Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
b971kis
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 05 Oct 2013, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Leon-Red-Kis

05 Oct 2013, 17:58

Salut! Am de o luna un seat leon 2006 1.9tdi 105 cai 159.000 km reali (inregistrati la porshe romania)
Urmeaza sa fie inmatriculata si sa ii platesc taxa "vietzii" de poluare 900E!

Sunt multumit de ea.. cum merge, consumu.. fiind si prima masina mi se pare foarte ok!

Problema e ca nu gasesc o piesa de interior pentru ea.. consola centrala dintre scaunele din fata (cu bricheta esp, oglinzi etc)! de la consola nu imi merg butoanele de deschis/inchis care ma cam deranjeaza! Am cautat la dezmembrari, pe net, pe 4tuning etc. ma puteti ajuta? si o clema de la usa din spate dreapta (nu se deschide, are o clema sarita din ce am inteles)
(imi cer scuze ca am scris aici, poate nu am ales topic-ul potrivit dar m-am gandit ca "prezentandu-mi masina pot scrie si "defectul" care ma incomodeaza)

Sper sa fie un Proiect bun de inceput... adica un tunning dragut si nu unu de "cocalari"

Prima data.. vreau sa ii pun niste Angel eyes (cercuri) pe farurile originale ( buget insuficiient pt niste faruri noi), folii negre (luneta si laterale spate) un subwoofer cu statie si o grila la bara din fata!

Astept parerile Voastre!
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Seat Leon 1P B 26 PNG
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=16659

Nu uita! Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia.
 
Avatar utilizator
GabitZZu
Gypsy
Mesaje: 320
Membru din: 18 Sep 2012, 18:13
Localitate: Giurgiu/ Basel

Re: Leon-Red-Kis

06 Oct 2013, 09:28

Bine ai venit in club !
Foarte frumoasa masina.Sporuri
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Leon-Red-Kis

06 Oct 2013, 10:32

Frumoaa masina ! Sa o stapanesti sanatos ! :hi consola aia mai bine o dai jos si o colantezi/vopsesti, si daca mergi la un electrician sau servis sigur te va rezolva cu problema butoanelor ; incearca mai intai sa repari, apoi sa inlocuiesti :hi de banii la Angel Eyes mai bine iti pui lupe in far, si o sa ai si o vizibilitate super :) Sport la modificat ! :drive
Btw, a fost lovita in fata, nu ?
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Leon-Red-Kis

06 Oct 2013, 12:32

Bine ai venit si sa o stapanesti sanatos...cat despre "angels eyes" tocmai tu ai spus ca nu vrei cocalarisme pe masina...bafta!
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Leon-Red-Kis

06 Oct 2013, 12:39

Sa o stapanesti sanatos.

Verifica sa fie bine puse mufele care intra in panoul de comanda dintre scaune.Se scoate simplu.
Angel eyes as pune doar o bucata in fiecare far si nu doua cum isi pun multi.As face ceva in stilul celor de pe camaro, aspectul ala incruntat :evil: .
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
b971kis
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 05 Oct 2013, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon-Red-Kis

06 Oct 2013, 13:23

Salut! multumesc de pareri!

Sincer sa fiu nu stiu daca a fost lovita pe fata, stiu ca a fost in spate dar facuta cum trebuie, din ce am inteles nu au fost atinse barile de protectie sau cv de genu nu stiu cum se numesc! Inainte sa o cumpar am dus-o la un service (la un prieten, deci cineva cunoscut care se pricepe) si a zis ca nu mi-a afectat nimic lovitura in spate si nu a vazut nimic "ciudat" pe fata!

am scris gresit.. nu are 159.mii are 137.mii dar nu conteaza!

momentan am un buget mic, daia as prefera niste angel eyes..! acum sa vad ce o sa-i fac!

Problema cu consola, nu e de la electrica, e din cauza butoanelor consolei! Electric merge tot! Si nu gasesc la dezmembrari... toti pe care i-am sunat au zis ca nu o mai au!

Multumesc de ajutor, si sper sa pot sa-i fac modificarile dorite, exact cum vreau!

:*
Seat Leon 1P B 26 PNG
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=16659

Nu uita! Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia.
 
Avatar utilizator
dragalin
Mesaje: 217
Membru din: 23 Mai 2013, 00:47
Contact:

Re: Leon-Red-Kis

06 Oct 2013, 17:37

puteai sa faci si tu alte poze din unghiuri diferite ,laterala spate, sa o vedem in intregime ,nu numai din fata .:D

 
AlexATX
Mesaje: 164
Membru din: 07 Mar 2013, 17:14
Contact:

Re: Leon-Red-Kis

06 Oct 2013, 18:01

Felicitari pentru achizite si sa o stapanesti sanatos si fara incidente.
Cat despre micile probleme, sunt convins ca vei gasi o solutie rapida si ieftina.
Spor la modificari.
 
b971kis
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 05 Oct 2013, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon-Red-Kis

06 Oct 2013, 18:22

O sa-i fac si alte poze din lateral si spate si toate pozitiile + interior!

momentan nu am avut timp, deoarece trebuie sa dau sala si traseul! neavand carnet e greu sa o misc din parcare!

Sper sa-l iau in maxim 15-20 zile!

Salut!
Seat Leon 1P B 26 PNG
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=16659

Nu uita! Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon-Red-Kis

07 Oct 2013, 10:15

b971kis scrie:
Prima data.. vreau sa ii pun niste Angel eyes (cercuri) pe farurile originale ( buget insuficiient pt niste faruri noi), folii negre (luneta si laterale spate) un subwoofer cu statie si o grila la bara din fata!
Astept parerile Voastre!



Toate proiectele de succes incep cu fraza asta.. :) Angel Eyes / xenon - folii negre - sugiufer (pardon, subwoofer).

Nu imi mai omor degetele pe tastatura, am mai scris de o mie de ori ce parere am eu despre modificarile astea.. Tot ce vreau sa spun e ca toate modificarile din lista ta (cu exceptia subwooferului) sunt ilegale.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Leon-Red-Kis

07 Oct 2013, 10:18

:))))))) ce dur esti cosmine...nici eu nu vad rolul subwooferului daca ai un sistem audio bun...foliile sunt ok ( pe spate ca sa fie legale si autorizate )..chiar isi fac foarte bine simtita prezenta vara..si noaptea nu te mai orbesc xenonistii de 2 lei din spate
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Leon-Red-Kis

07 Oct 2013, 12:20

Pai zicea ca vrea folii negre.. Alea sunt ilegale.

În plus nu si-ar mai pune nimeni folii negre sa se apere de xenon after market daca aia cu xenon AM ar fi vanati de poliție, RAR, CIA, FBI, KGB si alte organizații care trebuie sa vegheze la siguranta mea si a ta pe drumurile patriei..

Iar pt. protectie solară, exista folii transparente care nu "coc" aerul din masina vara.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
b971kis
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 05 Oct 2013, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon-Red-Kis

07 Oct 2013, 23:03

Salut!

Cosmin probabil ca nu am stiut sa ma exprim.. M-am referit la foliile omologate RAR! Am inteles ca am voie 80% pe spate+luneta! Sper ca nu am inteles gresit! Si dupa mai "multe discutii" cu niste prieteni care au avut Angel eyes direct pe farurile lor, am decis sa mai astept si cand o sa am bani sa ii schimb farurile cu totu!

Am pus si poze din lateral din pacate doar din stanga, n-am avut timp azi si pe dreapa, le-am facut cand trebuia sa plec urgent!
Imagine

Imagine

Imagine
Seat Leon 1P B 26 PNG
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=16659

Nu uita! Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia.
 
b971kis
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 05 Oct 2013, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon-Red-Kis

29 Oct 2014, 00:03

Salut!

Din pacate cred ca am inceput prost acest topic si mi-am prezentat prost Leoaica!

(ps. este aceeasi masina, numere au fost schimbate dupa ce am inmatriculat-o!)
Din data de 30.martie.2014 am pus mana pe ea cu acte in regula! De atunci a facut 12.000 km numai cu mine! Din pacate de cand am cumparat-o pana cand am luat carnetu a mai fost pe la tata care a mers "la consum" e putin zis si mi-a stricat egr-ul! (Schimba vitezele 1,4-1,6 mii de turatii) si a avut un mic incident (Lovita) care nici acum nu a fost reparata...

Masinuta a primit cateva modificari minore care dupa parerea mea ii schimba un pic aspectu! O sa atasez niste poze sper sa fie facut ceva ok!


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Seat Leon 1P B 26 PNG
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=16659

Nu uita! Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia.
 
b971kis
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 05 Oct 2013, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon-Red-Kis

10 Mar 2015, 01:43

Masina a primit un colant stil fr iar stopurile dectane au fost inlocuite cu stopurile stock colantate fumuriu
Imagine

grila din fata a fost colantata ( m-am gandit sa o colantez sa vad cum ar sta cu o grila neagra inainte sa cumpar grila insa rezultatul mi-a placut mai mult si cred ca va ramane asa)

Imagine x Imagine x Imagine

iar azi in sfarsit am avut putin timp si am pus lumina in torpedo



Imagine x Imagine x
Imagine


saptamana asta voi face schimbul de ulei cu " castrol edge turbo diesel 5w-40 fst" + filtrele man iar pana la sfarsitu lunii distributia! setul contitec este bun? cu tot cu pompa de apa!
Seat Leon 1P B 26 PNG
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=16659

Nu uita! Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori