

In timpul saptamanii sta in parcarea din fata blocului.Doar daca ma duc in weekend la bunici sta in curte.N-are rost sa ma stresez.Teoretic am garaj oricum acolo doar ca is depozitate mai multe lucruri si nu am unde sa le pun.

Nu stiu ce sa zic mumus, poate ai avut noroc. O sa ma mai gandesc, oricum unde vreau sa le pun imi da garantie parca 5 ani.

 
h0r1a
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 26 Iun 2013, 15:47
Localitate: Oradea

Re: 1.9 TDI Emocion Red

28 Noi 2017, 22:26

Stie cineva cum pot sa pun folie mata pe geamul mic din plastic din spate? Habar n-am cum se face.
1. De unde pot sa cumpar folia asta mata? II ceva folie mai speciala? Am vazut ca au la dedeman ceva folie mata
2. Cum se monteaza? am cautat tutorial pe net dar nu am gasit. Daca poate cineva sa imi explice, multumesc anticipat.

2 poze din weekend:



Imagine


Imagine
 
h0r1a
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 26 Iun 2013, 15:47
Localitate: Oradea

Re: 1.9 TDI Emocion Red

24 Feb 2021, 12:03

https://www.youtube.com/watch?v=-zORNXeD58k

Am facut o prezentare la aceasta masina pe YT. Daca doreste cineva sa urmareasca.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori