Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
arthas48
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 27 Oct 2012, 01:55

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 01:24

Dupa o mica intarziere am ajuns acasa si am intrat in posesia leului in sfarsit.Nu am mai luat acel FR din motive de neseriozitate,acei 60.000 km sau dovedit a fi 160.000.Masina a fost asa bn falsificata incat exista carte si acte noi pt cei 60.000. Am decis sa refuz si de 2 zile am tot cautat iar azi dimineata am gasit un leon 1.8 tsi pe care l-am cumparat,o masina cu un singur propietar si cu full service history,pe tester si la reprezentanta totul era asa cum spune cartea.

In fine,sa va prezint masina.Este varianta 1.8 tsi manual cu 6+1, an de productie 2007 si prima inmatriculare avand-o in 2008.Are 120.000 km si este intr-o stare impecabila atat interior cat si motor(a fost verificata inainte la reprezentanta),costul fiind 167 lei/ora iar timpul necesar verificari a fost sub 1ora,foarte rapid si eficient(din spusele altora ma asteptam la mai mult asa ca am ramas surprins,intr-un mod placut)

Este alba cu echiparea sport-up si fara navigatie/trapa/invalzire scaune are cam tot.
Prezente sunt si mici imbunatatiri exterioare,bara fata cupra si faruri cu leduri si xenon(nu stiu care este dar e cel cu lumina albastruie),folie spate omologata(asa spune acel mic certificat pe care il am) si un subwoffer Jbl cu amplificator Jbl.

Cam asta ar fi masina,daca am omis ceva va rog intrebati.Urmeaza poze curand,E noapte si abea am luat-o,am sa postez pozele pe care le am din anunt plus cateva pe noapte sa vedeti farurile.

Acum,lista de modificari:
-vreau sa fac bara spate cupra-look si am inteles ca cel mai rapid/ieftin si eficient este un coolant
-revizie,chiar daca nu trebuie vreau sa o bag in service si aici sunt fericit ca am distributie lant si salvez bani
-si evident,RBN stage 1/2 + evacuare sport

Probleme(din vina mea,nefiind obisnuit)am fortat-o,cam tare,iar dupa imi mirosea ambreiajul,sunt constient ca a fost vina mea pt ca am pe skoda alt tip de ambreiaj si nu am fost obisnuit,dupa aceea am mai condus(tot tare dar atent la ambreiaj) si nu a mai mirosit,voi ce spuneti,trebuie schimbat?daca da,cat ma costa?

Va multumesc,urmeaza poze
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 01:50

Acum probabil ca ai inteles ceva mai mult (si ce trebuia) din ultimul meu post de pe pagina 1 :)
Felicitari pentru alegere! Probabil esti usor dezamagit din cauza downgrade-ului, insa increderea la o masina cantareste mai mult sa stii!
Neaparat revizie ca stii ce anume ai pe masina si kilometri de la care incepi un ulei nou! Ambreiajul nu ar trebui sa aibe o problema daca masina nu are soft deja instalat si nu a fost alergata...
Semnele de oboseala nu tin neaparat de miros, e posibil sa-l fi chinuit si atunci normal ca se incinge si miroase. Semnele de oboseala la ambreiaj se vad atunci cand schimbi 1, 2, 3, 4 si imediat ce ai ridicat pedala intre schimbari, turatia nu coboara instantaneu la nivel inferior, ci continua sa se mai tureze imediat ce tu ai decuplat din pedala (turatia creste si vitezometru ramane la valoare constanta sau tinde sa scada foarte usor)...
Incearca sa schimbi aproape pe capete de turatie, gen 6.000 ture, fara plecat de pe loc, adica pleci cu treapta 1 normal, schimbi 2, duci 6.000 ture, schimbi 3, duci 6.000 ture, schimbi 4, duci 6.000 ture. Daca intervine intre aceste schimbari ceea ce am spus mai sus, atunci sunt semne ca e dus (patineaza).
Cea mai buna metoda sa incerci ambreiajul este sa tragi frana de mana, bagi in treapa 1 si debraiezi ca si cum ai vrea sa pleci de pe loc. Daca simti ca iti coboara spatele poti sta linistit... Sau daca bagi in marchearierre, spatele trebuie sa urce, adica exact invers. Daca se intampla fenomenele astea inseamna ca e doar o senzatie si poti sta linistit, doar l-ai incins putin :)
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
arthas48
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 27 Oct 2012, 01:55

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 01:52

POZEEEE :)))ce am acum,pe noapte cu tel(scuzati-ma da sunt fericit :D )


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Si rectific,sistemul acela e Alpine,nu am vazut bine,avea un prieten similar dar era JBL
 
arthas48
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 27 Oct 2012, 01:55

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 03:19

Ms de info,am sa o testez maine,nu consider downgrade alegerea,e destul de puternica si se simte destul de solida,nu ft inceata fata de fr,sunt multumit de putere.Plus ca un remap la RBN ma duce lejer in 200cp.Si il voi face zilele astea.

Ink ceva ,vreau blow off valve :)).Si da,sunt tanar si sunetul ala imi place.Nb acum
 
Avatar utilizator
radu4iasi
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2009, 21:46

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 03:39

Like pentru faruri, motor, grila, bara si pentru planurile de viitor :bounce:

Multe sute de mii de km fara probleme!
 
Avatar utilizator
justliv
Mesaje: 520
Membru din: 13 Iun 2011, 17:00

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 10:34

felicitari. frumoasa masina. s-o stapanesti sanatos si cat mai multi Km fara probleme. bine ai venit in club seat si spor la modificari ca altfel nu simti ca e a ta:P
 
arthas48
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 27 Oct 2012, 01:55

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 11:36

Va multumesc,azi ma duc sa o fac frumoasa ca e si frumos afara si pun poze mai tarziu.

 
arthas48
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 27 Oct 2012, 01:55

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 15:42

La ora 2 maine leul are programare la RBN,azi incerc sa fac coolantul pe spate iar inn curand sper sa ii schimb si consumabilele(nu e urgent pt ca la reprezentanta mi-au spus ca mai merg lejer 9-10.000km).As vrea sa imi spuneti si mie unde gasesc un bov bun pt masina asta,ce este recomandat?

P.S. ambreiajul e ok,se ridica de bot cand incerc sa plec iar testul cu schimbatul la viteze mari nu am facut dekt pana in a 3-a,nu de alta da in buc nu am strada sa o duc in 6000 ture cu a 4-a,as avea in jur de 150km/h,cam mult :)
 
CIOBY R H U
Mesaje: 618
Membru din: 08 Mai 2009, 22:57
Localitate: CONSTANTA

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 16:08

foarte frumoasa masina si motorul stii ca e foarte ''tunabil''.ai vazut ce a facut RBN cu a3-u lui :glasses .o singura parere daca nu te superi:vopseste sau colanteaza negru lucios bara fata in mijloc unde e numarul,o sa para muuuullllttt mai agresiva.
sal si bafta la modificari
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND
 
arthas48
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 27 Oct 2012, 01:55

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 17:11

Da am sa fac si asta atunci cand ajung la coolantare,se pare ca nu am putut azi,actele iau o vesnicie:( ,o fav complet cupra look :),nu ma agit cu jantele pt ca vine iarna :)
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 17:17

felicitari pt alegerea din final, e foarte potent si un 1.8 tsi.
* nu confunda colant (colantare) cu coolant (lichid de racire) :mrgreen:
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 17:25

Eu zic sa nu te incurci cu autocolant,pare kitsch.Candva am vrut si eu sa fac asta.Noroc ca un amic mi-a luat-o inainte.nu mi-a placut.Am optat pt o bara fr,ceea ce-ti recomand si tie.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 18:16

felicitari si-ti doresc multi km fara probleme.
bafta
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 18:20

CIOBY R H U scrie:
foarte frumoasa masina si motorul stii ca e foarte ''tunabil''.ai vazut ce a facut RBN cu a3-u lui :glasses .o singura parere daca nu te superi:vopseste sau colanteaza negru lucios bara fata in mijloc unde e numarul,o sa para muuuullllttt mai agresiva.
sal si bafta la modificari


Nu are absolut nicio legatura 1.8 de pe S3-ul lui RBN cu 1.8 TSI! Atentie la afirmatii! Poate doar ca sunt ambele in 4 cilindrii... In rest, nicio treaba! Tehnica diferita, constructie diferita, posibilitati diferite de modificare! Ce a facut RBN Cu S3 e un studiu extrem de aplu si de complex, sunt in spate multe ore de chin si documentare, insa asta e deja alta discutie!
Deci nu confundati motoare si tehnologii doar pentru ca au ambele cifre din capacitate comune! ;)
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
CIOBY R H U
Mesaje: 618
Membru din: 08 Mai 2009, 22:57
Localitate: CONSTANTA

Re: My FIRST Leon !

08 Noi 2012, 21:58

ma refeream strict de 1.8t care este f tunabil...s3-ul lui Rbn era ca exemplu ce poate face el dintr-o masina.nu am zis niciodata ca leonul colegului va fi ca acel s3 :D
sal drumuri bune :drive
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori