Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
bogy
K.I.D
Subiect Autor
Mesaje: 5496
Membru din: 20 Iun 2008, 19:41
Localitate: Londra/Bucuresti

Micul Jeg

02 Iun 2015, 20:52

In primul rand salutari (din nou) tuturor! Dupa o lunga absenta de pe forum am revenit; de data asta inapoi la origini, la Seat :)
Nici de data asta nu vorbesc despre masina mea, tot a tatei e, iar pentru ca eu sunt plecat cu studiile din tara 9 luni pe an, am dreptul sa o numesc a mea cand sunt in zona. De data asta l-am convins sa isi faca si el cont sa nu mai fiu eu posta, dar pana atunci fac eu introducerile.

Dupa o Cordoba 1.9 SDI si un Hyundai Accent 1.5 CRDi, a venit randul unui Leon zambitor 2.0 TDI. Este proaspat adus din Germania, echipare Sport, iar pentru ca sincer nu stiu ce e standard si ce e optional pentru echiparea asta, o sa postez cam tot ce are plus cateva poze.
Motor 2.0 TDI (BMM) 140HP
Cutie manuala 6+1
Scaune+suspensie+volan sport
Incalzire in scaune
Clima automata bi-zona
Senzori parcare spate
Oglinzi incalzite si rabatabile electric
Sistem spalare faruri
Pilot automat
Cui de remorca (asta sunt sigur ca a fost optional, dar e din fabrica acolo)
Jante aliaj pe 17"
Volan imbracat in piele

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Masinuta asta are nevoie de putina dragoste si ingrijire sa ajunga din nou la starea ei originala, si de putin mai multa "dragoste" pentru a-si atinge maximul de potential. Eu promit sa va tin la curent cat pot :)
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Micul Jeg

02 Iun 2015, 22:41

Welcome back kid!
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Micul Jeg

03 Iun 2015, 08:49

Bine ai revenit!
Frumoasa masina si banuiesc ca urmeaza planuri importante. BMM a fost ales in mod special fata de BKD sau asa s-a nimerit (8 valve vs 16 valve) ?
 
bogy
K.I.D
Subiect Autor
Mesaje: 5496
Membru din: 20 Iun 2008, 19:41
Localitate: Londra/Bucuresti

Re: Micul Jeg

03 Iun 2015, 15:02

Bine v-am regasit!
Planuri foarte mari nu urmeaza deoarece Jegu se doreste a fi o etapa intermediara, deci mai mult de un an, un an si ceva teoretic n-ar trebui sa stea.
Asta inseamna fara modificari mecanice sau estetice masive. Asta nu inseamna ca vor lipsi, dar toate la vremea lor.
Momentan mie personal imi stau pe creier un miliard de mici zgarieturi si actibilde pe la interior care n-au ce cauta. Cum prind 10 minute singur cu el, il scap de ele :lol:
BMM-ul a fost ce s-a gasit. Initial si eu i-am zis tatei ca daca are planuri marete pentru masina sa caute un BKD dar a aparut zamberetu asta la "oferta" si pe cand am venit si eu in tara l-am gasit la aeroport :D
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Micul Jeg

04 Iun 2015, 22:10

Atunci masina se preteaza mai degraba la modificari estetice, cu soft nu castigi la fel ca la BKD...
 
bogy
K.I.D
Subiect Autor
Mesaje: 5496
Membru din: 20 Iun 2008, 19:41
Localitate: Londra/Bucuresti

Re: Micul Jeg

04 Iun 2015, 22:44

Sunt constient ca nu pot scoate foarte mult din el, nici nu tintesc foarte sus, dar in acelasi timp tot ma tenteaza un soft si o evacuare fara DPF :D (aceasta din urma fiind mai mult pentru urechi, nu pentru motor)
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve
 
bogy
K.I.D
Subiect Autor
Mesaje: 5496
Membru din: 20 Iun 2008, 19:41
Localitate: Londra/Bucuresti

Re: Micul Jeg

06 Iun 2015, 14:15

Din categoria "nimicuri esentiale", am comandat si "instalat" o roata de rezerva subtire caci Jegu nu a venit cu asa ceva.
De asemenea pentru ca bara spate avea cateva zgarieturi si o julitura ceva mai mare care s-a vrut a fi acoperita cu spray negru, am dat bara spate la vopsit si scos o parte din indoituri. Si daca tot era acolo am cerut si scoaterea literelor de pe haion pentru un look mai clean.

ImagineImagine ImagineImagine

Ce ma roade acum sunt logo-urile TDI de pe lateral. Pe de-o parte le-as da jos ca sa fie toata masina mai "curata", pe de alta parte imi cam plac cum arata acolo. Sfaturi?
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve

 
Avatar utilizator
oLandeZu
RedLine
Mesaje: 151
Membru din: 05 Oct 2012, 13:41
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Micul Jeg

08 Iun 2015, 20:19

Jos si cu alea :tongue
<3 my REDLEON : 2.0 TDI BKD
 
bogy
K.I.D
Subiect Autor
Mesaje: 5496
Membru din: 20 Iun 2008, 19:41
Localitate: Londra/Bucuresti

Re: Micul Jeg

11 Iun 2015, 21:59

Cred ca acolo se ajunge.
Pana atunci o intrebare "pentru cunsocatori" :D
Airbag-ul de pe volanul meu s-o potrivii pe volanul de FR? De 2 zile ma tot uit la poze cu volane de FR si pare ca ar da la semne, dar vreau sa fiu sigur :lol:
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Micul Jeg

12 Iun 2015, 09:14

da, e acelasi airbag. schimbi doar volanul, au facut multi mutarea asta. vezi sa se potriveasca butoanele de comenzi.
 
bogy
K.I.D
Subiect Autor
Mesaje: 5496
Membru din: 20 Iun 2008, 19:41
Localitate: Londra/Bucuresti

Re: Micul Jeg

12 Iun 2015, 09:21

Mulțumesc pentru veștile bune :bounce:
In ce sens sa se potrivească butoanele?
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Micul Jeg

12 Iun 2015, 11:32

bine, tu nu ai comenzi pe volan, deci nu are importanta daca iti iei varianta cu bluetooth/telefon sau nu. pt cine avea modulele respective ar fi fost ok sa ia cu butoanele corespunzatoare si nu invers :)
 
bogy
K.I.D
Subiect Autor
Mesaje: 5496
Membru din: 20 Iun 2008, 19:41
Localitate: Londra/Bucuresti

Re: Micul Jeg

04 Iul 2015, 19:23

Revin cu mici noutati:
Din cauza unor intamplari neprevazute, modificarile pe parte de motor/performanta s-au amanat, iar ulterior am decis sa le anulez complet. Am zis ca nu merita sa ma chinui sa scot untul din 8 valve, ci mai bine mai astept putin si poate o sa apara in peisaj un 2.0 cu 16 valve.
Asa ca am ramas cu maruntisurile de ordin estetic. Am vopsit jantele rosu in camp electrostatic si daca tot am cocotat masina pe "un elevator auto foarte high-tech" (vezi pozele), am decis sa vopsesc si etrierii tot in rosu. Rezultatul final se poate vedea in poze :D
In ultima poza, peste capacele jantelor am lipit un autocolant cu sigla Seat negru, iar rezultatul final e cel ce se vede, doar ca m-a cam prins seara si de acolo calitatea proasta a pozei. Revin saptamana viitoare cu alte mici artificii estetice...tot pe rosu :)
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori