Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
 
Avatar utilizator
CRyS`
Subiect Autor
Mesaje: 271
Membru din: 16 Sep 2010, 09:26
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Leon FR 2.0 TDI 170 CP - UKW = Русская Мафия

20 Dec 2018, 22:37

Salut !

Am stat, am analizat ... il voi vinde. Acusi. Nu acum. Dar pana atunci, voi avea grija de el cat se poate de mult.
Am o eroare ce imi sta in creier, nu pe el.

Imagine.Imagine


Ce e de facut? Am senzori noi de level fata-spate. Am nevoie de far nou? Ca daca asa apelez la Sfantul Cuvios CASCO.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon FR 2.0 TDI 170 CP - UKW = Русская Мафия

21 Dec 2018, 10:30

Verifica tot ce tine de cablaje la farul stang, inclusiv cablajul intern al farului. Problema nu e de la senzorii de autolevelling, e de la servomotorul din far.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
CRyS`
Subiect Autor
Mesaje: 271
Membru din: 16 Sep 2010, 09:26
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Leon FR 2.0 TDI 170 CP - UKW = Русская Мафия

21 Dec 2018, 12:52

Cosmin scrie:
Verifica tot ce tine de cablaje la farul stang, inclusiv cablajul intern al farului. Problema nu e de la senzorii de autolevelling, e de la servomotorul din far.


Salut

Ar trebui să desfac farul cât de cât? Că la faza asta nu mă pricep ...

Am să pun un filmuleț, făcut într-o parcare subterană, să vezi cum se autoreglează după ce pun contactul.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon FR 2.0 TDI 170 CP - UKW = Русская Мафия

22 Dec 2018, 11:03

Da, in principiu ar trebui sa ai farul dat jos. Insa poti inspecta si cu el pe masina.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
CRyS`
Subiect Autor
Mesaje: 271
Membru din: 16 Sep 2010, 09:26
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Leon FR 2.0 TDI 170 CP - UKW = Русская Мафия

19 Aug 2019, 09:23

Salut

Cu un așa istoric + ECU adus de Roger + mai am cateva ce nu apar aici, ce bani pot cere ? Acum am 255 000 km.

Ambreiajul a fost la la 252 000 km pus nu la 225 000. S a gresit in program.

Tot istoricul il pot furniza si in privat pus in ordine.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TDI 170 CP - UKW = Русская Мафия

19 Aug 2019, 10:44

Daca ai noroc, un 4500..preturile au scazut destul de drastic..golful meu zace cu 4600 fix la vanzare, si am plecat de la 5500…e tzipla, + toate cele schimbate ( distributie, ambreiaj, amortizoare, bujii, garnituri, multe alte maruntisuri, ulei si filtre schimbate acum 150 km ), stage2, kit exterior, retrofituri, upgrade frane, 143.000 km reali, etc..
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
CRyS`
Subiect Autor
Mesaje: 271
Membru din: 16 Sep 2010, 09:26
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Leon FR 2.0 TDI 170 CP - UKW = Русская Мафия

17 Ian 2020, 22:29

Salut !

Nu am mai scris de mult de jucărie. Mai are ceva update-uri. Nu am văndut-o. Cred că va rămâne în familie mereu, până va deveni mașină de epocă :))

Între timp a primit un set de jante noi - OzRacing Omnia BrightRaceGrey & Anvelope de Iarnă Pirelli SottoZero 225 45 ZR17 . Mi le doream de mulți ani. Am avut OzRacing pe fostul Leon.

În Decembrie la BMA Custom Service Iași am schimbat lupele - erau moarte - mi s-au curățat oglinzile, polișat sticlele int/ext, becuri xenon D1S Osram Cool Blue Intens pe fază scurtă; pe fază lungă LED H1 360 Series V1 6.000K, 6.000 lumens / set; pe poziții am leduri Samsung foarte puternice și pe semnalizările laterale față KIT LED cu lumină albă. Nu galbenă, nu portocalie, nu roșie ci lumină albă. Știu că sunt discuții - ilegale - dar sunt mai puternice ca lumină/intensitate. De asemenea, semnalizările laterale de pe aripă sunt cu bară led portocalie. Nu am găsit alb sau roșu. Pe spate, am păstrat folia roșie de pe triple si toate becurile sunt LED, roșii. Ilegale, vor spune unii. De asemenea, toate becurile din interior/portbagaj și iluminare nr spate sunt led, albe. Toate becurile sunt led de pe masină.

Voi urca poze / filme făcute ziua / noaptea.

Acum caut un sfat: cu ce să înlocuiesc capitonajul de la capotă? Eu nu mai am capacul de la motor - am admisia se pe BKD de aluminiu fără suporti capac. Am găsit Insonorizant Auto STP HeatShield XL 15 mm, 1.08 m de la 200 la 300 lei. E ok? Voi ati pus altceva?

As vrea să recondiționez/repar caseta de direcție. Se poate? Sau alta ... ?

Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine.Imagine

 
Avatar utilizator
CRyS`
Subiect Autor
Mesaje: 271
Membru din: 16 Sep 2010, 09:26
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Leon FR 2.0 TDI 170 CP - UKW = Русская Мафия

10 Feb 2021, 19:45

Se vinde #UKW ul ! Mașina personală.

Seat Leon FR
An 2008
286 000 km - reali verificabili în rețeaua Seat România
VIN: VSSZZZ1PZ8R032024
Service realizat doar în reprezentanța Seat Iași

Motor 2.0 TDI BMN
Euro 4
An 2008
170 cp / 360 N/m 6+1 trepte manuală

Dotări:
* Pachet FR de fabrică complet
* ESP la buton
* ABS
* Senzori presiune roți by 70mai
* Faruri NOI BiXenon adaptive + LED fază lungă, poziție ( BMA CUSTOM SERVICE ) semnalizări Becleduri Ro Bec Leduri
*Spalător faruri
* Stopuri spate NOI HELLA cu becuri LED
* Proiectoare LED
* Pachet lumini interioare LED
* Navigație originală Seat
* Sistem audio NOU by Ionut Popa
* Unitate audio RNS 510
* Bluetooth Audio ( muzica de pe telefon)
* Bluetooth Telefon
* Volan piele multifuncțional reglabil pe două poziții
* Climă automată bi zonală
* Pilot Automat
* Trapă
* Pedalier sport
* Oglinzi electrice, încălzite, retractabile
* Geamuri electrice actionate din cheie
* 2 chei
* Geamuri foliate cu folie ceramică
* Parbriz foliat cu folie ceramică
* Jante OZ OMNIA RACING ( foarte ușoare și rezistente puse în 2019, noi) pe 17 inch încălțate cu anvelope de iarnă
* ETC

Service:

* Distribuție pusă în 2020
* ECU nou
* Compresor AC nou pus in 2020
* Kit ambreiaj + volantă pus în 2019
* Chiulasă NOUĂ DE FABRICĂ TYPE C ( pt cine știe )
* Admisie BKD N O U Ă ( pt cine știe )
* Frâne SPORT - discuri ATE și plăcuțe ceramice
* Turbină NOUĂ pusă în 2019
* Înjectoare schimbate în Recall de fabrică
* Set curea accesorii schimbat în 2020
* Suspensie NOUĂ completa FR pusă în 2019
* Revizii ulei cutie la fiecare 50 000 km
* Bucșe, brațe, etc
* Bujii puse în 2019
* Reviziile au fost efectuate între 8 și 10 000 km cu Ulei Castrol Edge Profesional 5W30 și filtre MAN
* ITP
* Capăt bară/bielete direcție
* Baterie Exide
* Bujii noi
* Toate becurile sunt LED de la BecLeduri Iași
* Toate garniturile posibile
* Toata tubulatura posibilă
* ETC
#DPFOFF

Pot oferi tot istoricul listat la zi de fața cu clientul în reprezentanța Seat alături de facturi si sumele aferente. INFORMATIV

In cadrul Seat Moldotrans ( Gabi Munteanu )se gasesc facturile ce depășesc 90 000 lei toate pe firma + multe alte cheltuieli din afara serviceului.

Preț 5000 euro NEGOCIABIL

Fără combinații, fără alte oferte. Numerele de înmatriculare " le donez " viitorului proprietar !

De față cu viitorul proprietar schimb în cadrul Seat Moldotrans releul de bujii și cele 2 brațe spate pe cheltuiala mea. Service efectuat de Lutic Catalin .

Restul e can can !

0784 962 971

P.S. Nu mă interesează să o pun pe Autovit, OLX, FaceBook Market sau alte siteuri de genul.

P.S.S. Am poze cu ea, kilometrii din service, de la ITP , din diverse zone din România și nu numai, poze din service etc ( peste 10 000 de poze ) .
 
Avatar utilizator
CRyS`
Subiect Autor
Mesaje: 271
Membru din: 16 Sep 2010, 09:26
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Leon FR 2.0 TDI 170 CP - UKW = Русская Мафия

15 Mar 2021, 22:49

Salut !

După 6 ani, 6 ani în care am făcut 200 000 kilometri cu acest Seat Leon 1p FR pot spune că a fost mașina sufletului meu dar a fost cea mai scumpă mașină ca intreținere. Achiziția sa alături de toate problemele sale m-au costat pe hârtie - facturi reale din reprezentanță și serviceul propriu avut odată - si vă pot da doua fișiere excell cu fiecare factură - ajung să le adun și am o sumă de 35 000 euro. Pt cine are chef sa adune zeci de facturi...

Pasiune se poate spune sau o pasiune dusă la extrem. O boală mai bine spus. Pasiune Făcută la moft doar în reprezentanță cu piese OEM.

35 000 ? Da. 8500 euro achiziția alături de tot ce se poate mai puțin caseta de direcție și o vopsire totală.

Într-un final, tehnic și mecanic nu mi-a fost rușine cu el nicăieri. Mai scotea fum, rar dar scoatea. 2 compresoare de AC, 4 turbine, chiulasă nouă de fabrică typeC, admisie BKD nouă, suspensie FR NOUĂ DE FABRICĂ completă, faruri, triple, diverse accesorii, frâne, brațe, alternator, kit ambreiaj, bucșe peste bucșe, reviIi, muzica, NAVI, ECU, soft, etc. Așa se traduc 35 000 euro .

Pasiunea e o boală. E o boală avută în sânge.

Dacă acum 6 ani răsturnam un 1M care în 14 luni a înghițit 4 mii euri la fix 6 ani, m-am despărțit de 1P FR. A ajuns în mâinele unui bunic, de 60 de ani din București, PASIONAT RĂU. Are un cap tractor de TIR de mori - vopsit, modificat, tunat... Bunicu' deja i-a cumpărat jante de 18, l-a infoliat RACE, s-a apucat de rezolvat climatizarea, caseta de direcție , etc.

Nu-mi pare rău dar ... poate-n viitor sper la o Cupra 1P 240 pusă la punct pe care sa o țin în garaj. Și sa o.plimb vara. Atăt.

Pe final, vă las un film, de rămas bun. E scurt dar emotiv, pentru cine înțelege...

https://youtu.be/2uDkWdeMbxs

Între timp, am luat un Passat B8 2.0 TDI 6DSG ....

Imagine
Imagine

Vă salut ! Și ... Narcis și Iulian fară voi nu aș fi găsit soluții în multe probleme ! Vă mulțumesc !

UKW !
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0 TDI 170 CP - UKW = Русская Мафия

16 Mar 2021, 09:29

In viata noastra mereu vine o vreme cand mai gandim si cu capul in ce priveste masinile :D In acest context, frumos Passat-ul; sa-l stapanesti sanatos! In alt context, sunt convins ca dupa cativa ani te va plictisi Passat-ul si faptul ca nu prea ai de lucru la el si iti vei mai lua un 1P. Been there, done that :D E o masina care mai ales daca a fost de suflet (ca si in cazul meu) se uita greu sau deloc. Ai avut curaj sa tii o evidenta a tuturor cheltuielilor. Fix asta stau acum sa ma gandesc si eu daca e bine sau nu sa fac la reconditionarea 1P-ului. Evident, astia sunt bani pe care nu ii mai poti recupera ever la revanzare. Deci tot la pasiune ajungem..Sanatosi sa fim!
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori